Tříkrálová sbírka 2006

Celkově 254 tříkrálových skupinek Charity Zábřeh vykoledovalo 917.626,- Kč. Přestože jsme měli o 15 skupinek více než vloni a sbírka se rozšířila do dalších 3 obcí, jedná se o pokles oproti loňskému roku 2005, který byl ale svým způsobem výjimečný. Tehdejší nebývalá štědrost veřejnosti byla zapříčiněna spontánním vzedmutím solidarity s oběťmi rozsáhlého neštěstí v jihovýchodní Asii, kdy šlo opravdu o holé životy a základní potřeby. Zábřežská Charita následně uvolnila z prostředků získaných sbírkou 140.000,- korun na bezprostřední pomoc Indonésii, dalších 51.194,- Kč bylo určeno na pomoc zemětřesením postiženému Pákistánu. .

Pokud tedy sbírku porovnáváme s rokem 2004 (jedná se o více než 100tis. korunový nárůst výtěžku), můžeme být spokojeni a také velice vděčni dárcům za projevenou důvěru a finanční podporu. O to více uvědomíme-li si, že se jedná o dobu, kdy jsou rozpočty domácností vyčerpány vánočními svátky a novoročními oslavami. I přesto si však většina lidí odkládá nezanedbatelnou část hotovosti pro koledující skupinky. Spočtené peníze ale nejsou pro nás tím hlavním, nejde až tak o to vykoledovat vždy větší finanční obnos, byť jsou tyto prostředky pro zajištění efektivní pomoci důležité. Důležité je pro nás dát možnost všem lidem (tři králové si nevybírají koho navštíví a koho ne - jdou s kůží na trh a riskují vděčnost, lhostejnost i nepochopení) projevit solidaritu a dobrou vůli. Povzbudivé je pak zjištění, že lidí, kteří vnímají problémy společnosti a nouzi potřebných, je kolem nás přeci jen stále dost. I při hospodaření s prostředky sbírky se budeme snažit jejich důvěru nezklamat.

Nejčastějším platidlem nalezeným v pokladničkách byly 20 korunové mince (5.655 ks) a 50 korunové bankovky (4.563 ks). Vůbec nejvyšší výtěžek jsme zaznamenali v pokladničce č. 190 – celkem 12.115,- Kč vysbírala skupinka v Moravičanech. V průměru pak každá pokladnička obsahovala téměř 3.613,- Kč.

Koledovalo se letos ve velké zimě, o to větší obdiv si koledníci zaslouží. Omlouváme se také všem, kdo Tři krále letos vyhlíželi marně. Zvláště v Zábřehu nebylo v našich silách navštívit všechny domácnosti. Účast nám zde odřekla třetina vedoucích skupinek a nám se nepodařilo zajistit odpovídající náhradu.

V závěru bychom rádi poděkovali všem Vám, kteří jste přispěli penězi do pokladničky či dobrým slovem k povzbuzení koledníků. Poděkování patří také všem, kdo se na sbírce organizátorsky spolupodíleli. Také firmám, které pomohly s propagací sbírky nebo s drobnou odměnou koledníků. Koncem příštího týdne (v pátek 20. ledna v 16.00 hodin) pak proběhne hodnotící setkání organizátorů s vedoucími tříkrálových skupinek.

Jiří Karger - ředitel
Miroslav Krejčí - koordinátor TS 2006