Aktuální anketa:Vítejte na webových stránkách Charity Zábřeh. Charita Zábřeh je nestátní neziskovou organizací, která poskytuje sociální služby, zdravotní péči a organizuje humanitární pomoc v oblasti jižní poloviny okresu Šumperk. Meziročně se staráme o více než 1.400 pacientů a klientů v celkem 72 obcích a městech. Vážíme si důvěry, s jakou se tito lidé svěřují do našich rukou, snažíme se je doprovázet a pomoci jim prožívat lepší životy i přes stáří, nemoc, či handicap, který jejich dny provází. Přestože naše pomoc vyrůstá z křestanských kořenů lásky k bližnímu, pomáháme stejně a bez rozdílu všem potřebným, kteří se bez cizí pomoci neobejdou. Chceme i Vás přesvědčit, že jsme pro Vás důvěryhodným a zodpovědným partnerem, který si váží jakékoliv pomoci a nezneužívá ji, případně Vás pozvat na dobrodružnou cestu spolupodílení se na pomoci lidem v nouzi.

Projekt podpory pečujících osob Nabízíme palivové dřevo Dárkový poukaz na rehabilitaci sbíráme vršky od PET lahví
Jak EU pomáhá naší organizaci? Potravinová a hygienická pomoc Domácí, mobilní hospicová péče

Novinky:

Aktuálně: Pro naše klienty ve spolupráci s institucemi, které se o ně starají, sháníme tyto starší, použité, ale pěkné, kompletní a funkční věci: dětské patrové postele, kuchyňský stůl a židle, automatickou pračku, ledničku. Pokud Vám doma něco z uvedeného přebývá, prosím nabídněte nám to a u Vás již nepotřebné získá šanci na „druhý život“ a ještě někde pomůže. Vyzvednutí a odvoz si po domluvě zajistíme. Fotku a rozměry nabízeného vybavení zašlete prosím na email: nadeje@charitazabreh.cz, tel. 736 509 430. Děkujeme!

27.11.2020: XXIV. ročník benefičního koncertu VZPOMÍNKA: O druhé adventní neděli 6.12.2020 od 17:30 hodin se s Vámi těšíme na shledání u obrazovek a monitorů ve vašich obývácích. Koncert z prken pódia Katolického domu bude přenášen ONLINE skrze živý stream na YouTube a Facebooku.
Tradiční dobročinný koncert letos sice proběhne zcela netradičně, ale i přesto jako obvykle pomůže: tentokrát nemocné Izabelce Bučkové ze Zvole. Tříletá slečna se narodila a bojuje se vzácnou metabolickou vadou (methylmalonovou acidurií), která ji ohrožuje na životě. Tělu chybí enzym štěpící bílkoviny; amoniak, který se hromadí v těle, ničí mozkové buňky, zpomaluje vývoj, komplikuje pohyb a způsobuje křeče. Spojme příjemné s užitečným a svým darem pomozme rodině pořídit si vysněný motomed - rehabilitační přístroj pro cvičení rukou i nohou. Večerem Vás provede pořádající folk & country kapela MADALEN a vystoupí její hosté: Petr BENDE, Víťa TRONÍČEK, Irča PETŘÍKOVÁ a Víťa ŠTAIGL. Koncert je muzikantskou vzpomínkou na kamarády Honzu Šebestu a Standu Hoigra. Koná se ve spolupráci s CHARITOU ZÁBŘEH, za podpory MĚSTA ZÁBŘEH, konektivitu přímého přenosu poskytuje provider RPSNET, videomedailonek připravil Digital video Ivo Zatloukal, zázemí poskytl Katolický dům a spolek Metoděj, finančně podpořil i GoOut. Po uhrazení nutných nákladů bude 92% hodnoty zakoupených benefičních vstupenek věnováno z této veřejné sbírky na pomoc Izabelce.
Symbolické benefiční vstupenky můžete zakoupit již nyní v předprodeji, dle Vašich možností, v různém počtu a v libovolné hodnotě daru. DĚKUJEME!

17.11.2020: Podej svou ruku chudákovi Zcela v protikladu k lidskému sobectví a egoismu vystupuje svatý otec František ve svém Poselství ke 4. světovému dni chudých. Dokument, který mj. oceňuje práci těch, kdo pomáhají potřebným, snaží se zmírnit utrpení bližních a nalézt pro ně spravedlivější podmínky, Vám přinášíme v českém znění. Přijměte jej jako pozvání ke každodennímu zakoušení vzájemnosti a solidarity s těmi, kdo jsou Vám na blízku a mohli by s Vaší pomocí žít o něco lepší životy.

Sbírka potravin 2020

15.11.2020: POMOZTE NÁM POMÁHAT! Abychom mohli být v této těžké době potřebným nablízku a naše pomoc měla konkrétní, praktickou a hmatatelnou podobu, provozuje naše CHARITA výdejní místa potravinové pomoci, sociální šatník, sklad použitého nábytku a elektrospotřebičů, apod. Ročně podpoříme až 1.500 lidí, v nadpoloviční většině jde o rodiny s dětmi. Abychom měli čím pomáhat, sbíráme a shromažďujeme průběžně i v určených akcích dary jednotlivců, firem či supermarketů. V tuto chvíli tak - byť v omezeném režimu, který je poplatný aktuálním protiepidemiologickým opatřením - připravujeme tradiční podzimní SBÍRKU POTRAVIN. Uskuteční se v sobotu 21.11.2020 v době od 8:00 do 18:00 hodin, pod naší patronací ve 3 regionálních supermarketech: Kaufland Zábřeh, Kaufland Mohelnice, Tesco Šternberk. Úplně každý, komu není lhostejný osud druhých, se může zapojit a moc Vás o to - alespoň jedním z následujících způsobů - prosíme:

 • 1. pomozte nám s propagací akce, letos nemůže proběhnout kontaktní kampaň u vstupů do obchodů, pomozte nám tedy pozvánku na sobotní nákup spojený s dobrým skutkem rozšířit mezi své blízké
 • 2. zapojte se jako náš dobrovolník, který se v sobotu na určitou část postaví za vozíky u pokladen a bude od nakupujících přijímat a třídit darované potraviny a osobní hygienu
 • 3. přijďte v sobotu do výše vypsaných obchodů na nákup, do svých košíků zakupte nějaké trvanlivé potraviny navíc, dle Vašich finančních možností, a darujte nám je na celoroční pomoc potřebným
 • 4. popřemýšlejte a pošlete nám tip na své sousedy, známé, kteří jsou ve složitých životních či sociálních podmínkách a pomoc z naší strany - třeba nejen potravinovou - by uvítali
Vaše nominace na to, komu by bylo vhodné z potravinové sbírky pomoci i nabídku osobní dobrovolnické výpomoci na akci hlaste prosím na telefon: 732 730 527 či email: chcipomoci@charitazabreh.cz. DĚKUJEME!

Covid-19

10.10.2020: (anti)COVID opatření: Z důvodu platnosti mimořádných opatření a zvyšujícího se počtu nakažených v našem regionu, zábřežská Charita obnovuje činnost svých jarních služeb pro seniory a osoby v domácí karanténě s onemocněním Covid-19. Na zavolání je možné si námi nechat až ke dveřím bytu dovézt nákup, teplý oběd, léky, ochranné roušky, … Službu zajišťuje personál SeniorTaxi doplněný o dobrovolníky. Více informací na webu https://covid.charitazabreh.cz, případně na telefonu 732 730 527.

Jak na Charitě, tak i v dceřiné společnosti REPARTO se začínáme dostávat do problémů s nedostatkem personálu. Na vině jsou preventivní izolace a lékaři nařízená karanténa při rizikových kontaktech v domácnosti, na pracovišti. Abychom dokázali své pracovníky krátkodobě zastoupit a udržet poskytované činnosti, touto cestou hledáme výpomoc brigádníky na DPP při zvládání například následujících činností:
 • zajištění nákupů a dovážku stravy seniorům; výdej balíčků a zásilek z výdejního místa Zásilkovna.cz; obsluhu na pracovištích veřejných WC – Valová a stanice ČD; očistu jídlonosičů a zdravotních pomůcek; přípravu a výdej potravinových balíčků pro lidi v nouzi; úklidové práce; kompletace – skládání figurek ze sušeného ovoce;
 • do týmu přijmeme na zkrácený úvazek také pečovatelku a zdravotní, všeobecnou sestru.
Vhodné pro studenty VŠ, maminky na rodičovské dovolené i čerstvé seniory. Respektujeme časový rozsah, který nám kvůli svým ostatním závazkům můžete nabídnout. Ochotní zájemci najdou více informací na webu https://covid.charitazabreh.cz, případně se dozví na telefonu 732 730 527.

Charitní diář 2021

30.9.2020: ŘÍJNOVÉ AKTUALITY Z CHARITY:

 • V CHARITĚ ZÁBŘEH aktuálně obsazujeme pozici řidiče SENIORTAXI pro oblast MOHELNICKA. Podrobnosti o obsahu práce i pracovních podmínkách zájemci najdou na stránce Nabídka zaměstnání.
 • Výdejní místo Zásilkovny.cz, které provozují zaměstnanci dceřinné společnosti REPARTO se s platností od 1.října přestěhovalo na nové působiště na adrese Žižkova 235/5, Zábřeh (bývalý obchodní dům Slunce, jen 4 domy výše nad dřívější výdejnou). Tešíme se na Vaši návštěvu!
 • Na příští rok pro sebe, či jako dárek pro přátele a blízké, si můžete v recepci Charity (nebo právě na výdejním místě zásilek) pořídit CHARITNÍ DIÁŘ pro rok 2021. Poskytnutím částky 300 Kč darem přispějete na podporu zahraničních humanitárních projektů: „Studijní fond“ pro vzdělání sociálně slabých dětí na Ukrajině a „Střecha nad hlavou", jehož cílem je zajistit lepší bydlení pro nejchudší haitské rodiny. V diáři jsou publikovány obrázky a citace dětí z Haiti i Ukrajiny, které vyjadřují jejich přání, sny a nastiňují jejich složitou životní situaci. Více o projektu se můžete dozvědět z reportáže TV Noe.
 • Papučový den
 • Ve středu 7. října se i v našich městech a obcích přidáme k akci tzv."Papučového dne". Chceme tím podpořit přání mnoha lidí zemřít doma mezi svými blízkými. A proč zrovna papuče? Protože papuče jsou symbolem domova. A domov, to je základ, bezpečí, rodina, láska. Přáním umírajících - a vlastně nás všech - je být doma až do konce, mezi blízkými, držet se jich za ruku, netrpět bolestí, strachem.
  Zapojte se – obujte si papuče a k zapojení do akce přizvěte kolegy, kamarády a všechny, kdo chtějí změnit povědomí o umírání v České republice. Upozorněte společně s námi na to, že umírat doma je možné, a že existují služby, které nabízejí doprovod, kvalifikovaně odborný i hluboce lidský. Jednou z nich je také Domácí hospicová a paliativní péče Charity Zábřeh s týmem odborníků.
  Foťte a dejte o sobě vědět i ostatním. Pošlete fotografie na e-mail: propagace@charitazabreh.cz, sdílejte je na FB, Instagramu s #papucovyden (zasláním fotografie udělujete souhlas s jejím zveřejněním). Fotografie budou vystaveny také v naší „Galerii na Slunci“ (ve výloze budovy Žižkova 5, pod Muzeem Zábřeh). Pro více informací mrkněte na stránky: www.papucovyden.cz.cz

ČČK Děkujeme

16.9.2020: GRATULUJEME! Během prázdninových/dovolenkových měsíců jsme děkovali těm, bez kterých by první vlna koronavirové epidemie nebyla zvladatelná. Cenu ČČK, medaili „Děkujeme“ při slavnostním ceremoniálu (jak jinak než stylově v rouškách :-)) v Praze na parníku na Vltavě v neděli 13. září převzala Eva Pecháčková, koordinátorka dobrovolnického centra zábřežské Charity a Tomáš Hurta, jednatel společnosti Juuva.cz
Kolegyně Eva za to, že se hned zpočátku zapojila do boje s prvotním akutním nedostatkem ochranných prostředků v institucích i na veřejnosti. Oslovila mladé i seniory, koordinovala dlouhodobou spolupráci a zapojení 150 dobrovolníků z regionu: zajišťovala materiál, organizovala přípraváře výroby, švadleny, opraváře šicích strojů i distribuci roušek do služeb Charity, veřejnosti a institucím. Během 2,5 měsíce se vyrobilo úctyhodných 43.680 ks roušek.
Tomáš Hurta byl mozkem vývoje a zdokonalování vzorů roušek a díky velkoformátovému laserovému plotteru ve firmě zdarma nebo jen z režijní náklady „pálili“ polotovary na samovýrobu roušek pro Zábřeh a široké okolí. Přesnou a rychlou technologií odpadlo stříhání a razantně se zrychlila výroba. Kolem jeho firmy se vytvořil tým 15 spolupracovníků, díky kterým bylo do celého Olomouckého kraje distribuováno více než 150.000 ks polotovarů.
Oba úspěšní nominanti to chápou tak, že ocenění nepřevzali pouze sami za sebe, osobně, ale v zastoupení, společně a sdíleně patří všem, kdo se do velkolepého a kolektivního díla v březnu a dubnu tohoto roku zapojili. Necelý týden poté bude díky vstřícnosti vedení města a organizátorů akce vhodný prostor poděkovat i všem ostatním zapojeným, kdo ochotně a obětavě vyráběli roušky pro druhé – starostou města Zábřeh Františkem Johnem jsou pozvání na koncert Dechového orchestru Zábřeh a repertoárem filmové hudby „Notování Zábřehem“, kde oprávněně zaujmou VIP čestná místa pod pódiem. Děkujeme!

15.9.2020: NABÍDKA OCHRANNÝCH ROUŠEK: S přijetím nových opatření a (nepříjemnou) vidinou druhé korona vlny, jsou roušky opět nepostradatelnou součástí našeho šatníku. V recepci Charity (Zábřeh, Žižkova 15), máme stále k dispozici roušky několika druhů – jednoduché z netkané textilie na několik použití a dvouvrstvé látkové s možností vložení filtru (na mnohonásobné použití). Recepce je otevřena v pracovní dny od 7:00 do 16:30 hodin. Váš dobrovolný finanční příspěvek do umístěné a zapečetěné pokladničky použijeme na pokrytí zvýšených nákladů spojených s přijatými opatřeními. Děkujeme!

Babí léto 2020

15.9.2020: BABÍ LÉTO S CHARITOU: V důsledku nepříznivé hygienicko-epidemiologické situace spojené s Covid-19 je akce ZRUŠENA Opět po roce vás zveme na 9. setkání s Charitou „tak trochu jinak“ – hudebně, pohodově a hlavně nepracovně. V pátek 25. září od 15 hodin se před zábřežským kulturním domem můžete těšit na spoustu skvělé muziky v podání výborného Petra Bendeho, strhujícího rock´n´roll dua holanďanů „Svatá Voda“ i na hudebně divadelní překvapení dětí ze ZŠ Rovensko „Ráčků Roveňáčků“.
Opět se můžete občerstvit v naší KAVÁRNĚ NADĚJNÁ – občasné mobilní kavárně, i ve stáncích s regionálními specialitami a udělat si radost výrobky vytvořenými našimi klienty. Protože je potřeba dodržovat zvýšená hygienická opatření, museli jsme zrušit některé „kontakní“ aktivity (skákací hrad, malování na obličej). Přestože jsme pod širým nebem, chceme vás poprosit, abyste pomohli chránit sebe i ostatní návštěvníky - chránili si dýchací cesty (rouškou, respirátorem), desinfikovali ruce a dodržovali vzdálenosti.
Protože se jedná o benefiční akci, bude výtěžek věnován na podporu jednoho ze středisek: letos na pořízení osobního automobilu pro tým Domácí hospicové péče. Již nyní děkujeme mnoha jednotlivcům a firmám, kteří svým finančním darem již přispěli. Vstup na akci je zdarma, těšíme se na setkání.

9.9.2020: ZAPOJTE SE DO SMYSLUPLNÉ PRÁCE A SLUŽBY LIDEM: V CHARITĚ ZÁBŘEH aktuálně obsazujeme pozice přímé péče o seniory i handicapované a hledáme nové spolupracovníky. PEČOVATELKA dostane přidělen služební automobil a na základě rozpisu práce ve sjednaném (i kratším úvazku) navštěvuje domácnosti v regionu Zábřežska a Mohelnicka, kde vykoná sjednanou činnost, kterou starší člověk již sám nezvládne – úklid, nákup, podání stravy, osobní hygienu, aktivizační program, ... Současně hledáme PEČOVATELE na rozvoz obědů, dopravu klientů a převozy zdravotních a kompenzačních pomůcek – těžších polohovacích postelí, antidekubitních matrací, invalidních vozíků, chodítek, sedaček do vany, …
Poslední aktuálně obsazovanou a administrativní pozicí je výpomoc s KOORDINACÍ PROJEKTŮ realizovaných s finanční podporou z evropských prostředků v oblasti sociálních služeb a sociálního začleňování.
Podrobnosti o obsahu práce i pracovních podmínkách zájemci najdou na stránce Nabídka zaměstnání.

9.9.2020: MOHELNICKÝ FOLKFEST - PODĚKOVÁNÍ: Chtěli bychom moc poděkovat organizátorům prvního ročníku Mohelnického Folkfestu, kteří nám umožnili, abychom zde „rozbili svůj stánek“. Bylo nám s vámi moc hezky! Návštěvníci u nás ochutnali výbornou kávu a punč, zasytili se buchtami mnoha chutí, pořídili dárky vzniklé tvořivou činností klientů a pracovníků několika našich služeb. Protože celá akce jela na „eko“ vlně, nezůstali jsme pozadu ani my – již několik let v naší Kavárně NADĚJNÁ vaříme kávu do hrníčků, které jsme dostali a nakupující si je mohou nechat a použít zase jindy. Stejně tak i výrobky vznikají převážně z věcí již dříve použitých. Máme radost, že dělají radost dál. Návštěvníci u nás utratili úžasných 15.090 Kč, z výtěžku této akce podpoříme činnost Domácí hospicové péče. Ještě jednou mnohokrát děkujeme a těšíme se zase příště.

15.7.2020: PŘIJMEME POSILU DO TÝMU: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá a přijme spolupracovníka/spolupracovnici na plný pracovní úvazek na pozici SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE střediska humanitární, krizové, sociální a vzájemné pomoci, střediska NADĚJE.
Ve stejném středisku také stále obsazujeme pozici vedoucího. Podrobnosti o obsahu práce i pracovních podmínkách zájemci najdou na stránce Nabídka zaměstnání.

Paškály 2020

15.4.2020: ZVEME VÁS NA POUŤ PO 412 FARNOSTECH – BĚHEM JEDINÉHO DNE! Možná to zní neuvěřitelně – putovat v dnešní době? A ještě k tomu během jediného dne? Ano, fyzicky to možné opravdu není. Ale s námi to jde! Zveme vás opět po roce na pouť MODLITEBNÍ - po farnostech, kde se ve velikonoční době rozhořel paškál vyrobený v palonínské dílně sociálního podniku REPARTO Zábřeh s.r.o. (dceřiné firmy Charity Zábřeh). V modlitbě navštívíme kostely v České republice, na Slovensku, Rakousku, Německu i Anglii (podrobný seznam farností najdete zde)
Prosba za farnosti, kde paškály - které vznikají tvůrčí prací lidí s postižením - hoří, jsou bonusem, který ke každé odesílané zásilce každoročně rádi a zdarma „přibalujeme“.
Chcete-li se zapojit a ve velikonoční době svou modlitbou naši aktivitu podpořit, ozvěte se pastorační asistentce Janě Skalické (email: pastoracni.asistentka@charitazabreh.cz; tel: 736 509 431). Můžete k této modlitební aktivitě povzbudit i známé, kterým sice ubývají fyzické síly, ale přesto by ještě chtěli - dle svých možností - někde pomoci. Děkujeme!

Přání velikonoce 2020

7.4.2020: Všem návštěvníkům našeho webu přejeme radostné, pokojné a požehnané prožití nadcházejících velikonočních svátků.
Netradiční nepřejeme, to přichází jaksi samo od sebe, ale i to je pro nás výzva a příležitost. Hledali jsme v tom něco dobrého a díky stávajícím omezením jsme připravili (a i do doby "pokoronavirové" pro nemohoucí, nemocné, seniory, lidi po úrazech zachováme) pro farnost přímé přenosy nedělních bohoslužeb a obřadů velikonočních svátků z našeho kostela.
Více informací najdou zájemci v tomto článku.
Držte se a pevné zdraví.

Covid-19

13.3.2020: (aktualizace 19.3.2020) ZMĚNY V ROZSAHU ZAJIŠŤOVANÝCH SLUŽEB, NABÍDKA PRO SENIORY A OBYVATELE V KARANTÉNĚ: CHARITA ZÁBŘEH v návaznosti na další šíření koronavirové infekce, vyhlášení nouzového stavu, četnému výskytu onemocnění v sousedním regionu Litovelska a jednotlivě už i u nás v Zábřehu informuje veřejnost i klienty o tom, jaká přijala nutná opatření a změny v rozsahu poskytovaných služeb.
Covid-19 Současně nově nabízíme dopomoc osamělým seniorům, které chceme chránit před nákazou, v podobě zajištění nákupů, donášky léků a obědů. Stejnou službu jsme schopni poskytnout i lidem v domácí karanténě, kteří nemají nikoho, kdo by jim podobné služby zajistil a je žádoucí jejich izolace.
Protože se nám stále nedostává ochranných prostředků - od státu jsme doposud obdrželi pouze 300 ks roušek, což nám při optimálním využívání stačí jen na jeden den! - vyrábíme si roušky sami prací zaměstnanců dceřinné sociální firmy REPARTO a zapojujeme i dobrovolnické centrum. Rádi uvítáme výpomoc, pokud máte čas a vládnete šicím strojem. Z nadbytku produkce jsme schopni podpořit i veřejnost, více informací na https://covid.charitazabreh.cz, během 19.3. jsme vám rozdali úžasných 615 ks! čímž jste vyčerpali celou volnou zásobu. V pátek 20.3. proto nebudou roušky vydávány, teprve v pondělí 23.3.2020!

9.3.2020: NOVÝ PODÚČEL VEŘEJNÉ SBÍRKY: Ve spolupráci s manželkou Evou a panem Jaroslavem Žouželkou, MBA jsme dnešního dne otevřeli podúčet veřejné sbírky na pomoc JIŘÍMU KNIŽÁTKOVI, narozen 1950, bytem Severovýchod 4, Zábřeh. Ten je následkem autonehody z neděle 18. srpna 2019 na silnici mezi Dolním Bušínovem a Lupěným ochrnutý na obě dolní končetiny a upoután na invalidní vozík. Účelem sbírky je připravit jeho domácnost na návrat po léčbě a rehabilitaci v Hrabyni, finančně podpořit nákup pomůcek, které nehradí příspěvky státu. Podrobné informace o tom, na co výtěžek peněžní sbírky bude sloužit, jak a do kdy lze přispět,jak získat potvrzení o poskytnutém daru, ... se zájemci dočtou v přiložené zprávě.
Podobně jsme v předchozích letech pomáhali např. rodině příslušníka vězeňské služby po tragické autonehodě během výkonu služby, rodině s malými dětmi po požáru ve Vyšehoří, požárem zasaženým domácnostem v Rohli a Jestřebí, mladému handicapovanému muži na invalidním vozíku, dětem se vzácným onemocněním na náklady léčby, ...
Jediná doposud nevyplacená a nečerpaná na našem transparentním bankovním účtu zůstává finanční pomoc ve výši 198.158 Kč, která je zde deponována a určena pro sestry Helenu a Marii Šedovy z Hynčiny 4. Po požáru jejich rodiného domku v srpnu 2018 zatím nijak nepokročily s opravami nebo dalšími uznatelnými náklady na obnovu svého bydlení. Jako možný jsme spolu s vedením obce Hynčina viděli nákup mobilního domu (tzv. mobilheimu), na který by výnos sbírky dostačoval a umožnil by - po napojení na sítě - okamžité a důstojné bydlení v dosahu statku i zvířectva. Navržené řešení však bylo sestrami (přestože jsme zorganizovali prohlídku a tento způsob bydlení jim představili) zamítnuto a to tedy musíme respektovat. Doposud nám ale nebyl předložen žádný rozpočet na jiné stavební práce, na které by výnos sbírky mohl být uvolněn, čerpán i zdokladován. Proto jsme požádali KÚ Olomouckého kraje o prodloužení termínu čerpání výnosu veřejné sbírky s tím, že věříme v to, že sestry Šedovy podporu, která jim byla solidaritou lidí i firem z mnoha stran poskytnuta, letos uplatní. Z naší strany jsme pro nalezení rychlého a rozumného řešení udělali maximum, včetně osobního zapojení do organizace vyklizení požárem zničené nemovitosti našimi zaměstnanci spolu s dobrovolníky závodu Siemens Mohelnice v květnu 2019.

4.3.2020: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně zve do služby a nabízí zaměstnání zájemcům o spolupráci na charitativním díle. Mezi aktuálně obsazované pozice patří:

 • vedoucí Naděje – střediska a nástrojů pro potravinovou, materiální, praktickou a vzájemnou výpomoc potřebným
 • vedoucí/sociální pracovník(ce) Občanské poradny – odborné sociální poradenství v oblasti dluhů, bydlení, zaměstnání, zdravotních a kompenzačních pomůcek
 • sociální pracovník(ce) pro vytvoření systému koordinované podpory osob vyžadujících dlouhodobou péči v regionu ORP Zábřeh a Mohelnice (projekt hrazený s EU)
 • pracovník/pracovnice terénních sociálních služeb – poskytování pečovatelské služby, osobní asistence, zastoupení pečujících osob v domácnostech; přepravy osob a převozy zdravotních pomůcek
Pokud zvažujete změnu zaměstnání, nabídněte svou odbornost či lidskost do služby naší církevní organizaci a staňte se našim novým kolegou či kolegyní. Zájemci se více informací dozví v sekci Nabídka zaměstnání.

Nadace Divoké husy

19.2.2020: Děkujeme všem, kdo osobní účastí, poskytnutým věcným darem i dobrovolnickou prací podpořili náš jubilejní 20. společenský ples.
I díky Vašemu zapojení činí výtěžek benefice nádherných bezmála 55.000 Kč, které na podporu přístrojového dovybavení mobilní hospicové a paliativní péče zdvojnásobí Nadace Divoké husy.
Kdo jste se - třeba pro chřipkovou epidemii - nemohli zúčastnit, najdete krátké zhodnocení v přiložené tiskové zprávě, pěkné fotky v reportáži Deníku, no a nejpozději za rok se těšíme na osobní setkání. ;-)

Charitní sestřička

16.2.2020: Naše Charita poskytuje v regionu Zábřežska, Mohelnicka a Štítecka velice rozvinutou a kvalitní domácí hospicovou péči. Její úroveň i rozsah je udržitelný pouze díky celé řadě grantů, beneficí, dotací z úrovně kraje i z rozpočtu okolních obcí. Mobilní hospic v loňském roce 2019 plnil přání dožít i zemřít v kruhu blízkých celkem 62 pacientům, což je meziroční nárůst o 35%. Při věkovém průměru 76 let měla nejstarší pacientka 99 let a nejmladší byl 40 letý muž s onkologickou diagnózou. Zdravotní sestry spolu se 2 lékařkami v rámci péče během dne a při nočních pohotovostech uskutečnily 1.798 návštěv v domácnostech, během kterých najely 18.500 km. Příběh jednoho pacienta, který téměř již půl roku bojuje se smrtí, je popsán v následujícím rozhovoru.
Pokud se chcete postarat o své blízké doma i na sklonku jejich života, kontaktujte koordinátorku Marii Václavskou (email: domaci.hospic@charitazabreh.cz, tel.: 736 510 816). Jako regionální pracoviště jsme navíc zapojeni do společného projektu s Charitou Olomouc a Šumperk na realizaci mobilní paliativní péče na území celého našeho kraje.

29.1.2020: ROZŠIŘUJEME TÝM NAŠICH ZDRAVOTNÍKŮ: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá a přijme 2 zdravotní sestry/bratry do domácí zdravotní péče a domácí hospicové/mobilní paliativní péče.
Podrobnosti o obsahu práce i pracovních podmínkách zájemci najdou na stránce Nabídka zaměstnání.

Logo Tříkrálové sbírky

22.1.2020: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2020. Současně mnohokráte DĚKUJEME! všem koledníkům za pomoc a dárcům za jejich štědrost!

17.1.2020: Srdečně Vás zveme na náš jubilejní 20. - benefiční společenský ples, který se uskuteční v pátek 31. ledna 2020 od 20:00 hodin tradičně v zábřežském Katolickém domě.
K tanci i poslechu hraje kapela LA MUZICA z Ústí nad Orlicí. Těšit se můžete na světelnou show POSTERPOI Postřelmov, předtančení NEXT Šumperk, fotokoutek a tradičně i na výtečnou kuchyni, koktejly.
Pozvání na benefiční ples 2019 Přijďte se dobře pobavit, vyhrát některou z hodnotných cen v tombole a současně přispět na dobrou věc! Letošní výtěžek totiž použijeme na podporu mobilní hospicové a paliativní péče Charity Zábřeh. Předprodej vstupenek již probíhá na recepci Charity Zábřeh (přízemí Žižkova 7/15, otevírací doba 7:00 - 16:30 hodin). Podrobnosti k programu najdete na přiloženém plakátku.
Letos nás návštěvou poctí Nadace Divoké husy, která po čase opět přislíbila výtěžek celého večera zdvojnásobit tak, abychom za něj mohli pořídit přístrojové vybavení pro mobilní hospic. Každá koruna, kterou u nás a pro nás utratíte, tak bude mít vlastně dvojnásobnou hodnotu - DĚKUJEME. Náš záměr mohou podpořit i "netančící" a "přespolní" skrze sbírku, kterou pro nás Nadace DH v těchto dnech pořádá.
Pokud u nás v regionu podnikáte, prodáváte nebo poskytujete služby, moc Vás - spolu s pozváním k osobní účasti - současně prosíme o podporu ve formě materiálního nebo finančního daru, poukázky do plesové tomboly. Předem moc děkujeme, rádi budeme na oplátku propagovat Vaši firmu či značku.

2.1.2020: Aktuálně již po jednadvacáté startuje v tradičním čase začátku roku Tříkrálová sbírka. Prosíme Vás o vlídné přijetí námi vyslaných koledníků a štědré obdarování dle vlastních možností. Svým příspěvkem se můžete podílet na pomoci potřebným i rozvoji charitního díla v regionu. Ostatně se službami Charity Zábřeh jste se možná už osobně Vy nebo rodina, lidé blízcí setkali - obtížně je financujeme, pomozte nám je udržet i zkvalitňovat. Přispějte prosím na pomoc těm, kteří jsou znevýhodněni věkem, nemocí, postižením, sociální situací. Bližší informace o organizaci sbírky, souhrn dosavadních aktivit a později i výsledky koledování v obcích najdete na speciální stránce webu. Děkujeme za to, že pomáháte; vážíme si, že tak děláte naším prostřednictvím!

27.11.2019: SBÍRKA POTRAVIN – PODĚKOVÁNÍ: Děkujeme všem 32 dobrovolníkům, kteří nám v sobotu 23.11. pomohli s organizací podzimní Sbírky potravin i nakupujícím, kteří do košíků přispěli trvanlivými potravinami nebo hygienou. V Kauflandu Zábřeh jsme pro potřebné vyprosili a přijali více než dvojnásobek loňského výtěžku - 1.236 kg a v prodejně Tesco Šternberk 584 kg. Tyto zásoby budou stačit na půlrok provozu výdejního místa. Naše vděčnost patří pracovníkům ze zapojených obchodů za vlídné přijetí a bezvadnou spolupráci. Zvláštní poděkování míří vedení školy a Mgr. Haně Mikuškové z Gymnázia Zábřeh - již po šesté se do sbírky zapojili jejich studenti a studentky, letos to bylo rekordních 14 velmi šikovných dobrovolníků.

Přijměte prosím naše SRDEČNÉ POZVÁNÍ K OSOBNÍ ÚČASTI NA NADCHÁZEJÍCÍCH AKCÍCH:
  Kavárna s výstavou
 • PŘEDVÁNOČNÍ KAVÁRNA S PRODEJNÍ VÝSTAVOU: Uživatelé a pracovníci centra denních služeb OÁZA vás srdečně zvou v pátek 29. 11. 2019 od 10 do 16 hodin k příjemnému posezení u šálku kávy, voňavého punče nebo lahodného čaje. Zároveň si zde v tento čas můžete koupit originální výrobky vytvořené klienty služby. Těšíme se na vás v prostorách Oázy - Žižkova 15, Zábřeh.
 • KLUB O PÁTÉ - duševní a tělesná hygiena: Původně se slovem hygiena vyznačoval obor, který se zabýval všemi faktory ovlivňujícími duševní pohodu člověka i jeho tělesné zdraví. V současnosti se tyto dva přístupy spíše rozdělují. Osobní hygiena je péče o sebe, o tělesné „já“, s její pomocí si lidé udržují zdraví. Duševní hygiena neboli psychohygiena je důležitou prevencí psychických nemocí; významná je pro dobrou pracovní výkonnost, spokojenost, vyrovnanost i odolnost člověka.
  Na otázky k tomuto tématu nám bude odpovídat odborník z oboru psychiatrie Mgr. Petra Tošnerová. KLUB O PÁTÉ se bude konat v úterý 3. 12. 2019 od 15:00 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh (Zábřeh, Žižkova 15). Na setkání s Vámi se těší tým pracovníků služby SOREHA.
 • Adventní koncerty s Domovinkou
 • ADVENTNÍ KONCERTY S DOMOVINKOU: Hned dvě adventní hudební zastavení připravili uživatelé a pracovníci denního stacionáře DOMOVINKA pro malé i velké posluchače. První koncert se uskuteční ve spolupráci se žáky a učiteli ZUŠ Zábřeh v pondělí 2. 12. 2019 od 10 hodin v koncertním sále ZUŠ (ul. Školská).
  Druhý je připraven na páteční mikulášské dopoledne 6. 12. od 10 hod. a uskuteční se v zábřežském kostele sv. Barbory. Skladby starých mistrů, adventních písně, ale také filmové melodie zazní v podání Johanky a Františka Kolčavových a Gabriely Horníčkové. Srdečně Vás zveme k účasti.
 • KLUB PEČUJÍCÍCH – SVÉPOMOCNÁ SKUPINA PRO PEČOVATELE V MOHELNICI: Zveme vás ve středu 4. 12. od 16 hodin do budovy Městského úřadu Mohelnice (jídelna v přízemí budovy) na setkání pečujících, kde si můžete s lidmi, kteří se stejně jako vy starají o svého blízkého, popovídat, předat si zkušenosti, vzájemně se podpořit, povzbudit i načerpat síly. Dopřejte si pro sebe tento čas.

14.11.2019: V naší dceřinné sociální firmě REPARTO Zábřeh s.r.o. aktuálně nabízíme zaměstnání pro 2 lidi se zdravotním znevýhodněním. Hledáme nového pracovníka/pracovnici pro vedení skladu zdravotnického materiálu a současně také doplnění provozního personálu veřejných toalet na nádraží ČD.
Obě pracovní místa jsou na pracovní smlouvu, zkrácený pracovní úvazek a s pracovištěm v Zábřehu. Podrobnější požadavky i nabídku najdou zájemci v přiloženém souboru.

5.11.2019: CHARITA DĚKUJE: Mnohokráte děkujeme za Vaši podporu charitní domácí zdravotní péče. Jak jste jistě zaznamenali, byli jsme v první polovině roku 2019 ve stávkové pohotovosti. Možná jste také v dovolenkových měsících osobně podpořili naši petici za narovnání podmínek pro tuto sice malou, ale o to důležitější součást našeho zdravotnictví. Jakéhokoliv zapojení a projevení účasti, včetně modliteb, které doprovázely naši snahu o předcházení kolapsu a nalezení spravedlivějších podmínek, si velmi vážíme. Své uznání, že lidé nezůstali k tomuto palčivému problému lhostejní, vyslovili i zřizovatelé CHARIT – moravští a čeští biskupové na říjnovém jednání ČBK na Sv.Hostýně.
Děkujeme za podporu domácí péče Celkem 70 tisíc podpisů, které lidé v krátké době připojili pod petici „Doma je doma“, ani jasné a pádné argumenty v náš prospěch, nešlo už dále přehlížet či bagatelizovat. Proběhlo nespočet jednání na úrovni ministerstva zdravotnictví, pojišťoven, vyjednávání s různými politickými stranami o podpoře našich požadavků, vytvoření krizového štábu spolu s odbory, nelehká jednání s premiérem. Ale mělo to cenu, i své konkrétní výsledky, aktuálně vydaná úhradová vyhláška je velmi dobrou zprávou pro budoucnost domácí péče: pro příští rok zahlazuje nerovné podmínky, zastaví odliv a vylepší mzdové podmínky zdravotních sester, pojišťovny budou za jejich práci platit ihned a ne až zpětně v rámci pololetního vyrovnání, ztrátovou péči nebude nutné dotovat z jiných zdrojů, … Naopak: bude možné se nadechnout a tento segment služeb pro nemocné a umírající nově rozvíjet i zkvalitňovat. Má totiž potenciál šetřit českému zdravotnictví nemalé peníze a s největší pravděpodobností jej jednou v životě (osobně nebo v situaci blízkých, členů rodiny) bude potřebovat každý z nás.
CHARITA v tomto svém boji ukázala, že - jako jeden z největších poskytovatelů zdravotních služeb - si může dovolit požadovat u státu za svou práci spravedlivé ohodnocení. I DÍKY Vám byla její snaha nakonec úspěšná.

Sbírka potravin 2019

5.11.2019: POMOZTE NÁM POMÁHAT! Abychom mohli být potřebným nablízku a naše pomoc měla konkrétní, praktickou a hmatatelnou podobu, provozuje naše CHARITA výdejní místa potravinové pomoci, sociální šatník, sklad použitého nábytku a elektrospotřebičů, apod. Abychom měli čím pomáhat, sbíráme a shromažďujeme průběžně i v určených akcích dary jednotlivců, firem či supermarketů. Velmi by nám nyní pomohli ochotní dobrovolníci, kteří propůjčí svůj čas a ruce ke shromažďování zásob potravin a hygieny od nakupujících při nadcházející podzimní SBÍRCE POTRAVIN:

 • koná se v sobotu 23.11.2019 v čase 8-18 hodin v regionálních supermarketech, které se k provedení samy nabídly; nám byly k zorganizování sbírky přiděleny prodejny Kaufland Zábřeh a Tesco Šternberk
 • hledáme dobrovolníky, kteří nám pomohou s oslovováním nakupujících u vstupu do prodejny a příjmem darů do košíků za pokladnami (lze se zapojit i jen na půlden 8-13 nebo 13-18 hodin, dopravu do šternberské prodejny zajistíme hromadně)
Uvítáme a prosíme o Vaše nabídky směřované na Dobrovolnické centrum DobroDruh: tel: 736 529 295, e-mail: dobrovolnicke.centrum@charitazabreh.cz

Benefiční koncert Vzpomínka 2019

3.11.2019: BENEFIČNÍ KONCERT VZPOMÍNKA 2019: Přijměte naše pozvání na tradiční podzimní benefiční koncert, který je vzpomínkou na bývalé kolegy muzikantů z folk&country kapely MADALEN. Ten letošní se uskuteční zakrátko, v neděli 10.11.2019 od 17:00 hodin v Katolickém domě v Zábřehu a jako hosté na něm vystoupí vítězky 1. ročníku Rovensko má talent Karolína Nedomová a Martina Janíčková i folková kapela Poslední šance Míry Ošance.
Je dobrým zvykem, že výtěžek z dobrovolného vstupného je v rámci večera předán a pomáhá nemocným dětem - tentokrát společně podpoříme 5ti letou Ellenku Duškovou z Janoslavic, která bojuje se zákeřnou nemocí.
Přijměte pozvání a přijďte se pobavit, zavzpomínat i pomoci!

1.11.2019: PODZIMNÍ VÝSTAVA V OKÝNKU: Výrobky z drátků, keramiky pedigu, dřeva i korálků připravili uživatelé Denního stacionáře Okýnko na Podzimní výstavu. Uskuteční se v pátek 15. listopadu 2019 od 10 do 15 hod. v prostorách stacionáře V Mohelnici, na Zámecké ulici č. 11. Při výrobě si uživatelé procvičují jemnou motoriku, učí se novým výtvarným technikám a rozvíjí si kreativitu. Nákupem podpoříte další tvoření uživatelů a zároveň si pořídíte originální dárek pro sebe a své blízké. Těšíme se na Vaši návštěvu!

9.10.2019: PŘIJMEME POSILU DO TÝMU: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá a přijme spolupracovníka/spolupracovnici na plný pracovní úvazek na pozici SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE do OBČANSKÉ PORADNY s pobočkami v Zábřehu, Mohelnici a Lošticích.
Podrobnosti o obsahu práce i pracovních podmínkách zájemci najdou na stránce Nabídka zaměstnání.

3.10.2019: Přijměte prosím naše srdečné pozvání k osobní účasti na nadcházejících akcích:

  Dny otevřených dveří 2019
 • DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ: Ve středu 9. října od 9.00 do 15.00 hodin zveme v rámci celorepublikového "Týdne sociálních služeb" k prohlídce zábřežských středisek Charity s doprovodným programem. Můžete si nechat změřit tlak, vypočítat index BMI, vyzkoušet zdravotní pomůcky prohlédnout si zázemí pro lidi bez přístřeší i třídírnu a zpracovnu vršků od PET lahví na Valové 290/9. Opět připravujeme posezení u šálku kávy v Kavárna NADĚJNÁ (ve stanu před budovou na Valové 9), podzimní dýňovou polévku, drobné občerstvení, výrobky klientů i program. Do svého zázemí zvou také uživatelé a pracovníci Denního stacionáře Domovinka (Leštinská 16) k prohlídce i výtvarnému tvoření.
  Součástí Dne otevřených dveří bude přednáška Mgr. Jany Kopecké „Doplňky stravy – Přínosy a rizika při péči o blízkou osobu“. Ta začne v 16 hod. v sídle pečovatelské služby (Zábřeh, Valová 290/9).
 • Materiální sbírka podzim 2019
 • MATERIÁLNÍ SBÍRKA: V termínu 18. – 19. října (pátek, sobota: 9-17 hod.) proběhne tradiční materiální sbírka šatstva, obuvi, lůžkovin a domácích potřeb. Sběrným místem bude opět budova bývalého Obchodního domu Slunce - Žižkova 235/5 (pod Muzeem Zábřeh). V Mohelnici se bude materiál sbírat ve stejném termínu přímo do dodávkového vozidla na Nám. Svobody. Budete-li se chtít ke sbírce ve farnosti či obci zapojit, nebo ji podpořit jinak, kontaktujte vedoucí Dobrovolnického centra DobroDruh Evu Pecháčkovou, tel: 736 529 295, email: dobrovolnik@charitazabreh.cz.

4.9.2019: S novým školním rokem se i u nás "urodilo" několik nových personální požadavků. Aktuálně tedy hledáme a do charitní služby přijmeme:

 • zdravotní sestru do domácí zdravotní a hospicové péče
 • koordinátora/koordinátorku realizovaných projektů financovaných z evropských prostředků v oblasti sociálních služeb a sociálního začleňování

Navíc do dceřinné sociální firmy REPARTO hledáme pro rozšíření činnosti zaměstnance se zdravotním omezením na pozice: 
 • řidič/řidička pro zajištění dopravy nákladu, rozvozy stravy a přepravu, svozy osob v Zábřehu a Mohelnici
Zájemci najdou podrobnosti o obsahu práce i pracovních podmínkách na stránce Nabídka zaměstnání.

Úklid cyklostezky Zábřeh

6.8.2019: I přes probíhající "okurkovou" sezónu nabízíme několik zpráv z naší činnosti:
- Velmi významně nám nyní o dovolenkových měsících pomáhají, jako dobrovolníci, zaměstnanci zábřežského call-centra ČEZ Distribuce. Tedy i když letos chybí brigádníci, jsme jim vděčni, že ne všechny aktivity a nápady je nutné odkládat na později nebo neurčito. Více informací o jejich zapojení najdete v přiloženém dokumentu, kterým "troubíme do světa" samé dobré zprávy.
- V rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" Vás srdečně zveme na pravidelné setkávání pečujících osob: dne 21.8.2019 v 16:00 hod. se koná KLUB PEČUJÍCÍCH - svépomocná skupina pro laické pečovatele. Setkání se koná v jídelně v přízemí Městského úřadu v Mohelnici a rovněž v sídle pečovatelské služby Charity Zábřeh (Valová 29/9, Zábřeh). Více informací na webu projektu.

Petice - Doma je doma

17.7.2019: PROSÍME PODPOŘTE NÁS V BOJI ZA SPRAVEDLNOST A ZACHOVÁNÍ VELMI DŮLEŽITÉHO SEGMENTU ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ: CHARITA ZÁBŘEH se připojuje k celostátní petiční akci za záchranu domácí zdravotní a hospicové péče. Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Aby dál využívali domácí péči placenou ze zdravotního pojištění. Nepřipusťme, aby naši blízcí strávili zbytek života za plentou v přeplněných nemocnicích. Poté, co jsme vyčerpali všechny možnosti dohody s Ministerstvem zdravotnictví a VZP, chceme do poloviny měsíce srpna nasbírat dostatek podpisů k tomu, abychom mohli naše požadavky přednést a o řešení požádat poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Celý text o důvodech, které nás k tomu vedou i o způsobech, jak nám lze vyjádřit svou podporu, najdete v této tiskové zprávě.

17.7.2019: PŘIJMEME POSILU DO TÝMU: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá a přijme spolupracovníka/spolupracovnici na plný pracovní úvazek na pozici OSOBNÍ ASISTENT/KA denního stacionáře OKÝNKO pro mladé lidi s těžkým zdravotním a kombinovaným postižením v MOHELNICI.
Podrobnosti o obsahu práce i pracovních podmínkách zájemci najdou na stránce Nabídka zaměstnání.

4.6.2019: Pohledem zpět jsme velmi vděčni za několik aktivit, které proběhly v nedávné době:

 • Operátorky zábřežského call centra ČEZ Distribuce mezi sebou vybraly pro potřeby naší Charity v rámci akce „Průvan v šatníku“ téměř půl tuny oblečení. Podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě.
 • Jarní Sbírka potravin proběhla (organizována naší Charitou) v sobotu 18.5.2019 hned ve 3 supermarketech – Kaufland Zábřeh a Šumperk, Billa Jeremiášova Olomouc. Nakupující měli pro tento alternativní způsob pomoci pochopení a byli velmi štědří – k dalšímu přerozdělení potřebným darovali celkem 1.984 kg potravin a drogerie. Přestože celostátní výsledky hlásí pokles výtěžku zhruba o čtvrtinu oproti sbírce podzimní, v „našich“ obchodech jsme zaznamenali zhruba 15% nárůst darů. Děkujeme všem, kdož jste nás navštívili a do košíků obdarovali; dále 31 zapojeným dobrovolníkům (ponejvíce z řad rodinných příslušníků zaměstnanců Charity Zábřeh, studentů Gymnázia Zábřeh, konatelů veřejné služby) bez kterých by to nešlo a obchodům, ve kterých jsme působili, za vstřícnost i poskytnuté zázemí.
  Podrobnosti k dalšímu nakládání a výdeji potravin ze získaných zásob zájemci najdou na www.charitazabreh.cz/pompo. Pokud ve svém okolí víte o někom, koho bychom mohli tímto způsobem podpořit a odlehčit v nákladech domácnosti, dejte nám prosím vědět (tel. 736 509 474, email: pompo@charitazabreh.cz).
 • Firemní dobrovolnictvíStává se již dobrým zvykem, že charitativní dílo regionální firmy podporují i netradičním, nefinančním způsobem. Vhodným a vítaným je například dobrovolnictví, kdy nám na určené dny podniky zapůjčí své zaměstnance a tuto práci pro nás jim zaplatí, jako běžný odpracovaný den. V předchozím období jsme díky podobné pomoci zaměstnanců společnosti Siemens a ČEZ Distribuce takto zvládli mnoho dobrého. V pátek 17.5. nám 12 silných a šikovných pracantů z mohelnického podniku pomohlo kompletně vyklidit domek sester Šedových, který shořel v srpnu loňského roku v Hynčině. Splnili jsme tak náš slib a i díky podpoře obce, která zajistila kontejnery, jsme připravili zázemí pro další pomoc, v podobě případné investice výtěžku veřejné sbírky do rekonstrukce obydlí. 17 pracovníků call-centra ČEZ nám v dalších dnech zase pomohlo například s posečením farské zahrady, vytřízením a naskladněním výtěžku potravinové sbírky, s přípravou seniorské obálky (I.C.E. karta) pro naše klienty, s opravami půdních prostor chráněné dílny. Všem, kdo takto přiložili ruku k dílu, moc děkujeme; jsme také velmi vděčni vedení obou firem za vynalézavost v úsilí zapojit se a pomoci. K nahlédnutí nabízíme děkovné listy i s fotografiemi z těchto akcí.

3.5.2019: Vybíráme z květnových nabídek a srdečně zveme k účasti na následující akce:

  Sbírka potravin - jaro 2019
 • CHARITA ZÁBŘEH v regionu připravuje SBÍRKU POTRAVIN. Celkem ve 3 supermarketech budeme přijímat od dárců potraviny a hygienické potřeby v rámci nadcházející jarní potravinové sbírky. V sobotu 18.5.2019 na tzv. Den solidarity budeme od ranní 8 hodiny do večerních 18 hodin k zastižení v Kauflandu v Zábřehu a v Šumperku a v Bille na ul. Jeremiášova v Olomouci.
  K organizaci a personálnímu zajištění sbírky ještě hledáme a uvítáme ochotné dobrovolníky, kteří by rozdávali letáčky, informovali o sbírce a za pokladnami do košíků přijímali darované potraviny či drogerii - viz připojený manuál pro dobrovolníky. Přítomnost nemusí být celodenní, lze ji rozdělit na "směny" 8-13 a 13-18 hodin. Zájemci mohou své zapojení a pomoc nabídnout u koordinátora akce na tel. 736 509 430.
  Vybrané věci jsou dále v průběhu celého roku přerozdělovány potřebným výdejními místy v Zábřehu a v Mohelnici. Doplňujeme jimi zásoby získané v rámci zapojení do projektu POMPO. Nominace na poskytnutí této podpory pochází z obecních úřadů, sociálních odborů, úřadu práce, poraden i dalších sociálních služeb.
 • Projekt podpory pečujících srdečně zve na své pravidelné akce: putovní informační setkání se tentokrát uskuteční ve středu 15.5.2019 od 16:30 hod. v zasedací místnosti OÚ Hoštejn. Klub pečujících - svépomocná skupina pro laické pečovatele se koná ve stejný den 15.5.2019 v 16:00 hod. v sídle pečovatelské služby Charity Zábřeh (Valová 29/9, Zábřeh). Více informací na webu projektu.
 • SOREHA - KLUB O PÁTÉ: Vliv mozku na duševní poruchy a soužití s člověkem s duševním onemocněním Na nejbližším setkání v úterý 21.5.2019 nám Mgr. Petra Tošnerová tentokrát odpoví na otázky týkající se soužití s člověkem s duševním onemocněním – ať už se jedná o dítě, rodiče či partnera, i na to, jaký vliv má mozek na duševní poruchy. Setkání proběhne v prostorách Sorehy (Žižkova 235/5 – bývalá prodejna Slunce, pod Domem Pod podloubím) od 15:00 hodin.
 • PUTOVÁNÍ ZA TŘEMI KRÁLI DO HYNČINY: V neděli 26. 5. 2019 zveme všechny tříkrálové koledníky na místo, jehož název objevili v tajence letošní tříkrálové křížovky – do kostela sv. Stanislava v Hynčině, který je vyzdoben nástěnnou freskou Klanění tří králů. Mše svatá začne v 15:00 hodin a po ní bude následovat výklad o této fresce a také o historii kostela. Pozvánka

2.5.2019: Pod hlavičkou Charity Olomouc rozvíjíme v regionu Zábřežska a Mohelnicka specializovanou paliativní a hospicovou péči. Je poskytována pod vedením lékaře a ve spolupráci s dalšími odborníky. Péče je určena pro pacienty v terminálním stádiu nemoci, kteří potřebují léčbu bolesti a dalších symptomů spojených s vážným nevyléčitelným onemocněním a přitom si přejí zůstat ve svém přirozeném prostředí - doma. Podrobnější informace o službě i s kontakty a formulářem, v případě zájmu o péči, lze nalézt na webu. Zkušenosti blízkých ošetřovaných jsou uvedeny v aktuálně vydané tiskové zprávě.

1.5.2019: Modlitby za kostely a kaple, kde hoří paškály z Palonína: Zveme Vás na pouť po 439 farnostech. Přesně na tolika místech se letos o Velikonocích rozhořely paškály vyrobené v palonínské dílně sociálního podniku REPARTO Zábřeh s. r.o. (dceřiné firmě Charity Zábřeh). Modlitba, prosba za farnosti, kde jsou paškály - které vznikají prací lidí s postižením – o slavnostech zapalovány, jsou bonusem, který ke každé odesílané zásilce každoročně rádi a zdarma „přibalujeme“.
Vděčná vzpomínka na „objednatele“ trvá celou velikonoční dobu a každý den navštěvujeme všechny farnosti. I Vy se můžete připojit k pravidelné modlitbě zaměstnanců a dobrovolníků Charity a k této aktivitě můžete povzbudit i známé, kterým sice ubývají fyzické síly, ale přesto by ještě chtěli – dle svých možností – někde pomoci. Děkujeme.
Seznam farností, které můžete v době velikonoční zahrnout do své osobní modlitby.

4.4.2019: VZPOMÍNKOVÝ KONCERT: Srdečně Vás zveme v neděli 14. dubna v 14:30 hodin do zábřežského kostela sv. Barbory na v pořadí již třetí VZPOMÍNKOVÝ KONCERT věnovaný památce pacientů, které jsme v předcházejícím období doprovázeli. Během koncertu bude návštěvníkům představena Kniha živých. Účinkuje smíšený pěvecký sbor Carmen.

4.4.2019: Srdečně zveme na dubnové akce pořádané v rámci Projektu podpory pečujících osob:

 • INFORMAČNÍ SETKÁNÍ, které se tentokrát uskuteční v DUBICKU v zasedací místnosti OÚ, ve čtvrtek 11.4.2019 od 16:00 hod.
 • KLUB PEČUJÍCÍCH, který se uskuteční ve středu 17.4.2019 od 16:00 hod. v ZÁBŘEHU v zázemí pečovatelské služby (Valová 290/9) a ve stejnou dobu také v MOHELNICI, v jídelně v přízemí Městského úřadu v Mohelnici
Těšíme se na setkání. Více informací a pozvánky na webu projektu.

20.3.2019: MATERIÁLNÍ SBÍRKA: Jaro se již nezadržitelně začíná hlásit, a pokud Vás tento čas motivuje k úklidu šatníků a domácností, zaznačte si již nyní, v předstihu, do svých kalendářů termín tradiční materiální sbírky. Šatstvo, obuv, lůžkoviny, nádobí, domácí potřeby, malé funkční elektrospotřebiče a hračky bude zábřežská CHARITA přijímat pouze ve dnech 5. – 6. dubna 2019. Darované věci budou sbírány v pátek i v sobotu v době od 9 do 17 hodin. Sběrným místem jsou již známá zázemí: v Zábřehu přízemí objektu bývalého obchodního domu Slunce (Žižkova 235/5, pod Muzeem - Domem Pod Podloubím); v Mohelnici dodávkový automobil zaparkovaný na náměstí před kulturním domem.
Zachovalé věci pomohou chudším lidem prostřednictvím charitního sociálního šatníku a materiálního skladu. Část darovaných věcí zkusíme vrátit mezi zájemce v rámci terapeutického programu klientů Charity. Neupotřebitelné věci budou předány k dalšímu průmyslovému zpracování nebo ekologické likvidaci.
Organizátoři předem děkují také za dobrovolný příspěvek na úhradu nákladů spojených se sbírkou (doprava nákladním autem, obalový materiál, …), který může být například ve výši 1Kč na 1kg. Přispět lze do zapečetěné pokladničky umístěné na sběrném místě.
Budete-li se chtít ke sbírce ve své obci připojit, spolupracovat na jejím provedení a rozšířit počet našich sběrných míst, kontaktujte prosím vedoucího Dobrovolnického centra DobroDruh Tomáše Orehka, tel: 736 529 295, email: dobrovolnik@charitazabreh.cz. Vybavíme Vás potřebnými informacemi, pomůžeme s propagací a vysbírané věci si odvezeme. Děkujeme!

20.3.2019: SETKÁNÍ S MUDr. SVATOŠOVOU: Vzácná žena MUDr. Marie Svatošová zavítá v pondělí 25. 3. do Zábřeha. Důvodem pro její návštěvu bude představení zatím poslední knížky rozhovorů „Neboj se vrátit domů“, která vypráví o zásadních milnících jejího života, odborné práci i jejím bohatém osobním životě.
Současně bude prostor, aby přiblížila své velké „dítě“ – hospicové hnutí, jehož je v České republice zakladatelkou. MUDr. Svatošová je žena, která vybudovala dílo plné laskavosti, milosrdenství, lidskosti a něhy, a to nejen k pacientům. Její etické vědomí a pohled na život, na nemoc, na umírání je sympatický i lidem, kteří si vůči křesťanství a jeho institucím zachovávají odstup.
Přednáška začne v Katolickém domě v 16:00 hodin, ale již od 15:30 bude v rámci autogramiády autorka podepisovat svou knižní novinku, kterou si můžete již nyní, v předstihu, zakoupit v knihkupectví zábřežské Charity (Žižkova 15, ve všední dny od 7 do 16:30 hod.). Srdečně zveme k účasti a těšíme se na setkání.

27.2.2019: POZVÁNÍ DO SLUŽBY: Charita Zábřeh aktuálně hledá a přijme nové kolegy na následující pracovní pozice: účetní, vedoucí Dobrovolnického centra a koordinátor(ka) Naděje - střediska humanitární, krizové, sociální a vzájemné pomoci. Zázemí a pracoviště pro hledané pracovníky bude v Charitním domě sv. Barbory v centru Zábřeha (Žižkova 7/15, Zábřeh). Podrobnější informace k obsazovaným pozicím zájemci najdou v sekci Nabídka zaměstnání. Dejte se k nám do služby, těšíme se na Vaši pracovní nabídku!

18.2.2019: CHARITA ZÁBŘEH dnešního dne spouští novou službu: SENIORTAXI - individuální přepravu pro seniory a lidi s postižením na zavolání a za zvýhodněných podmínek. S podmínkami i s postupem, jak se stát naším klientem a cestujícím je možné se seznámit přímo na webu projektu www.senitaxi.cz
Srdečně zájemce zveme na slavnostní uvedení do provozu a požehnání vozidla k - věříme - dlouhé a dobré službě, před zábřežský kostel sv. Bartoloměje ve středu 20.2.2019 na 10:30 hodinu. Těšíme se na setkání buď na této slavnosti, nebo na ulicích v Zábřehu.

8.2.2019: V předchozích dnech byly ukončeny podúčely spolupořádaných veřejných sbírek na pomoc lidem zasaženým nešťastnou událostí. Rádi bychom Vás seznámili s výsledkem pomoci po požárech rodinných domů v Hynčině a ve Vyšehoří. Dále jsme na sklonku loňského roku, spolu se spolky z Rudy nad Moravou, které organizovaly vánoční jarmark a živý betlém, podpořili příspěvkem 27.844,33 Kč (pokladnička na akci = 8.501 Kč, dary na účet = 14.343,33 Kč) na léčbu a rehabilitaci dvouletou Lucinku Gronychovou z Rohle.
Aktuálně jediná stále probíhající, ve spolupráci s Věznicí Mírov vyhlášená finanční sbírka, má zase za cíl pomoci pozůstalým po tragické ztrátě člena, příslušníka vězeňské služby ČR.

5.2.2019: Srdečně zveme na únorové akce pořádané v rámci Projektu podpory pečujících osob:

 • pokud pečujete v domácnosti o svého blízkého a hledáte odpovědi na otázky ohledně samotné péče, zajištění financí na péči, výživy, rehabilitace, komunikace, psychické kondice, tak bychom Vás rádi pozvali na putovní INFORMAČNÍ SETKÁNÍ. Tentokrát se sejdeme v zasedací místnosti Městského úřadu Štíty ve středu 13. února 2019 od 15:30 hodin.
 • pokud jste se již svépomocné skupiny zúčastnili, víte, že se zde setkáte s lidmi, kteří se také věnují péči o svého blízkého, prožívají stejné nebo podobné starosti a tedy rozumí tomu, co prožíváte i Vy. Víte, že podporu najdete i u přítomných odborníků, dají Vám mnoho užitečných rad, jak tuto novou nebo déle trvající náročnou situaci zvládnout. Nejbližší KLUB PEČUJÍCÍCH se koná ve středu 20. 2. 2019 od 16:00 na Městském úřadě v Mohelnici (jídelna v přízemí budovy). Pro Váš velký zájem jsme se navíc rozhodli udělat Zábřežský KLUB PEČUJÍCÍCH i tento měsíc. Setkání se koná v sídle pečovatelské služby (Valová 290/9, Zábřeh), ve stejný den i čas - 20. 2. 2019 od 16:00 hodin.
Více informací a pozvánky na webu projektu.

Pozvání na benefiční ples 2019

24.1.2019: Srdečně Vás zveme na náš - v pořadí již 19. - benefiční společenský ples, který se uskuteční v pátek 8. února 2019 od 20:00 hodin tradičně v zábřežském Katolickém domě.
K tanci i poslechu hraje Broadway ze Šumperka. Těšit se můžete na světelnou show POSTERPOI Postřelmov, předtančení NEXT Šumperk, fotokoutek a tradičně i na výtečnou kuchyni, koktejly.
Přijďte se dobře pobavit, vyhrát některou z hodnotných cen v tombole a současně přispět na dobrou věc! Letošní výtěžek totiž použijeme na podporu mobilní hospicové a paliativní péče Charity Zábřeh. Předprodej vstupenek již probíhá na recepci Charity Zábřeh (přízemí Žižkova 7/15, otevírací doba 7:00 - 16:30 hodin). Podrobnosti k programu najdete na přiloženém plakátku.
Pokud u nás v regionu podnikáte, prodáváte nebo poskytujete služby, moc Vás - spolu s pozváním k osobní účasti - současně prosíme o podporu ve formě materiálního nebo finančního daru, poukázky do plesové tomboly. Předem moc děkujeme, rádi budeme na oplátku propagovat Vaši firmu či značku.

Tříkrálová sbírka 2019

24.1.2019: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2019. Současně mnohokráte DĚKUJEME! všem koledníkům za pomoc a dárcům za jejich štědrost!

24.1.2019: POZVÁNÍ K DOBROVOLNICTVÍ V POSTŘELMOVĚ: Dobrovolnické centrum Charity hledá v Postřelmově ochotného dobrovolníka či dobrovolnici. Úkolem bude v nově vytvořeném zázemí mycího úseku v Postřelmově (objekt zdravotního střediska) umývat jídlonosiče, kterým se zdejším seniorům a lidem s postižením rozváží strava. Činnost je možné uskutečnit v libovolném čase po 14:00 hodině, půjde o práci zhruba na 2 hodiny, která je vhodná i pro mladší seniory. Obsluha myčky je snadná a po zaučení ji zvládne každý. Podmínkou zapojení je vlastnictví průkazu pracovníka v potravinářství, který pomůžeme vyřídit. Potřebnou činnost může zajistit i více lidí společně, nebo tak, že si práci v jednotlivé všední dny v týdnu rozdělí. Předem děkujeme za Vaše nabídky k pomoci, které prosím směřujte na vedoucího dobrovolnického centra Tomáše Orehka – tel.: 736 529 295, email: dobrovolnik@charitazabreh.cz.

16.1.2019: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá, přijme a zaměstná osobní asistentky/asistenty a pracovníky do odlehčovacích služeb. Jejich úkolem bude dopomoc lidem v jejich vlastní domácnosti. Zaměstnanci střediska se těší na nové spolupracovníky a uživatelé na potřebnou dopomoc: „Už mi neslouží ruce ani nohy, jsem odkázaná na invalidní vozík, jsem šťastná, když ke mně přijde osobní asistentka a můžeme spolu jít nakoupit, jít na procházku, nebo spolu můžeme něco tvořit.“ Bližší informace zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání. Dejte se k nám do služby, těšíme se na Vaši pracovní nabídku!

2.1.2019: Jubilejně již podvacáté startuje v tradičním čase začátku roku Tříkrálová sbírka. Prosíme Vás o vlídné přijetí námi vyslaných koledníků a štědré obdarování dle vlastních možností. Svým příspěvkem se můžete podílet na pomoci potřebným i rozvoji charitního díla v regionu. Ostatně se službami Charity Zábřeh jste se možná už osobně Vy nebo rodina, lidé blízcí setkali - obtížně je finacujeme, pomozte nám je udržet i zkvalitňovat. Bližší informace o organizaci sbírky, souhrn dosavadních aktivit a později i výsledky koledování v obcích najdete na speciální stránce webu. Děkujeme za to, že pomáháte; vážíme si, že tak děláte naším prostřednictvím!

Přání z Charity

24.12.2018: Poděkování a přání z Charity
Na sklonku roku 2018 chci vyjádřit vděčnost každému, kdo se na práci Charity v minulém období osobně podílel.
Zaměstnancům za celoroční poctivou a nelehkou práci; jejich rodinám pak za poskytnutou podporu a zázemí. Dále děkuji všem dobrodincům, bez kterých by naše práce byla nemyslitelná a kteří se v průběhu roku zapojovali do různých aktivit – propůjčovali své ruce v dobrovolné činnosti, darovali nám finance či charitativní dílo provázejí modlitbou.
Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
Přeji všem Vám a i dalším čtenářům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2019, vše dobré a pevné zdraví ducha, duše i těla.
(Jiří Karger, ředitel)

senior taxi

12.12.2018: CHARITA ZÁBŘEH připravuje ke spuštění v měsíci lednu 2019 novou službu pro seniory a lidi se sníženou schopností pohybu - SENIOR TAXI v Zábřehu. Více informací k projektu najdete na samostatné stránce, v průběhu měsíce ledna tam přibudou informace k tomu, jak a kde podat žádost a vyřídit si průkazku.

Pomoc po požáru ve Vyšehoří

25.11.2018: Pomozte prosím spolu s námi paní Petře Urbanové a jejím osmiletým trojčatům z Vyšehoří, jejichž rodinný domek odpoledne ve čtvrtek 22. listopadu zpoloviny zničil obrovský požár. Společnou výzvu Obce Vyšehoří a Charity Zábřeh i možnosti, jak se zapojit do vyhlášené finanční sbírky, najdete v samostatném článku. Pokud je to ve Vašich možnostech, přispějte prosím.

4.11.2018: VÁNOČNÍ BALÍČKY PRO UKRAJINSKÉ DĚTI Ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc pořádáme - jako již tradičně v tomto období - jednorázovou akci pro děti z ukrajinských dětských domovů a sociálně slabých rodin, která spočívá v jejich obdarování osobním vánočním dárkem. Smyslem akce je alespoň na chvíli pomoci dětem zapomenout na jejich těžký osud – život většinou bez rodiny, v nuzných podmínkách - a zpříjemnit jim vánoční čas. Balíček má podobu klasického dárku. Kromě určeného obsahu (přání dítěte x finanční limit) je popsán jmenovkou v azbuce, svátečně zabalen a pak společně s ostatními přepraven a distribuován do vybraných míst na Ukrajině. Budete-li se chtít zapojit do této aktivity, to „své“ dítě je možné si dopředu „vybrat“ na webu http://darky.jsemvidet.eu. Následně pak kontaktujte pracovníka Charity Zábřeh p. Martina Damborského (email: personalni@charitazabreh.cz, tel.: 736 509 477), který Vám ochotně sdělí další potřebné informace i postup. V loňském roce bylo takto podpořeno a svůj vánoční dárek dostalo od nás, dárců ze Zábřežska a Mohelnicka, celkem 38 dětí.

3.11.2018 (aktualizace 7.11.2018): Vybíráme z listopadových novinek a nabídek:

 • CHARITA ZÁBŘEH připravuje ke spuštění na začátku roku 2019 novou speciální přepravní službu pro seniory a handicapované. Nyní hledá a zaměstná vhodného řidiče nebo řidičku zřizovaného SENIOR TAXI. Bližší informace zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání.
 • Projekt podpory pečujících srdečně zve na své pravidelné akce: putovní informační setkání se tentokrát uskuteční na dvou místech: 7.11.2018 od 16:30 hod. v zasedací místnosti OÚ Palonín a 28.11.2018 od 16:30 v zasedací místnosti OÚ Červená Voda. Klub pečujících - svépomocná skupina pro laické pečovatele se koná 21.11.2018 v 16:00 hod. v sídle pečovatelské služby Charity Zábřeh (Valová 29/9, Zábřeh). Více informací na webu projektu.
 • Výrobky z drátků, keramiky pedigu, dřeva i korálků připravili uživatelé Denního stacionáře Okýnko na svou tradiční Podzimní výstavu. Ta se uskuteční v pátek 16. listopadu 2018 od 10 do 15 hod. v prostorách stacionáře na Zámecké ulici č. 11. Při výrobě si uživatelé procvičují jemnou motoriku, učí se novým výtvarným technikám a rozvíjí si kreativitu. Nákupem nejen podpoříte další tvoření uživatelů, ale především si pořídíte originální dárek pro sebe nebo své blízké.
 • Výstava TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA DVACETILETÁ: O tom, jak se z „pokusného“ nultého ročníku, který probíhal právě v našem regionu, stala sbírka s nejlepším renomé v zemi, o tom, co všechno obnášela a obnáší její příprava, o tom, jaké zážitky si z koledování přinášejí malí králové, o tom, jak se koledníci oblékají… a mnoho dalšího uvidíte na výstavě, která bude zahájena v úterý od 20. 11. v 17 hod. v Kině Retro. Na vernisáži vystoupí s tématickým pásmem žáci ZUŠ Zábřeh.
 • SOREHA - KLUB O PÁTÉ: DEPRESE, TIKY A SEBEPOŠKOZOVÁNÍ V DĚTSKÉM VĚKU OD 0 DO 15 LET Deprese v kojeneckém věku? Sebepoškozování u malých dětí? Říkáte si, je to vůbec možné? Pokud vás to udivuje, zajímá, přijďte na další veřejnou přednášku do „Klubu o páté“. Setkání proběhne v úterý 20. 11. 2018 od 15 do 17 hodin v prostorách Charity Zábřeh (Žižkova 15, Zábřeh). Přednášku povede odborník z oblasti psychiatrie Mgr. Petra Tošnerová, která má v tomto oboru dlouholeté zkušenosti a může vám díky tomu zodpovědět nejrůznější dotazy, případně i mimo dané téma.

19.10.2018: Naše Charita se stejně jako v předchozích letech zapojuje do NÁRODNÍ POTRAVINOVÉ SBÍRKY. Letošní, již 6. ročník, proběhne v sobotu 10. listopadu 2018 a zapojuje se do něj v celé ČR celkem 657 obchodů. V čase od 8:00-18:00 hodin nám můžete nějakými trvanlivými potravinami nebo hygienickými prostředky přispět v zábřežských supermarketech BILLA (ul. Kosmonautů) a ALBERT (Severovýchod).
Národní potravinová sbírka 2018 Inspiraci, čeho máme v naší práci nedostatek, můžete nalézt v následujícím příkladu "nákupního seznamu“. Darované věci (vloni se jednalo o bezmála 2 tuny zboží) následně celoročně vydáváme ze Střediska potravinové a materiální pomoci lidem, kteří jsou v tíživé životní nebo sociální situaci – dle nominací služeb, kteří s nimi pracují případně obcí, ve kterých žijí. PŘEDEM DĚKUJEME ZA VAŠE ZAPOJENÍ, PODPORU I JAKÝKOLIV DAR!
Současně hledáme několik dobrovolníků, kteří nám půl dne s organizací sbírky pomohou – půjde o rozdávání letáčků nakupujícím, informování o sbírce a následné odebírání věnovaných potravin za pokladnami. Zájemci se mohou hlásit vedoucímu dobrovolnického centra – tel. 736 529 295, email: dobrovolnik@charitazabreh.cz.

Benefiční koncert Vzpomínka 2018

19.10.2018: Spolu s organizátorem, folk-country kapelou MADALEN, srdečně zveme v neděli 4. listopadu 2018 na koncert „VZPOMÍNKA“ do Katolického domu.
Benefice - tentokrát s výtěžkem ve prospěch čtyřletého Staníka z Bludova, který se potýká s DiGeorgovým syndromem - začíná v 17:00 hodin.
Velmi vzácným hostem tohoto v pořadí již 22. koncertu, bude stálice folk-rock-jazz-folklór scény z Moravičan a bývalí kolegové – kapela A.M.ÚLET.
Přijměte pozvání, přijďte se svátečně naladit a současně pomoci!

17.10.2018: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá, přijme a zaměstná zdravotní sestru (zdravotního bratra) pro zajištění lékaři indikované terénní zdravotní a hospicové péče. Tato je poskytována přímo v domácnostech pacientů převážně z regionu Mohelnicka. Bližší informace zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání.

8.10.2018: Na měsíc říjen jsme pro širokou veřejnost připravili opakování již tradičních akcí. Srdečně zveme k účasti a těšíme se na shledání:

  Den otevřených dveří 2018
 • Prezentaci své činnosti i možnost nahlédnout do svých zábřežských prostor nabídne Charita Zábřeh návštěvníkům v rámci DNE OTEVŘENÝCH DVEŘÍ. Ten letošní proběhne ve středu 10. října od 9:00 do 15:30 hodin v prostorách charitních budov na ulici Žižkova 15, v budově na Valové 9 a v jejím přilehlém okolí, kde bude návštěvníky připraven pestrý program. Budou si moci nechat změřit tlak, vypočítat index BMI, vyzkoušet zdravotní pomůcky i pomůcky pro péči o klienty, nechat vypočítat výši nezabavitelného minima pro případ exekuce. Ke zhlédnutí bude sociální sprcha, nouzová nocležna pro lidi bez přístřeší s ukázkou třídírny a způsobu dalšího zpracování vršků od PET lahví.
  Příjemným zpestřením může být pro návštěvníky posezení u kávy připravené v Kavárně NADĚJNÁ – občasné mobilní kavárně klientů Charity Zábřeh umístěné ve stanu před budovou na Valové 9. Voňavý mok doplní dýňová polévka a drobné občerstvení. Ve stejný den i čas bude k prohlídce i výtvarnému tvoření otevřeno také zázemí Denního stacionáře Domovinka (Leštinská 16).
 • Materiální sbírka 2018
 • PODZIMNÍ MATERIÁLNÍ SBÍRKA proběhne v pátek 19. října (od 8 do 18 hod.) a v sobotu 20. října (od 8 do 12 hod.). Sbírá se šatstvo, obuv, lůžkoviny, ručníky, potřeby pro děti i drobné domácí potřeby. Sběrným místem bude v Zábřeze opět budova bývalého Obchodního domu Slunce - Žižkova 235/5 (pod Muzeem Zábřeh), v Mohelnici se bude ve stejném termínu materiál sbírat do dodávkového vozidla umístěného na Náměstí Svobody. Část věcí použije Charita v rámci své pomoci potřebným, zbytek půjde do regionální šatní banky a nevyužitelné věci k recyklaci. Protože uskutečnění sbírky zahrnuje také určité provozní náklady (doprava nákladním autem, nájem zázemí, obalový materiál, drobné občerstvení dobrovolníků), děkuje Charita dárcům předem také za příspěvek na úhradu těchto nákladů. Jedná se přibližně o 1 Kč za každý předaný 1 kg materiálu. Přispět lze do zapečetěné pokladničky umístěné na sběrném místě.

Dny Charity 2018

6.9.2018: Na měsíc září a říjen jsme pro vás, při příležitosti oslav svátku patrona a zakladatele Charity sv. Vincence z Pauly, připravili pestrou paletu akcí, při kterých se s vámi rádi uvidíme:

 • SVÉPOMOCNÁ SKUPINA PRO POZŮSTALÉ: „Proč odešel tak brzy? Jak to teď bez ní zvládnu? Nikdo si nedovede představit jak mi je….“ Pokud cítíte, že se se svými pocity, bolestmi, zármutkem potřebujete podělit, ulevit si, zavzpomínat, nabízíme vám prostor a čas ke sdílení ve čtvrtek 13.9.2018 od 16 hodin (Charita Zábřeh, Žižkova 15). Setkáním provází zkušené poradkyně pro pozůstalé.
 • KLUB O PÁTÉ: SOREHA – sociální rehabilitace pro lidi s duševním onemocněním vás zve ve čtvrtek 13. 9. 2018 od 15 do 17 hod. na setkání na téma: „Sociopatie versus psychopatie“, lektorkou bude Mgr. Petra Tošnerová.
 • Výstava „CESTA“: v prostorách Kina Retro bude v úterý 18. 9. zahájena výstava, která vznikla v Tvůrčím ateliéru služby sociální rehabilitace Soreha pod vedením Aleny Voráčové. Vernisáž tvorby klientů – lidí s duševním onemocněním, začne v 17 hodin. O hudební program se postarají žáci zábřežské ZUŠ společně s paní učitelkou Veronikou Kolářovou.
 • KLUB PEČUJÍCÍCH: Všechny pečující srdečně zveme ve středu 19. 9. od 16 hodin do sídla pečovatelské služby (Zábřeh, Valová 290/9) na setkání s lidmi, kteří se stejně jako vy starají o svého blízkého, popovídat, vypovídat se, předat si zkušenosti, vzájemně se podpořit, povzbudit i načerpat síly. Více informací na webu projektu
 • Babí léto 2018
 • BABÍ LÉTO S CHARITOU: Srdečně vás zveme v pátek 21. září od 15 hodin před zábřežský kulturní dům na 7. ročník této benefiční akce. Aktéry hudebně-divadelně-pohodového odpoledne budou legendy české folkové scény Slávek Janoušek s Lubošem Vondrákem, dívčí uskupení The Addams Sisters, kapela VLNY se svými poeticky laděnými písničkami a malí divadelníci Ráčci Roveňáčci. Můžete se těšit na novinku v podobě Kavárny NADĚJNÁ – občasné mobilní kavárny klientů Charity Zábřeh. Pro fajnšmekry připravujeme stánky s regionálními specialitami. Děti se mohou opět těšit na skákací hrad, tvoření, malování na obličej i kolo štěstí. Vstup na akci je zdarma.
  Výtěžek bude věnován na pořízení nafukovacích koupacích van, které pečovatelkám umožní a usnadní hygienu u klientů upoutaných na lůžko, a bude z něj také podpořena Domácí hospicová péče.
  Děkujeme regionálním firmám, které náš záměr podpořily - finančními prostředky, materiálně, organizačně: Zábřežská kulturní/kulturní dům, A.M.Úlet, Agrodružstvo Zábřeh, AMA 2001, Berkhof Construction, Biosensor Plus, CONTI-RSC, ENCO Group, FinePro, FUTURPOL, Hasící přístroje Kvapilík, J.V.Š., KARSIT Holding, nástrojárna Postřelmov, D2Drives, Lokotechnika, MBG, PERLA - netkaný textil, Pivovar HOLBA, RASTR ELEKTRO, SIMO plus, SULKO, VISCUMA, WANIEK-KVĚTINY, ZJP
 • Dne 25.9.2018 ve 14:00 hod. Vás v rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" zveme na na INFORMAČNÍ SETKÁNÍ, které se uskuteční ve Společenské místnosti DPS Zábřeh, na adrese Nerudova 7.
 • DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ: Pro všechny návštěvníky připravujeme v rámci Týdne sociálních služeb v ČR DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ na středu 10. října 2018. Rádi představíme naše aktivity a provedeme v tento den jejich zázemím i Vás, neklienty. Prezentace bude rozdělena do celého dne, proběhne v zázemí našich charitních domů (Žižkova 15, Valová 9, Leštinská 16 - Domovinka).
 • MATERIÁLNÍ SBÍRKA ODĚVŮ A OBUVI: Tradiční podzimní sbírku chystáme na pátek a sobotu 19. a 20. října.

29.8.2018: Dovolenkové, prázdninové měsíce se pomalu chýlí ke svému konci. V nadcházejícím babím létě a na podzim budete mít možnost setkat se s námi na tradičních kulturních a benefičních akcích. Již nyní je připravujeme v úzké spolupráci se členy regionálních kapel A.M.ÚLET a MADALEN. Jsme jim velmi vděčni za nezištnou podporu a pomoc, kterou naší organizaci, případně skrze ni i potřebným v našem regionu, dlouhodobě poskytují. No a protože slova už nedokázala vyjádřit naši vděčnost a bylo toho opravdu již mnoho dobrého – nominovali jsme je letos na CENU Ď. Důvody proč jsme tak učinili a proč jsou našimi vítězi, najdete zde na webu pořadatelů. Pokud je zatoužíte slyšet dříve, můžete se s nimi (i například včetně juniorských odnoží The Addams Sisters a Vodníků) potkat naživo například již tento víkend na Mohelnickém dostavníku nebo na Pivovarských slavnostech v Hanušovicích, případně si lze u nás v recepci zakoupit jejich vyšlá CD na neomezené domácí poslouchání. Ještě jednou: DÍKY!

28.8.2018: Zdravotní sestry DOMÁCÍ ZDRAVOTNÍ A HOSPICOVÉ PÉČE CHARITY ZÁBŘEH se připojili k celorepublikové stávkové pohotovosti pracovníků ve zdravotnictví. Více informací o důvodech najdete na přiloženém letáčku nebo v aktuálně vydané tiskové zprávě Charity Česká republika.

Pomoc po požáru v Hynčině

16.8.2018: Pomozte prosím spolu s námi sestrám Heleně a Marii Šedovým z Hynčiny, jejichž rodinný domek v noci na úterý 14. srpna zcela zničil obrovský požár. Společnou výzvu Obce Hynčina a Charity Zábřeh i možnosti, jak se zapojit do vyhlášené finanční sbírky, najdete v samostatném článku. Pokud je to ve Vašich možnostech, přispějte prosím.

24.7.2018: Přijměte naše pozvání na "prázdninové" akce:

 • SVÉPOMOCNÁ SKUPINA PRO POZŮSTALÉ: Na období, které přijde po smrti blízkého člověka, se připravit nedá. Bolest, zármutek, samota, ale i beznaděj, zloba, zoufalství, sklíčenost - stavy a situace, jimiž pozůstalý často prochází. Pokud cítíte, že se se svými pocity a myšlenkami potřebujete podělit či jen naslouchat druhým a v tichosti zavzpomínat, nabízíme vám prostor a čas ve čtvrtek 2. 8. 2018 od 16 hodin (zasedací místnost Charity Zábřeh, Žižkova 15). Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.
 • V rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" Vás zveme dne 15.8.2018 v 16:00 hod. na KLUB PEČUJÍCÍCH - svépomocnou skupinu pro laické pečovatele. Setkání se tentokrát koná v jídelně v přízemí Městského úřadu v Mohelnici. Podrobnosti k projektu zájemci najdou na samostatné stránce webu.
Těšíme se na Vaši návštěvu na jakékoliv z pořádaných akcí.

18.7.2018: (aktualizováno 1.8.2018 - doplněna pozice KOORDINÁTORA(KY) PODPORY PEČUJÍCÍCH OSOB) HLEDÁME POSILY DO TÝMU: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá spolupracovníka/ spolupracovnici na plný pracovní úvazek na pozici SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK denního stacionáře DOMOVINKA pro seniory v Zábřehu na Leštinské ulici.
Do mohelnického stacionáře pro mladé lidi s postižením OKÝNKO zase přijmeme DVĚ OSOBNÍ ASISTENT(K)Y: jeden úvazek bude plný a druhý zkrácený. Jejich úkolem bude poskytovat přímou péči, podporu a dopomoc klientům s mentálním a kombinovaným postižením při zvládání běžných úkonů (při osobní hygieně, oblékání, přesunech, stravování, doprovody na akce apod.).
Nově také, v důsledku odchodu na MD, obsazujeme pozici KOORDINÁTORA / KOORDINÁTORKY PODPORY PEČUJÍCÍCH OSOB. Úkoly vyplývají z až do roku 2020 realizovaného projektu – vyhledávání, sociální poradenství i edukace, doprovázení pečujících osob, nabízení podpůrných služeb, organizace svépomocných setkání, …
Podrobnosti o všech obsazovaných pozicích zájemci najdou na stránce Nabídka zaměstnání.

31.5.2018: Přijměte naše pozvání na červnové akce:

 • SVÉPOMOCNÁ SKUPINA PRO POZŮSTALÉ: Přestože z vás bolest z odchodu Vašeho blízkého nesejmeme, pomůžeme Vám tíhu prožívání zármutku nést. Zveme vás ve středu 13.6. od 16 hodin do zasedací místnosti Charity na setkání, kde budeme mít čas a prostor si popovídat o Vašich bolestech, pocitech i starostech. Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.
 • informační seminář pro pečující osoby v červnu proběhne 6.6.2018 ve ŠTÍTECH. Podrobnosti na odkazované pozvánce.
Těšíme se na Vaši návštěvu na jakékoliv z pořádaných akcí.

Pozvánka na otevření poradny

13.5.2018: PORADENSKÉ MÍSTO PRO OSOBY TRPÍCÍ DEMENCÍ A OSOBY O NĚ PEČUJÍCÍ otvírá Charita Zábřeh slavnostně v úterý 15. května od 15 hodin v Denním stacionáři Domovinka (Leštinská 16, Zábřeh). Kromě představení samotného poradenství (podpořeného z příspěvku Fondu podpory Siemens), bude součástí promítání dokumentu o problematice demence, prohlídka stacionáře Domovinka i drobné občerstvení.
Poradenské místo pak bude pravidelně nabízet zájemcům informace o všech možných typech demence, poskytne praktická doporučení v oblasti komunikace, stravování, hygieny a vytvoří jim prostor pro sdílení životních situací. Součástí služby bude také sociální poradenství – zajištění financí na péči, možnosti sociálních služeb pro osoby trpící demencí a další.
Pravidelně bude otevřeno vždy v úterý od 14.30 do 16 hodin. Bližší informace podá Bc. Anna Krieglerová, tel: 583414622, mail: domovinka2@charitazabreh.cz

30.4.2018: Přijměte naše pozvání na květnové akce:

 • Pro Vás, kteří se cítíte osamělí ve svém prožívání zármutku z odchodu svých blízkých, nabízíme čas a prostor si promluvit o Vašich bolestech, pocitech i starostech v těžké životní situaci, která Vás potkala. Na popovídání Vás zveme ve čtvrtek 10. 5. od 16 hodin do zasedací místnosti Charity Zábřeh. Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.
 • pravidelná svépomocná skupina pro laické pečovatele, tzv. KLUB PEČUJÍCÍCH se koná 16.5.2018 od 16:00 hod. v sídle pečovatelské služby Valová 290/9, Zábřeh
 • informační semináře pro pečující osoby v dubnu proběhnou 2.5.2018 v SUDKOVĚ a 30.5.2018 ve SVÉBOHOVĚ. Podrobnosti na odkazovaných pozvánkách.
Těšíme se na Vaši návštěvu na jakékoliv z pořádaných akcí.

23.4.2018: Charita Zábřeh aktuálně hledá nové spolupracovníky/spolupracovnice na volná místa v přímé péči na tyto pozice: sociální pracovník/pracovnice ve službě pro lidi s psychickým onemocněním, fyzioterapeut(ka) pro rehabilitaci poskytovanou v domácnostech objednatelů. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

Materiální sbírka

17.4.2018: Jarní MATERIÁLNÍ SBÍRKA proběhne pátek a sobotu 20. a 21. dubna (vždy 9 - 17hod). Sbírá se šatstvo, obuv, pracovní oděvy a obuv, lůžkoviny, drobné domácí potřeby. V Zábřeze bude sběrné místo v bývalém obchodním domě Slunce (Žižkova 235/5, pod Domem Pod podloubím) a v Mohelnici dodávkový vůz na nám. Svobody před kulturním domem. Více informací podá vedoucího Dobrovolnického centra DobroDruh Tomáš Orehek, tel: 736 529 295, email: dobrovolnik@charitazabreh.cz

20.3.2018: Srdečně Vás zveme na naše nadcházející akce:

 • Prožíváte bolest ze ztráty svého blízkého? Nabízíme Vám čas a prostor k vypovídání se, zavzpomínání i podělení se s myšlenkami a pocity při setkání svépomocné skupiny pro pozůstalé. Setkání proběhne ve čtvrtek 22.3.2018 od 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh (Žižkova 7/15, Zábřeh). Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.
 • V pořadí již druhý Vzpomínkový koncert věnovaný památce pacientů, které jsme našimi službami doprovázeli, proběhne v neděli 25. března ve 14.30 hodin v kostele sv.Barbory v Zábřeze. Účinkuje smíšený pěvecký sbor Carmen. Během koncertu Vám bude představena Kniha živých a pro vzpomínku na svého blízkého si budete moci zapálit svíčku.
 • pravidelná svépomocná skupina pro laické pečovatele, tzv. KLUB PEČUJÍCÍCH se koná 18.4.2018 od 16:00 hod. v jídelně v přízemí Městského úřadu v Mohelnici
 • Pozvání na vzpomínkový koncert
 • informační semináře pro pečující osoby v dubnu proběhnou 4.4.2018 v MORAVIČANECH a 25.4.2018 v BLUDOVĚ. Podrobnosti na odkazovaných pozvánkách.
Těšíme se na Vaši návštěvu na jakékoliv z pořádaných akcí.

5.3.2018: Staráte se doma o své blízké a cítíte, že sami potřebuje podporu a povzbuzení? V rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" Vás zveme na několik nadcházejících akcí:

 • pravidelnou svépomocnou skupinu pro laické pečovatele, nejbližší KLUB PEČUJÍCÍCH se koná 14.3.2018 od 15:30 hod. v sídle pečovatelské služby (Valová 290/9, Zábřeh)
 • informační seminář, který proběhne 28.3.2018 od 15:30 v zasedací místnosti OÚ ROVENSKO
Těšíme se na Vaši návštěvu na jakékoliv z uvedených akcí.
Podrobnosti k projektu zájemci najdou na samostatné stránce webu, aktuality pak na Facebooku.

11.2.2018: Prožíváte bolest ze ztráty svého blízkého? Nabízíme Vám čas a prostor k vypovídání se, zavzpomínání i podělení se s myšlenkami a pocity při setkání svépomocné skupiny pro pozůstalé. Setkání proběhne ve čtvrtek 15.2.2018 od 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh. Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.

Pozvánka na workshop

6.2.2018: Staráte se doma o své blízké a cítíte, že sami potřebuje podporu a povzbuzení? V rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" Vás zveme na několik nadcházejících akcí:

 • informační semináře, které proběhnou 7.2.2018 od 15:30 v zasedací místnosti OÚ DUBICKO, 28.2.2018 od 15:30 v klubovně Městského kulturního střediska v LOŠTICÍCH a 7.3.2018 od 15:30 v zasedací místnosti Obecního úřadu TATENICE. Konkrétně nabízíme tyto činnosti: zaškolení v péči, podpora odborníků, rady ohledně zajištění financí na péči, rady, jaké služby využít, možnost si promluvit a popovídat.
 • pravidelnou svépomocnou skupinu pro laické pečovatele, nejbližší KLUB PEČUJÍCÍCH se koná 14.2.2018 od 16:00 hod. tentokrát na Městském úřadě v Mohelnici (jídelna v přízemí budovy).
 • dne 17.2.2018 od 13:30 hod. Vás zveme na workshop s tématem: Pečující a umění doprovázet. Setkání se koná v budově bývalé ZUŠ (Farní 9, 789 01 Zábřeh). Workshop povede zakladatelka hospicového hnutí v České republice MUDr. Marie SVATOŠOVÁ, která Vám přiblíží problematiku doprovázení nevyléčitelně nemocných a umírajících. Budete mít možnost individuálních konzultací. Drobné občerstvení zajištěno.
Těšíme se na Vaši návštěvu na jakékoliv z uvedených akcí.
Podrobnosti k projektu zájemci najdou na samostatné stránce webu, aktuality pak na Facebooku.

29.1.2018: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu "Pořízení automobilů pro terénní služby Charity Zábřeh" byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na provedení dodávky 3 nových malých městských automobilů. Ty budou sloužit pro přepravu našich pracovníků do domácností klientů a nahradí nejstarší auta z našeho vozového parku. Projekt id. číslo 013D312007301 je spolufinancován MPSV ČR z programu 013 310 Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb. Děkujeme!

28.1.2018: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2018. Současně mnohokráte DĚKUJEME! všem koledníkům za pomoc a dárcům za jejich štědrost!

Pozvání na benefiční ples 2018

18.1.2018: Srdečně Vás zveme na náš - v pořadí již 18. - benefiční společenský ples, který se uskuteční v pátek 2. února 2018 od 20:00 hodin tradičně v zábřežském Katolickém domě.
Přijďte se dobře pobavit, vyhrát některou z hodnotných cen v tombole a současně přispět na dobrou věc! Letošní výtěžek totiž použijeme na aktivizační programy sloužící ke zpestření života klientů, o které se v regionu staráme. Předprodej vstupenek již probíhá na recepci Charity Zábřeh (přízemí Žižkova 7/15, otevírací doba 7:00 - 16:30 hodin). Podrobnosti k programu najdete na přiloženém plakátku.
Pokud u nás v regionu podnikáte, prodáváte nebo poskytujete služby, moc Vás - spolu s pozváním k osobní účasti - současně prosíme o podporu ve formě materiálního nebo finančního daru, poukázky do plesové tomboly. Předem moc děkujeme, rádi budeme na oplátku propagovat Vaši firmu či značku.

18.1.2018: Tříkrálový koncert 2018 Tak už máme všech 378 pokladniček spočtených a známe výsledky letošního Tříkrálového koledování!
Ještě chvíli ale budeme dělat "drahoty" a jak to dopadlo, odtajníme na nedělním Tříkrálovém koncertu v Dubicku. Půjde o naše poděkování koledníkům i široké veřejnosti (dárcům, kteří do sbírky přispěli; dobrovolníkům, kteří se zapojili do organizace) za pomoc a podporu. Uskuteční se v dubické Sokolovně 21. ledna 2018 od 14:30 hodin. Kromě úplně prvního zveřejnění výsledků letošního koledování, vylosujeme také výherce Tříkrálového luštění o hodnotné ceny.
Přijďte, jste srdečně zváni, spolu s účinkujícími, kapelou Madalen a dětským sborem Dubínek, se těšíme na setkání už tuto neděli 21. ledna!

16.1.2018: Zveme Vás na setkání svépomocné skupiny pro pozůstalé, kde budete mít prostor a čas vypovídat se ze své bolesti nad ztrátou blízké osoby, zavzpomínat na ni nebo se podělit se svými pocity a myšlenkami. Setkání proběhne v pátek 19.1.2018 od 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh. Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.

3.1.2018: Brzký začátek každého nového roku je pro nás už dlouhých 19 let spojen s jednou neodmyslitelnou a již tradiční aktivitou - ve všech obcích a městech kde působíme právě probíhá tříkrálové koledování. Více informací o přípravách a zanedlouho i vyhodnocení snažení letošních 380 skupinek, které doma jistě navštíví i Vás, se můžete dočíst na speciální stránce k letošní Tříkrálové sbírce 2018. Prosíme o vlídné přijetí těchto našich vyslanců a děkujeme za každý finanční příspěvek, kterým se přihlásíte k pomoci, kterou naše organizace potřebným poskytuje.

3.1.2018: V rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" Vás zveme dne 17.1.2018 v 16:00 hod. na KLUB PEČUJÍCÍCH - svépomocnou skupinu pro laické pečovatele. Setkání se koná v sídle pečovatelské služby (Valová 290/9, Zábřeh). Budete zde mít možnost sdílet své zkušenosti, získat odpovědi na otázky týkající se péče v domácnosti, nabídneme Vám podporu a pomoc, získáte zde nové informace. Těšíme se na Vaši návštěvu.
Podrobnosti k projektu zájemci najdou na samostatné stránce webu, aktuality pak na Facebooku.

Přání z Charity

20.12.2017: Poděkování a přání z Charity
Na sklonku roku 2017 chci vyjádřit vděčnost každému, kdo se na práci Charity v minulém období osobně podílel.
Zaměstnancům za celoroční poctivou a nelehkou práci; jejich rodinám pak za poskytnutou podporu a zázemí. Dále děkuji všem dobrodincům, bez kterých by naše práce byla nemyslitelná a kteří se v průběhu roku zapojovali do různých aktivit – propůjčovali své ruce v dobrovolné činnosti, darovali nám finance či charitativní dílo provázejí modlitbou.
Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
Přeji všem Vám a i dalším čtenářům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2018, vše dobré a pevné zdraví ducha, duše i těla.
(Jiří Karger, ředitel)

16.12.2017: Přinášíme Vám informace o proběhlých akcích v roce 2017, který je v samém závěru:

 • Mobilní zvedák, odlehčený invalidní vozík i speciální počítačové vybavení mohou od letoška díky podpoře z Nadace Agrofert nově využívat klienti Denního stacionáře Okýnko v Mohelnici. Ulehčí a zjednoduší jim tak běžné činnosti jako je hygiena, procházky či komunikace s okolím. Dárku v podobě ojedinělého kvalifikačního kurzu se pak dočkal i jeden z pracovníků Okýnka. Podrobnější informace o tomto předčasném vánočním dárku naleznete v přiložené tiskové zprávě.
 • Převážně středisko Oáza se zapojilo do adventní akce v zábřežském středisku call centra společnosti ČEZ. Tamní organizátorky, ve snaze nám pomoci a podpořit nás, pro naše pracovníky s klienty připravili "dvě akce v jedné": předvánoční trhy s výrobky našich center, stacionářů i chráněných dílen a také dobročinné mlsání s názvem "Pomáháme snídaní". Podrobnější informace o akci, za kterou jsme organizátorům velmi vděčni, se lze dočíst v přiložené tiskové zprávě společnosti ČEZ.

6.12.2017: Srdečně zveme na dvě adventní akce, určené jednak pro pozůstalé a dále také pro ty, kdo pečují o lidi s duševním onemocněním:

 • SVÉPOMOCNÁ SKUPINA PRO POZŮSTALÉ: Nabízíme Vám čas i prostor ke sdílení bolestí, pocitů i starostí v situaci, kterou prožíváte ve svém zármutku, bolesti. Zveme Vás v pátek 15. 12. od 16 hodin do zasedací místnosti Charity Zábřeh (3. patro). Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.
 • KLUB O PÁTÉ: „Schizofrenie – příčiny, léčba, komunikace s lidmi trpícími touto nemocí“ je tématem druhého setkání v Klubu o páté, kam vás srdečně zveme v úterý 19. 12. 2017 od 15 hodin (zasedací místnost Charity Zábřeh). Tématem provede Mgr. Petra Tošnerová. Bližší informace na přiloženém plakátku

30.11.2017: V rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" Vás zveme na středu 13.12.2017 v 16:00 hod. na KLUB PEČUJÍCÍCH - svépomocnou skupinu pro laické pečovatele. Setkání se koná v sídle pečovatelské služby (Valová 290/9, Zábřeh). Budete zde mít možnost sdílet své zkušenosti, získat odpovědi na otázky týkající se péče v domácnosti, nabídneme Vám podporu a pomoc, získáte zde nové informace. Těšíme se na Vaši návštěvu.
Podrobnosti k projektu zájemci najdou na samostatné stránce webu, aktuality pak na Facebooku.

19.11.2017: SVÉPOMOCNÁ SKUPINA PRO POZŮSTALÉ: Pro Vás, kteří se cítíte osamělí ve svém prožívání zármutku z odchodu svých blízkých, nabízíme čas a prostor si promluvit o Vašich bolestech, pocitech i starostech v těžké životní situaci, která Vás potkala. Na popovídání Vás zveme ve středu 22. listopadu od 16.30 hodin do zasedací místnosti Charity Zábřeh (3. patro). Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.

19.11.2017: Charita Zábřeh aktuálně hledá nové spolupracovníky/spolupracovnice na volná místa v přímé péči na tyto pozice: pečovatel(ka), osobní asistent(ka) pro oblast Zábřežska a Mohelnicka. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

15.11.2017: V rámci projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh" Vás zveme dne 22.11.2017 v 15:30 hod. na setkání pečujících spojené s workshopem na téma: Problematika INKONTINENCE OSOB, o které pečujeme. Setkání se koná v budově bývalé ZUŠ (Farní 9, 789 01 Zábřeh). Vystoupí zde stážová sestra a produktová specialistka Marie Schlemmerová, která Vám objasní základní pojmy týkající se inkontinence, její příčiny a možnosti léčby. Bude se věnovat základům péče o kůži, a dále také podá několik doporučení, jak vybrat správnou pomůcku a jak pomůcky správně používat. Součástí budou i praktické ukázky a vzorečky zdarma. Těšíme se na Vaši účast!
Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.

Národní potravinová sbírka 2017

10.11.2017: (AKTUALIZOVÁNO: 13.11.2017 - Moc DĚKUJEME za příjemná sobotní setkání, za všechny Vaše dary z košíku do košíků a ochotným, zapojeným obchodům za vstřícnost i poskytnuté zázemí. Od dárců vysbíraná množství jsou - dle jednotlivých sběrných míst - uvedena níže.)
Už zítra se uskuteční pátý ročník NÁRODNÍ POTRAVINOVÉ SBÍRKY. Pokud chcete nakoupenými potravinami (nebo nově i hygienou) přispět naší Charitě, najdete nás od 8:00 do 20:00 hodin v následujících prodejnách:

 • v jediném zábřežském zapojeném supermarketu BILLA na ul. Kosmonautů (potraviny - 326 kg, drogerie - 25 kg)
 • v supermarketu BILLA na Dobnerové ulici v Olomouci (potraviny - 769 kg, drogerie - 54 kg)
 • v supermarketu LIDL na Lazecké ulici v Olomouci (potraviny - 701 kg, drogerie - 74 kg)
Děkujeme předem za navíc nakoupené a darované věci, které naším prostřednictvím, i skrze spolupracující neziskové organizace, sociální služby a úřady, pomohou potřebným a chudším lidem v obdobé celého následujícího roku.

25.10.2017: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá, přijme a zaměstná zdravotní sestru (zdravotního bratra) pro zajištění lékaři indikované terénní zdravotní a hospicové péče. Tato je poskytována přímo v domácnostech pacientů z regionu Zábřežska, Mohelnicka a Postřelmovska. Bližší informace zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání.

25.10.2017: Srdečně Vás zveme na několik našich nadcházejících podzimních akcí:

 • KLUBY O PÁTÉ: SOREHA – sociální rehabilitace pro lidi s duševním onemocněním zve všechny, které téma psychického onemocnění zajímá, na první setkání v „Klubu o páté“. Proběhne v úterý 31.10.2017 od 16 hodin v zasedací místnosti Charity (Žižkova 15, Zábřeh). Tématem „Vývoj lidské psychiky v kontextu vzniku duševního onemocnění“ provede zkušený psycholog Mgr. Jaroslav Člupný. Zaměří se na vývoj duševní poruchy z hlediska vlivu dědičnosti, prostředí, jaké jsou rizikové nebo naopak ochranné faktory, role sociálního prostředí, co vývoj ovlivňuje. Pozvánku s podrobnostmi najdete zde, už dopředu zveme v předstihu i na další následné setkání, které 19.12.2017 lektoruje Mgr. Tošnerová s tématem: Schizofrenie – příčiny, léčba, komunikace s lidmi trpícími touto nemocí.
 • Výstava v Okýnku
 • TRADIČNÍ PRODEJNÍ VÝSTAVA VÝROBKŮ: klientů denního stacionáře OKÝNKO v Mohelnici se uskuteční na Zámecké 11 ve čtvrtek 16.11.2017 v době od 10:00 do 15:00 hodin. K návštěvě, předvedení i zakoupení ručně vyráběných prací srdečně svou uživatelé i pracovníci. (aktualizace 30.11.2017: ohlédnutí za povedenou Podzimní výstavou najdete v reportáži Mohelnické televize.
 • SVÉPOMOCNÁ SKUPINA PRO POZŮSTALÉ: Naše Charita v těchto dnech začala realizaci projektu DOMA AŽ DO KONCE, který je zaměřen na domácí hospicovopu péči a podpořila jej Nadace Komerční banky - JISTOTA. DĚKUJEME!
  V rámci tohoto projektu budou organizovány svépomocné skupiny pro ty, kdo truchlí, kdo prožívají zármutek nad ztrátou někoho blízkého. Nebuďte na to sami, přijďte se rozdělit o svou bolest, podělit se svými pocity, myšlenkami či jen naslouchat druhým a v tichosti zavzpomínat. Lidské osudy jsou podobné a společné sdílení Vám může pomoci těžkou situaci zvládnout. Určitě to znáte: sdělená bolest = poloviční bolest. Úvodní setkání svépomocné skupiny se uskuteční v pondělí 30.10.2017 v 16 hodin v zasedací místnosti Charity (Žižkova 15, Zábřeh). Pozvánku, více informací k setkáním i projektu naleznete na samostatné stránce webu.

12.10.2017: V čase blížícího se adventu máme pro vás nachystáno pokračování akce Vánoční balíčky na Ukrajinu. Opět po roce a opět ve spolupráci s hlavním organizátorem a podporovatelem humanitárních akcí na Ukrajině Arcidiecézní charitou v Olomouci. Pro letošní rok bylo vytipováno 341 dětí z dětských domovů a z rodin z chudých poměrů, kterým můžete zpříjemnit vánoční svátky pravým klasickým vánočním dárkem. Co pro to udělat? Stačí si v seznamu zapojených dětí vybrat děvče či chlapce, kontaktovat pracovníka Charity (pro zábřežský děkanát je to Martin Damborský, telefon: 736 509 477, email: personalni@charitazabreh.cz), který vám dle výběru dotyčného či dotyčnou "zarezervuje". A poté už jen stačí nákupem připravit vánoční dárek (včetně svátečního balícího papíru) v hodnotě 900 – 1.200 Kč, opatřit jmenovkou v azbuce (nebo alespoň v češtině, s překladem pomůžeme) a místem, kam má dárek doputovat, a doručit jej k nám nejpozději do 4. 12. 2017. O transport a předání se postará Arcidiecézní charita Olomouc v době slavení pravoslavných Vánoc. V loňském roce se z rukou štědrých dárců převážně z našeho děkanátu podpořilo tímto způsobem 36 dětí.

6.10.2017: Srdečně Vás zveme na několik našich dalších říjnových akcí:

  Sbírka šatstva
 • MATERIÁLNÍ SBÍRKA OBLEČENÍ A OBUVI: Pokud jste si již zvykli na pravidelné jarní a podzimní úklidy v šatnících a na podporu naší materiální sbírky, zapište si prosím do kalendářů a připravte se na termín té nejbližší: 13. a 14. října (pátek-sobota, vždy 9-17hod). POZOR však, sběrným místem bude tentokrát v Zábřehu budova bývalého Obchodního domu Slunce - Žižkova 235/5 (pod Muzeem Zábřeh). Sbírá se šatstvo, obuv, domácí potřeby, a tentokrát zvláště uvítáme pracovní oblečení a obutí. V Mohelnici se bude materiál sbírat ve stejném termínu přímo do dodávkového vozidla na Nám. Svobody před Domem kultury.
 • Benefice Vzpomínka
 • BENEFICE PRO VALINKU: Spolu s organizátorem, folk-country kapelou MADALEN, srdečně zveme na nedělní (22.10.) koncert „VZPOMÍNKA“ do Katolického domu. Benefice - tentokrát ve prospěch dvouleté Valinky z Tatenice, která se potýká se vzácnou vrozenou nemocí spinální svalovou atrofií (SMA) - začíná v 17:00 hodin. Velmi vzácnými hosty tohoto v pořadí již 21. koncertu, bude pardubická folková skupina MARIEN.
  Přijměte pozvání, přijďte se svátečně naladit a současně pomoci! Vstupné dobrovolné.

Logo podpora pečujícím

5.10.2017: Naše Charita od aktuálního měsíce října startuje realizaci tříletého projektu "Podpora pečujících osob v regionu ORP Mohelnice a Zábřeh". Tato aktivita je financována ze zdrojů EU skrze Evropský sociální fond, Operační program Zaměstnanost. Naše konkrétní dopomoc směřuje k lidem, kteří ve vlastní domácnosti pečují o své blízké a potřebují praktickou pomoc, radu, nebo si chtějí jen tak popovídat či sdílet své zkušenosti.
Podrobnosti k projektu zájemci najdou na samostatné stránce webu, aktuality pak na Facebooku.

6.9.2017: Výdej materiální pomoci (potravin a hygienických potřeb) je z kapacitních a provozních důvodů až do odvolání (určitě pak v měsíci září 2017) pozastaven. Téměř všechny dosavadní zásoby byly v předchozím období vydány a čeká se na naskladnění dalších závozů z MPSV, kdy další potraviny dorazí až v polovině října. Výdeje v dalších měsících pak budou prováděny výhradně na základě doporučení úřadů a sítě služeb, které s potřebnými a lidmi/rodinami v nouzi k posílení jejich vlastní zodpovědnosti a ke zlepšení situace pracují.
V jen opravdu akutních případech využijte tyto kontakty - email: fead@charitazabreh.cz, telefon: 736 509 474.

6.9.2017: Následující měsíc bude obdobím, kdy se vzájemně můžeme častěji vídat na akcích, které jsme pro Vás k různým příležitostem připravili:

 • na středu 20. září zveme k setkání, vzájemné podpoře, povzbuzení, načerpání sil i vypovídání se ze svých starostí všechny milé pečující. Setkání těch, kdo věnují svůj čas svým nejbližším a nechtějí na to být sami, touží po podpoře a sdílení se uskuteční od 16:00 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh (Žižkova 15).
 • Výstava Podoby domova
 • od 20. září až do 15. října můžete shlédnout výstavu fotografií pana Jindřicha Štreita s názvem "Podoby domova". Soubor fotografií mapuje osudy a způsob života lidí na ulici, bez přístřeší. Autor upozorňuje na sociální problémy, které jsou s bezdomovectvím spojeny, přibližuje jejich emoce a ukazuje, jaké jsou hranice lidské důstojnosti. Vernisáž výstavy proběhne v Muzeu Zábřeh 20.9. v 17:00 hodin a jste na ni srdečně zváni. Část putovních fotografií bude k návštěvě výstavy zvát z dalších akcí Charity i okolních míst. Více informací najdete na přiloženém plakátku.
 • Babí léto 2017
 • srdečně vás zase po roce zveme v pátek 22. září od 15:00 hodin před zábřežský kulturní dům na akci Babí léto s Charitou. Svými jemně popovými písničkami nás potěší mladá zábřežská rodačka Maki. Pohádku o tom "Jak si Honza zasloužil princeznu“ zahrají děti z dramatického kroužku Ráčci Roveňáčci a setkání završí valašskomeziříčský Karel Zich Revival Band s Parádou, Alenkou v říši divů, Mosty a dalšími hity Karla Zicha. Děti se mohou těšit na skákací hrad, tvoření, malování na obličej i kolo štěstí.
  Výtěžek z akce bude věnován na vybudování chodníku v Denním stacionáři Domovinka a pořízení dalšího vybavení pro zahradní terapii klientů. O činnosti Domovinky, zahradní terapii, ale i dalších projektech Charity se během Babího léta návštěvníci dovědí také. Vstup na akci je zdarma.
 • na středu 4. října už dopředu avizujeme "Den otevřených dveří" v našich zábřežských službách. Rádi představíme naše aktivity a provedeme v tento den jejich zázemím i Vás, neklienty. Prezentace bude rozdělena do celého dne, proběhne v zázemí našich charitních domů (Žižkova 15 a Valová 9). Podrobný program je možné najít na přiložené pozvánce. Budeme rádi, pokud přijmete naše pozvání. No a protože prezentace probíhá v rámci celonárodní akce Týden sociálních služeb a jsou do ní zapojeni i další poskytovatelé sociálních služeb na Zábřežsku, můžete navštívit nejen naše, ale i avizované aktivity kolegů.

6.9.2017: Charita Zábřeh stále hledá nového spolupracovníka/spolupracovnici na pozici sociální pracovník/sociální pracovnice sociální rehabilitace. Služba SOREHA se zaměřuje na podporu lidí s chronickým duševním onemocněním. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

Kontejner pro Haiti

1.9.2017: KONTEJNER PRO HAITI: Chceme velmi poděkovat za vyslyšení naší výzvy všem dárcům, kteří si na zábřežskou Charitu našli během prázdnin cestu s materiální pomocí pro Haiti. Bylo toho nakonec jedno slušně zaplněné dodávkové auto. K darům Vás jednotlivců se připojila i naše Charita, která z půjčovny zdravotnických pomůcek věnovala 70 ks francouzských holí a podpažních berlí, obec Mírov zase darovala nepotřebné vybavení z tamní školy. Sbírka věcí proběhla i mezi zaměstnanci závodu Siemens BTS Mohelnice, zvlášt se připojila i farnost Štíty. Nyní se všechny věci v Olomouci připraví k nakládce a převozu na Haiti. Nakonec dvojnásobný (čtyřicetistopý) kontejner vypluje na konci listopadu a jeho obsah udělá radost lidem v Gonaives a Baie de Henne začátkem příštího roku. Naplněním kontejneru byla sbírka k 31.8. ukončena, dárci mohou další informace najít přímo na webu pomoci Haiti.

9.8.2017: Kontejner pro Haiti: děkujeme za zapojení a darování velkého množství věcí k pomoci na Haiti. Protože jsou kontejnery téměř plné, zkracuje se doba sbírky a příjmu věcných darů jen do konce měsíce srpna. Do té doby již shromažďujeme pouze chybějící: sportovní potřeby (míče, švihadla, koloběžky,…) a školních potřeby (sešity, psací potřeby, školní batohy, penály, …). Ostatní věci již nesbíráme! Sběrným místem pro ORP Zábřeh a Mohelnice je recepce a podatelna Charity Zábřeh (přízemí charitního domu sv. Barbory, Žižkova 15, Zábřeh) a to vždy v úterý a ve čtvrtek od 7 do 16 hodin. Děkujeme za pochopení i Vaši dosavadní štědrost!

7.8.2017: Dceřiná sociální firma REPARTO Zábřeh s.r.o. přijme i letos na dočasnou výpomoc (předběžně v měsících září - listopad) až 50 zaměstnanců pro realizaci zakázky kompletací ovocných košíků. Úkolem zaměstnanců je skládání sušeného ovoce do košíků z potravinářské dýhy pro vánoční trhy
Ovokošíky

Zakázka je realizována na pracovišti v Lošticích, v prvním patře obchodního domu Jednota - COOP (Nám. Míru 14/23, vchod ze zadního traktu přes rampu). Pracovní doba ve všední dny 6-14 hodin, dle potřeb výroby a zájmu ze stran brigádníků bude zavedena také odpolední směna (14-22 hodin). Práce je vhodná jako přivýdělek pro lidi dlouhodobě nezaměstnané, seniory či studenty. Zaměstnáme také již pracující, kteří nutně potřebují další přivýdělek do rodinného rozpočtu - přizpůsobíme směny tak, aby mohli zvládat obě zaměstnání.
Více informací je možné najít na webu www.reparto.cz

3.8.2017: Charita Zábřeh aktuálně hledá nového spolupracovníka/spolupracovnici na pozici sociální pracovník/sociální pracovnice sociální rehabilitace. Služba SOREHA se zaměřuje na podporu lidí s chronickým duševním onemocněním. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

27.7.2017: DOBROVOLNICKÉ CENTRUM DOBRODRUH HLEDÁ:

 • šikovného dobrovolníka ze Svébohova, který by byl ochoten pomoci starší paní s péčí o zahradu. Jedná se především o sekání trávy a drobné terénní úpravy.
 • ochotné muže/ženy pro občasné návštěvy seniorů v domovech pro seniory Nerudova a na ul. Postřelmovské. Vaše kratičká návštěva může osamělému člověku pomoci zlepšit náladu, obnovit ztracenou energii nebo dokonce změnit život.
Zájemci mohou kontaktovat vedoucího dobrovolnického centra Tomáše Oreheka, na telefonu 736 529 295, e-mailu: dobrovolnicke.centrum@charitazabreh.cz nebo osobně v zázemí na ul. Žižkové 17.

18.7.2017: SVÉPOMOCNÁ SKUPINA a ODLEHČOVACÍ SLUŽBA PRO PEČUJÍCÍ: Milí pečující, víme, že vaše služba nezná prázdniny ani dovolenou. Zveme vás proto k setkání a vzájemné podpoře, povzbuzení, načerpání sil i vypovídání se ze svých starostí. Setkání se uskuteční ve středu 26. července 2017 od 16:00 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh (Žižkova 15).
Protože víme, jak obětavá a náročná je vaše služba vůči vašim nejbližším, a že čas pro sebe nacházíte jen obtížně, chceme vám vyjít vstříc a nabídnout jednu z našich služeb, která je určena právě Vám – ODLEHČOVACÍ SLUŽBU. Zastoupíme Vás v péči, postaráme se o Vašeho blízkého a Vy můžete tento čas využít k tolik nezbytnému odpočinku a relaxaci. Službu můžete využít i krátkodobě, tehdy, když si potřebujete zařídit nezbytné věci – zajít na úřady, k lékaři, pracovat na částečný úvazek …. Vašemu blízkému pomůžeme s hygienou, podáme stravu, můžeme jít na procházku, společně tvořit, číst, povídat si. S vašim blízkým můžeme zajít i k lékaři, na úřad či zajistit další pochůzky. Odlehčovací služba Vám opravdu odlehčí, vyzkoušejte ji. Kontaktujte sociální pracovnici služby: Kristýnu Haltmarovou, tel: 736 509 478, mail: odlehcovaci.sluzba@charitazabreh.cz

Kontejner pro Haiti

28.6.2017: (aktualizace 3.7.2017 - šicí stroje a nábytek již nebereme, dárci již věnovali dostatečné množství, děkujeme!) KONTEJNER PRO HAITI: Připojte se k materiální sbírce věcí, které pomohou chudým lidem na Haiti vyučit se švadlenou, mít vybavenou třídu, školní knihovnu, či se budou mít čím ošetřit. Sbírku vyhlásila Arcidiecézní Charita Olomouc, která také věci do kontejneru shromažďuje.
Stěžejní je vybavit šicí dílnu, kterou otevřeli naši spolupracovníci v Gonaives. Haiťané se mohou na šicích strojích naučit řemeslu, získat tak práci a zároveň začít šít školní uniformy, které jsou pro haitské školáky povinné, přestože spousta jejich rodičů si je nemůže dovolit zaplatit. Proto sbírka počítá hlavně s FUNKČNÍMI ŠLAPACÍMI šicími stroji (elektrickými NE – ve slumu není dostatek přívodu elektřiny) a s vybavením dílny. Dále také se školními pomůckami, knihovnami, školními židlemi a lavicemi, sportovními, zdravotnickými a hygienickými potřebami, letní obuví a oblečením, nářadím a moskytiérami. Sběrným místem pro děkanát Zábřeh bude recepce a podatelna Charity Zábřeh (přízemí charitního domu sv. Barbory, Žižkova 15, Zábřeh) a to vždy v úterý a ve čtvrtek od 7 do 16 hodin. Sbírka potrvá až do 30.9.2017. Kontaktní osoba: Kamila Smetanová, tel: 736 509 474, email: fead@charitazabreh.cz
POZOR! Velké věci (šicí stroje, školní nábytek – židle, stoly, lavice a plastový nábytek) bereme POUZE po předchozí telefonické domluvě na dohodnuté sběrné místo!

15.6.2017: POZVÁNÍ DO SLUŽBY: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá několik nových kolegů/kolegyň na následující pracovní pozice:

 • pečovatelka/ pečovatel v terénní službě pro oblast Mohelnicka (doplnění týmu)
 • vedoucí sociální služby - Střediska osobní asistence a odlehčovacích služeb (náhrada za odcházející kolegyni P. Bartošovou, které děkujeme za dosavadní práci)
 • koordinátor podpory pečujících osob v rámci chystaného projektu „Podpora pečujících osob v regionu ORP Zábřeh a Mohelnice“ (nově vytvoření místo k realizaci podpořeného projektu)
Více informací zájemci najdou v sekci Nabídka zaměstnání.

Oslavy výročí 20 let Domovinky

13.6.2017: Zábřežský denní stacionář pro seniory - DOMOVINKA oslaví ve čtvrtek 22. června 2017 již 20 let své existence.
Pracovníci i uživatelé Vás srdečně zvou na zahradní slavnost, která začne v 10 hod. mší svatou pod širým nebem. Po slavnostním zahájení v 11 hod. si budete moci prohlédnout stacionář současný a prostřednictvím fotografií i jeho začátky a aktivity, které v něm probíhají. K dobré náladě vystoupí a zahraje duo Pepa a Vašek. Program obohatí ve 12:30 hod. ukázka canisterapie a ve 14 hod. vystoupení dětí ze ZŠ Severovýchod.
Součástí programu bude také představení nové činnosti - zahradní terapie a osazování vyvýšených záhonků květinami a bylinkami, které návštěvníci mohou věnovat Domovince k narozeninám. Pro seniory a lidi s chronickým duševním onemocněním, jimž Domovinka slouží, je práce na zahradě a s přírodninami blízká – vzpomínají při ní na své mládí, relaxují, procvičují jemnou motoriku. Domovinka se již 20 let snaží být místem s příjemnou rodinnou atmosférou. Jak se jí to daří, se můžete na vlastní oči přijít přesvědčit také.
Více informací k programu je možné najít na přiloženém plakátku.

31.5.2017: Charita Zábřeh aktuálně hledá z řad šikovných, tvůrčích a poctivých lidí nového kolegu/novou kolegyni na koordinaci veřejné služby. Jde o znovuobnovený nástroj krátkodobé 30 hodinové práce lidí v hmotné nouzi a dlouhodobě nezaměstnaných ve prospěch neziskových organizací a veřejnosti, ze které mají benefit v podobě navýšení sociálních dávek. V organizaci konatele zapojujeme do pomocných technických, úklidových a údržbových prací. Agenda se nám ale zakrátko rozrostla natolik, že hledáme jejího vedoucího/vedoucí. Více informací zájemci najdou v sekci Nabídka zaměstnání.

3.5.2017: Charita Zábřeh aktuálně hledá nové spolupracovníky/spolupracovnice na volná místa v přímé péči na tyto pozice: osobní asistent/ka pro Oázu - centrum denních služeb v Zábřehu a osobní asistent/ka pro Denní stacionář Okýnko v Mohelnici. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

20.4.2017: Podpořte nás, když nakupujete! Přidali jsme se do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru, přes parfém, televizor, dovolenou a nebo si objednáváte jídlo domů – můžete nám snadno pomoci. Uděláte to takto:

To je celé. Nestojí vás to ani korunu navíc a my dostaneme část peněz z ceny nákupu, z marže obchodníka.
Pokud nechcete na tuto možnost pomoci nikdy zapomenout, tady http://bit.ly/GivtRozšíření najdete chytré rozšíření prohlížeče, které vám vždy při nakupování GIVT připomene.
Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. A můžete o této možnosti říci i svým přátelům – ať nenakupují "zbytečně" :) Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

20.4.2017: Každého, kdo doma osobně pečuje o svého blízkého a rád by své zkušenosti, starosti i radosti sdílel s ostatními, zveme na setkání svépomocné skupiny ve středu 26. dubna v 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh (Žižkova 15). Zúčastnění společně posedí u kávy či čaje a přitom se mohou povzbudit do další služby potřebným ve své domácnosti.

Materiální sbírka šatstva

12.4.2017: Opět připravujeme sbírku šatstva, obuvi, lůžkovin a domácích potřeb. Proběhne ve dnech 20. – 22. dubna 2017. Sběrným místem v Zábřehu je objekt bývalého skladu ČD (ul. Olomoucká – u nádraží), v Mohelnici budou dary přijímány přímo do auta na náměstí před kulturním domem. Otevřeno bude ČT-PÁ: 9-17 hod., v SOBOTU 9-12 hod. Budeme rádi i za pomoc s organizací sbírky – pomůžete-li jako DOBROVOLNÍK v Zábřeze i Mohelnici při příjmu a třídění věcí od dárců. Děkujeme za příspěvek na úhradu provozních nákladů se sbírkou spojených - ve výši přibližně 1 Kč za každý předaný 1 kg (na dopravu nákladním autem, nájem zázemí, obalový materiál, drobné občerstvení dobrovolníků). Přispět lze do pokladničky umístěné na sběrném místě. Více informací na přiloženém plakátku.
Můžete uspořádat také svou vlastní, místní MATERIÁLNÍ SBÍRKU VE FARNOSTI. Vybrané věci od vás odvezeme v týdnu od 24.4. Část vybraných věcí použijeme v rámci naší pomoci potřebným, zbytek půjde do regionální šatní banky a nevyužitelné věci k recyklaci. Více informací a podrobností k dobrovolnictví i místní materiální sbírce podá vedoucí Dobrovolnického centra DobroDruh Tomáš Orehek, tel: 736 529 295, email: dobrovolnik@charitazabreh.cz.

29.3.2017: Charita Zábřeh aktuálně hledá nové spolupracovníky/spolupracovnice na volná místa v přímé péči na tyto pozice: pečovatel(ka), osobní asistent(ka)/pracovník(ce) odlehčovacích služeb pro všechny obsluhované terény - Červenovodsko, Zábřežsko a Mohelnicko. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

Pozvání na vzpomínkový koncert

5.3.2017: Srdečně zveme rodinné příslušníky i blízké stovek klientů a pacientů, o které jsme se v předchozích 25 letech starali, na VZPOMÍNKOVÝ KONCERT.
Uskuteční se v neděli 26. března 2017 od 14:30 hodin v zábřežském kostele sv. Barbory. Vzpomeneme na jejich život a uctíme tímto jejich památku.
Během koncertu bude také návštěvníkům (srdečně zvána je také široká veřejnost) představena KNIHA ŽIVÝCH. Účinkuje smíšený pěvecký sbor CARMEN. Více informací na přiloženém plakátku.

1.3.2017: Charita Zábřeh aktuálně hledá nového spolupracovníka/spolupracovnici na volnou pozici: Pracovník recepce (kontaktního místa) Charity Zábřeh / prodejny Barborka. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

10.2.2017: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu "Pořízení speciálně upraveného vozidla pro přepravu klientů denního stacionáře Domovinka" byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na provedení dodávky bezbariérového automobilu. Ten bude sloužit jak pro přepravu lidí upoutaných na invalidní vozík, tak i seniorů se sníženou schopností pohybu. Projekt id. číslo 113D31200 7302 je spolufinancován MPSV ČR z programu 113 310 Rozvoj a obnova materiálně-technické základny sociálních služeb. Děkujeme!

Nadace Divoké husy

31.1.2017 (doplněno 15.2.2017): Doslova za humny je už naše nejbližší akce, kterou jsme pro Vás připravili. V pátek 3.února se v Katolickém domě v Zábřehu uskuteční náš v pořadí již 17. společenský ples. Jak je už tradičně dobrým zvykem, společnou zábavou lze přispět na dobrou věc. Na co je určen letošní výtěžek a co znamená, že letos přiletí i divoké husy - to vše si můžete přečíst v přiložené tiskové zprávě. Srdečně zveme k osobní účasti, předprodej vstupenek na recepci (Žižkova 15, tel. 583 412 587).
Doplnění ze 15.2.2017: Ať už jsme měli tu čest Vás na benefici hostit osobně nebo Vás jen zajímá, jak celá akce dopadla: máte možnost se začíst do naší tiskové zprávy, která je doplněna o několik fotek zachycující atmosféru i klíčové okamžiky.

Ministerstvo kultury ČR

25.1.2017: Uživatelé našeho mohelnického Denního stacionáře Okýnko si vyzkoušeli, jaké to je být „na prknech, která znamenají svět“. Patnáct uživatelů stacionáře mělo možnost formou divadla prezentovat na dvou veřejných vystoupeních své schopnosti a dovednosti, nejprve v pohádce o ježkovi, který rád tančí a následně i v divadelním zpracování biblického příběhu Noemova archa. Podrobné informace včetně fotek z vystoupení zájemci naleznou v přiložené tiskové zprávě.
Vystoupení byla realizována v rámci projektu Divadelní Okýnko, podpořeného Ministerstvem kultury ČR v rámci programu Kulturní aktivity zdravotně postižených občanů a seniorů. Za poskytnutou podporu mnohokrát děkujeme!

25.1.2017: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2017. Současně mnohokráte DĚKUJEME! všem koledníkům za pomoc a dárcům za jejich štědrost!

Do sekce Nabídka zaměstnání jsme aktuálně přidali informace o dvou obsazovaných pracovních místech: osobní asistentky v péči o seniory a lidi s postižením na Zábřežsku a pečovatelky pro nejsevernější oblast našeho regionu - Červenovodsko.

Pozvání na benefiční ples 2017

11.1.2017: Srdečně Vás zveme na náš - v pořadí již 17. - benefiční společenský ples, který se uskuteční v pátek 3. února 2017 od 20:00 hodin v zábřežském Katolickém domě.
Letos nás návštěvou poctí Nadace Divoké husy, která po čase opět přislíbila výtěžek celého večera zdvojnásobit tak, abychom za něj mohli pořídit vyvýšené záhonky pro seniory v denním stacionáři Domovinka - DĚKUJEME!
A samozřejmě počítáme i s Vámi, protože bez nám vzácných hostů by to nikdy nešlo - přijďte se dobře pobavit, vyhrát některou z hodnotných cen v tombole a současně přispět na dobrou věc! Předprodej vstupenek probíhá od pondělí 9.1.2017 na recepci Charity Zábřeh (přízemí Žižkova 7/15, otevírací doba 7:00 - 16:30 hodin).
Pokud u nás v regionu podnikáte, prodáváte nebo poskytujete služby, moc Vás - spolu s pozváním k osobní účasti - současně prosíme o podporu ve formě materiálního daru, poukázky do plesové tomboly.

11.1.2017: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá zdravotní sestru (zdravotního bratra) pro zajištění domácí zdravotní a hospicové péče v regionu Zábřežska. Bližší informace zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání.

6.1.2017: Nepravidelně, dle rozmarů počasí a podle potřeby, v zimním období spouštíme projekt "Zima na ulici". Jeho podstatou je otevření zázemí nouzové nocležny pro krizové ubytování lidí bez domova, které na životě ohražují nízké teploty a mrazivé počasí. Hned v pátek 6.ledna jsme takto ubytovali 3 muže, kteří přebývali na ulici nebo v provizorních přístřešcích. Na vytipování potřebných spolupracujeme se sociálním odborem ORP a městskou policií Zábřeh. Lidé bez domova mají u nás zajištěno přespání na lůžku ve vytápěním zázemí, z darů do pořádané materiální sbírky jim poskytneme lůžkoviny. K dispozici mají sprchu pro zajištění osobní hygieny, sociální pračku a šatník pro očistu/výměnu osobního oblečení. Současně jsme schopni obohatit jim jejich jídelníček ze zásob potravin, kterými jsme byli obdarování - kromě různých sbírek i k tomuto účelu určenému daru farnosti Mohelnice, kde věřící na 3. neděli adventní přinesli do kostela mnoho potravin, ovoce i vánočního cukroví (děkujeme!). Výměnou za tuto pomoc a z vděčnosti za poskytnuté zázemí, lidé bez domova pomáhají s úklidem sněhu a pracují přes den v dílničce na třízení plastů, převážně vršků od PET lahví.

5.1.2017: Brzký začátek každého nového roku je pro nás už dlouhých 18 let spojen s jednou neodmyslitelnou a již tradiční aktivitou - ve všech obcích a městech kde působíme právě probíhá tříkrálové koledování. Více informací o přípravách a zanedlouho i vyhodnocení snažení letošních 375 skupinek, které doma jistě navštíví i Vás, se můžete dočíst na speciální stránce k letošní Tříkrálové sbírce 2017. Prosíme o vlídné přijetí těchto našich vyslanců a děkujeme za každý finanční příspěvek, kterým se přihlásíte k pomoci, kterou naše organizace potřebným poskytuje.

Přání z Charity

22.12.2016: Poděkování a přání z Charity
Na sklonku roku 2016 chci vyjádřit vděčnost každému, kdo se na práci Charity v minulém období osobně podílel.
Zaměstnancům za celoroční poctivou a nelehkou práci; jejich rodinám pak za poskytnutou podporu a zázemí. Dále děkuji všem dobrodincům, bez kterých by naše práce byla nemyslitelná a kteří se v průběhu roku zapojovali do různých aktivit – propůjčovali své ruce v dobrovolné činnosti, darovali nám finance či charitativní dílo provázejí modlitbou.
Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
Přeji všem Vám a i dalším čtenářům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2017, vše dobré a pevné zdraví.
(Jiří Karger, ředitel)

8.12.2016: I v předvánoční době zveme všechny pečující na setkání svépomocné skupiny - ve středu 14. prosince od 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh (Žižkova 15). Ke společnému posezení, ale především ke sdílení a vzájemnému načerpání posily.

16.11.2016: Každého, kdo doma osobně pečuje o svého blízkého a rád by své své zkušenosti a starosti sdílel s ostatními pečujícími zveme na setkání svépomocné skupiny ve středu 23. listopadu v 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh (Žižkova 15). Zúčastnění společně posedí u kávy či čaje a přitom si vzájemně předávají osobní zkušenosti nebo diskutují o svých obtížích.

15.11.2016: Přinášíme Vám alespoň malé a stručné ohlédnutí za uplynulými akcemi, na kterých jste možná také spolupracovali či se jich spolu s námi účastnili:

 • děkujeme za oblečení, obuv a domácí potřeby; celkem jste nám darovali do říjnové podzimní materiální sbírky 5.030 kg materiálu a moc si toho vážíme
 • velmi úspěšný byl i jubilejní vzpomínkový koncert folk-country kapely Madalen, při kterém se na dobrovolném vstupném vybralo 27.370 Kč. Tento výtěžek benefice pro dvouleté nemocné děvčátko Amálku stejnou částkou zdvojnásobila naše dceřiná sociální firma REPARTO Zábřeh. Neproto nepopsatelná a nesdělitelná je pak samotná atmosféra tohoto velkolepého koncertu, kterému přihlížel účastníky zcela zaplněný Katolický dům.
 • děkujeme za podporu prokázanou v rámci 4. ročníku Národní potravinové sbírky. Za pomoci 20 dobrovolníků (z toho 14 bylo studentek 1. a 2. ročníku Gymnázia Zábřeh) jsme mohli letos sbírku zorganizovat hned na dvou místech - v supermarketu TESCO Mohelnice a v LIDLu na Lazecké ulici v Olomouci. Celkově jsme si díky štědrosti nakupujících a pochopení i pomoci zaměstnanců zapojených supermarketů odvezli na další přerozdělení potřebným celkem 933 kg potravin v přibližné hodnotě 35.000 Kč. Děkujeme!
 • v pondělí 14.11. jsme díky zábřežské autodopravě SAMOK - Milan Smrčka odvezli a do výkupu v Křelově odprodali půlroční zásobu vytřízených vršků od PET lahví. Prostřednictvím všech sběrných míst - kde je ve prospěch handicapovaných děvčátek Julinky a Terezky sbírají - jsme shromáždili a poctivou prací lidí v nouzi a bez domova zpracovali více než 6,5 tuny těchto malých plastů. Projekt "Vršky pomáhají" však tímto nekončí, ve sběru plastových víček prosím neumdlévejte a pokračujte i nadále.

11.11.2016: Na pečovatelské službě aktuálně obsazujeme 2 volná místa a hledáme nové pečovatelky/pečovatele pro Zábřežsko a Mohelnicko. Bližší informace zájemci k tomuto pozvání do charitní služby zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání.

Vánoční balíček pro ukrajinské děti

7.11.2016: Vánoční balíčky na Ukrajinu: Rádi pomáháte a není vám lhostejná situace dětí z chudých poměrů? Charita Zábřeh opět po roce pořádá ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc jednorázovou akci – obdarování ukrajinských dětí vánočním dárkem. Smyslem akce je dát alespoň na chvíli dětem zapomenout na jejich těžký osud – život často bez rodiny, v dětském domově - a zpříjemnit, obohatit jim vánoční svátky. Balíček má podobu klasického vánočního dárku – kromě určeného obsahu je popsán jmenovkou, zabalen do balícího papíru, společně s ostatními přepraven na Ukrajinu a na pravoslavné vánoce osobně předán vytipovanému dítěti.
Chcete-li se zapojit do této aktivity, můžete si nejprve ze seznamu zapojených dětí vybrat to "své adoptivní". Následně kontaktujte pověřeného pracovníka p. Martina Damborského, email: personalni@charitazabreh.cz, telefon: 736 509 477, který Vám dítě "zarezervuje" a ochotně sdělí další potřebné informace. V loňském roce bylo tímto způsobem dárci ze Zábřežska podpořeno celkem 33 dětí.

Humanitární pomoc Haiti

20.10.2016: Připojujeme se k výzvě Arcidiecézní charity Olomouc a organizujeme pomoc pro hurikánem Matthew spustošené Haiti. Charita má přímo v místě své dva humanitární pracovníky, jejich průběžné stavové zprávy najdete na odkazu výše. V recepci Charity Zábřeh (přízemí Žižkova 15, Zábřeh) můžete přispět (anonymně do zapečetěné pokladničky a s potvrzením o daru na sběrací listinu) do veřejné sbírky, jejíž výtěžek je určen na pomoc obětem neštěstí, které tuto nejchudší zemi světa postihlo začátkem října.

Benefiční koncert Vzpomínka

18.10.2016: Spolu s organizátorem, folk-country kapelou MADALEN, srdečně zveme na nedělní (23.10.) koncert „VZPOMÍNKA“ do Katolického domu. Benefice - tentokrát ve prospěch dvouleté nemocné Amálky z Hrabenova, která má sice pohádkové jméno, ale krutou nemoc kůže (ichtyózu) - začíná v 17:00 hodin. Velmi vzácnými hosty tohoto jubilejního, v pořadí již 20. koncertu, bude jihočeská hudební stálice NEZMAŘI
Přijměte pozvání, přijďte se svátečně naladit a současně pomoci!

Materiální sbírka šatstva a obuvi

10.10.2016: CHARITA POŘÁDÁ TRADIČNÍ MATERIÁLNÍ SBÍRKU: podzimní sbírku šatstva, obuvi, lůžkovin a domácích potřeb pořádá zábřežská CHARITA ve dnech 20. – 22. října 2016. Věci budou sbírány ve čtvrtek a pátek v době od 9 do 17 a v sobotu od 9 do 12 hodin. Sběrným místem je opět v Zábřehu bývalý sklad nádraží ČD na Olomoucké ulici naproti čerpací stanici Slovnaft. V Mohelnici budou dary přijímány přímo do auta parkovaného na náměstí před kulturním domem.
Zachovalé věci pomohou chudším lidem prostřednictvím charitního sociálního šatníku a materiálního skladu. Neupotřebitelné věci budou předány k dalšímu průmyslovému zpracování nebo ekologické likvidaci. Charita předem také děkuje za příspěvek na úhradu provozních nákladů se sbírkou spojených, o který prosí ve výši přibližně 1 Kč za každý předaný 1 kg. Přispět lze do pokladničky umístěné na sběrném místě.
Více informací na přiloženém plakátku.

Pozánka na Babí léto s Charitou

7.9.2016: Srdečně Vás zveme na letošní narozeninové Babí léto s Charitou. Benefiční akce se uskuteční v pátek 23.9. od 15 hodin tradičně před kulturním domem v Zábřehu. Výtěžek bude věnován na pořízení přístrojů a pomůcek pro zdravotní rehabilitaci a fyzioterapii pacientů.
I letos pro nás vystoupí vzácní hosté - folková legenda z Jižních Čech Pavlína Jíšová, mladé nadějné muzikantky sestry Adamcovy - The Addams Sisters, společně s dětmi z MŠ Severáček si zanotujeme známé lidovky a všechny návštěvníky bez rozdílu potěší S Radostí klaun Tomáš. Na Babím létě se určitě nebudou nudit ani děti - připravujeme pro ně různé hrátky, skákací hrad, malování na obličej a společně s Tomem si zamotají balónky.
Vstup na akci je díky řadě sponzorů, kteří ji podpořili a kterým tímto moc děkujeme, zdarma.

31.8.2016: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Domácí hospic – moderní a kvalitní doprovázení nemocných a pečujících byly právě přidány parametry opakovaného výběrového řízení na dodávku výpočetní, kancelářské a komunikační techniky pro mobilní, domácí hospicovou péči. Jde o 3 položky, na které aktuálně hledáme dodavatele: počítačové sestavy, mobilní zařízení pro výkaznictví domácí a hospicové zdravotní péče, multifunkční tiskárna. Projekt je spolufinancován a podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce Ministerstvem zdravotnictví ČR (Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union). Děkujeme!

24.8.2016: V sobotu 3.9.2016 také spolupořádáme benefiční akci „Česká potravina pomáhá“, na kterou Vás srdečně zveme. Uskuteční se v Olomouci v Korunní pevnůstce od 13:00 hodin pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a zveme na ni všechny příznivce dobré hudby. V letošním druhém ročníku konání vystoupí Václav Neckář a Bacily, Petr Bende, ATMO Music a Vašo Patejdl. Kromě uvedeného čeká na jednotlivce i rodiny s dětmi bohatý program s interaktivními hrami, zvířátky ze ZOO, … Právě „vstupné“ je na celé této akci zvláštností – stačí donést libovolnou českou trvanlivou potravinu, kterou pak CHARITNÍ služby využijí na pomoc potřebným, lidem v nouzi. Více informací zájemci najdou přímo na webu akce
Pozn.: Pokud byste nám - jako dobrovolníci - chtěli u vstupu na akci pomoci se sbíráním potravin od účastníků pro Středisko potravinové pomoci naší zábřežské Charity, budeme rádi a hlaste se o podrobnosti u Ludmily Macákové, tel. 736 529 295.

24.8.2016: V sobotu 3.9.2016 se uskuteční pouť zaměstnanců, dobrovolníků a přátel CHARITY ke Svaté bráně na Svatý Hostýn. Zvláště dobrovolníky a příznivce, kterým jsme vděčni za jejich zapojení i pomoc, zveme na společné prožití pouti pořádané otcem arcibiskupem Janem Graubnerem. Ze Zábřehu budeme vypravovat autobus, pokud tedy máte zájem o účast a společnou bezplatnou dopravu, nahlaste se prosím Janě Skalické, tel. 736 509 431 do středy 31.8. Hlavní aktivity pouti proběhnou v čase od 10 do 15 hodin, podrobnosti k programu jsou zveřejněny na následujícím odkaze.

8.8.2016: Setkání domácích pečovatelů: jak komunikovat s nemocným s demencí, jak zvládat postup nemoci a nárůst náročnosti péče i jaké jsou možnosti pomoci – o tomto i Vašich osobních zkušenostech si budeme povídat na srpnové svépomocné skupině na svátek sv.Bartoloměje – ve středu 24.8. od 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh. Lektorkou setkání bude Ing. Mgr. Markéta Horáková. Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

1.8.2016: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Domácí hospic – moderní a kvalitní doprovázení nemocných a pečujících byly právě přidány parametry výběrového řízení na dodávku výpočetní, kancelářské a komunikační techniky pro mobilní, domácí hospicovou péči. Jde o 6 položek, na které aktuálně hledáme dodavatele: počítačové sestavy, mobilní zařízení a informační systém pro výkaznictví domácí a hospicové zdravotní péče, bezpečnostní náramky pro nemocné, multifunkční tiskárna, skartovací stroj. Projekt je spolufinancován a podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce Ministerstvem zdravotnictví ČR (Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union). Děkujeme!

20.7.2016: Naše organizace aktuálně hledá dva nové spolupracovníky na následující pozice: koordinátor(ka) střediska Naděje a koordinátor(ka) Dobrovolnického centra. Na obě místa hledáme šikovné, pracovité, tvůrčí a poctivé lidi; obě střediska mají před sebou své aktuální velké výzvy i příležitosti a potřebujeme zajistit jak jejich udržitelnost, tak také hlavně rozvoj. Co je konkrétní náplní obou pozic a co nabízíme, se zájemci dočtou v připojeném dokumentu.

19.7.2016: Evropský sociální fond pomohl na přelomu let 2015/2016 v naší organizaci financovat hned několik pracovních příležitostí veřejně prospěšných prací a společensky účelných pracovních míst ÚP. Čísla dohod: SUA-SF-278/2015, SUA-SF-277/2015, SUA-VF-19/2015, SUA-VF-2/2015, SUA-VF-28/2015. Děkujeme!

12.7.2016: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Domácí hospicová péče – dostupnost a kvalita bez kompromisů byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry opakovaného výběrového řízení na dodávku zdravotnických potřeb a přístrojů pro mobilní, domácí hospicovou péči. Jde o 3 položky: tonometry, aktivní antidekubitní matrace s kompresorem a kartotéky. Projekt je spolufinancován a podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce Ministerstvem zdravotnictví ČR (Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union). Děkujeme!

11.7.2016: Změna otevírací doby výdejních míst projektu materiální potravinové a hygienické pomoci (FEAD): z důvodu čerpání volna bude distribuce balíčků v době od 11. do 20. července 2016 probíhat v naléhavých případech náhradním způsobem následovně. Děkujeme za pochopení!

11.7.2016: Cestovatelský prázdninový čas se promítne tentokrát i do tématu červencové svépomocné skupiny - o tom, jak funguje hospicová péče v USA nás ve středu 20. července seznámí Bc. Marie Ryšavá, která zde absolvovala dvouměsíční stáž. Srdečně zveme k účasti! Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

Nadace Agrofert

4.7.2016: Naše organizace nyní dovybavila svou Půjčovnu zdravotních, kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, která od nového roku nově sídlí v charitním domě na adrese Valová 290/9, Zábřeh. Reaguje tak na stále větší zájem seniorů, nemocných ale i pečujících o jejich zapůjčení. Díky stotisícové podpoře Nadace Agrofert jsme dozásobili půjčovnu o nejvíce žádané druhy – o dvě elektrická polohovací lůžka včetně pasivních antidekubitních matrací, tři aktivní antidekubitní vzduchové matrace, čtyři invalidní vozíky s brzdami pro doprovod a po devíti kusech čtyřkolových a čtyřbodových skládacích chodítek. Více informací uvádí přiložená tisková zpráva.
Za poskytnutou podporu Nadaci Agrofert mnohokráte děkujeme!

14.6.2016: Naše organizace realizuje od začátku měsíce června dva zcela nové projekty. V prvním případě jde o zahájení poskytování nové sociální služby pro lidi s chronickým duševním onemocněním SOCIÁLNÍ REHABILITACE. Ke stejnému datu byla naše Charita pověřena distribucí materiální pomoci z programu FEAD v regionu své působnosti. Balíčky s potravinami a hygienickými potřebami vydáváme potřebným (jednotlivcům i rodinám), které k nám posílají spolupracující subjekty, celkem na třech místech – v Zábřehu, v Mohelnici a na Červené Vodě. Více informací se lze dočíst na speciální stránce.

14.6.2016: Na červnové svépomocné skupině se setkáme se zdravotní sestrou Danou Bílou, která nás provede tématem „Pomoc terénní zdravotní sestry v rodině“. Zveme vás ve středu 22. 6. od 16 hodin do zasedací místnosti Charity Zábřeh. Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

31.5.2016: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Domácí hospicová péče – dostupnost a kvalita bez kompromisů byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na dodávku zdravotnických potřeb a přístrojů pro mobilní, domácí hospicovou péči. Projekt je spolufinancován a podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce Ministerstvem zdravotnictví ČR (Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union). Děkujeme!

11.5.2016: CHARITA ZÁBŘEH aktuálně hledá osobní asistent(k)y pro zajištění dopomoci seniorům i lidem s postižením. Jedno pracovní místo obsazujeme ve stacionáři DOMOVINKA na Leštinské ulici v Zábřehu, další asistent(ka) bude mobilní a péči bude poskytovat v domácnostech klientů na Zábřežsku a Mohelnicku. Bližší informace zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání.

8.4.2016: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Domácí hospicová péče – dostupnost a kvalita bez kompromisů byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na dodávku osobního automobilu pro mobilní, domácí hospicovou péči. Projekt je spolufinancován a podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce Ministerstvem zdravotnictví ČR (Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union). Děkujeme!

7.4.2016: Zveme vás na setkání domácích pečovatelů - tentokrát do Mohelnice - ve středu 20. dubna od 16 hodin v zasedací místnosti Městského úřadu (přízemí Nové budovy). Tématem „Podpora člověka trpícího demencí“ provede Ing. Mgr. Markéta Horáková. Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

Předání daru v Rohli

4.4.2016: Dnešního dne došlo k předání hotovosti shromážděné veřejnou sbírkou panu Petru Poláškovi, jehož rodinný domek v Rohli 119 krátce před vánocemi vážně poškodil požár.
Díky štědrosti Vás dárců se v pokladničkách, na sběracích listinách i transparentním účtu podařilo vysbírat částku celkem 50.579 Kč. Tento obnos byl zástupci organizátorů sbírky - Obce Rohle (starosta Tomáš Michálek) a Charity Zábřeh (ředitel Jiří Karger) - předán a poslouží panu Poláškovi k obnově a vybavení obydlí. Všem dárcům patří upřímné a velké poděkování!
Na sklonku minulého pracovního týdne proběhla na spáleništi v Rohli také brigáda celkem 6 zaměstnanců společnosti Siemens Elektromotory s.r.o. Mohelnice. Díky pochopení vedení společnosti, věnovali dvoji "aprílovou" (v pátek 1.4.) celodenní pracovní směnu Charitě, naším prostřednictvím pak panu Poláškovi a jako dobrovolníci pomáhali uklízet, odvážet trosky i požárem poškozené vybavení před dalšími opravami. Že jim šla práce pěkně od ruky, je možné vidět na přiložené fotodokumentaci.
Mnohokráte tímto děkujeme mohelnickému závodu Siemensu i za takto vyjádřenou podporu a pomoc. Stalo se již dobrou tradicí, že nám vícekráte do roka během Dobrovolnického dne (letos se další nejbližší uskuteční 13.5.) propůjčují na výpomoc do našich charitativních služeb své pracovníky z výroby i kanceláří.

Velikonoční přání

22.3.2016: Všem návštěvníkům našeho webu přejeme radostné, pokojné a požehnané prožití nadcházejících velikonočních svátků.

11.3.2016: Srdečně zveme na naše nadcházející akce: ve středu 16.3. odpoledne od 16 hodin se můžete zúčastnit besedy s psycholožkou PhDr. Naděždou Špatenkovou, PhD. na téma Smrt blízkého člověka.
Ve stejný den jsou pro zájemce také otevřeny dveře rekonstruovaného zázemí - na přelomu nového roku přestěhovaných - služeb Charity Zábřeh. Pečovatelskou službu, Občanskou poradnu i Půjčovnu zdravotnických, kompenzačních a rehabilitačních pomůcek najdete v Zábřehu na vyústění ul. Zahradní na Valovou po pravé straně, na adrese Valová 290/9, Zábřeh.
Na polovinu měsíce dubna pak pro Vás připravujeme tradiční materiální sbírku šatstva, obuvi a domácích potřeb, která proběhne na obvyklých místech v Zábřehu i v Mohelnici.

10.2.2016: I pečující musí řešit daňovou problematiku. Na únorovém setkání získají informace, jaké příjmy jsou předmětem daně z příjmů fyz. osob, používané tiskopisy, termíny, slevy na daních, nezdanitelné části základu daně, daňové zvýhodnění na vyživované děti apod. Podrobnosti najdete zde, stejně jako další informace k hospicovému poradenství.

22.1.2016: I v novém roce zveme pečující ke vzájemnému setkávání. To nejbližší (již ve středu 27. ledna 2016) zaměříme na to, jak zvládat svoji náročnou úlohu a zůstat v psychické pohodě – jak pečovat o sebe, o důležitosti zapojit širší rodinu, jaké služby nám ulehčí. Těšíme se na setkání, pozvánku a podrobnosti k poradně pro pečující najdete zde.

20.1.2016: Jistě je již netrpělivě očekáváte, a tak bez dlouhého zdržování: TADY JSOU - výsledky Tříkrálového koledování roku 2016. Děkujeme všem dárcům za - Vaším finančním příspěvkem bez ohledu na jeho výši - vyjádřenou podporu pro charitní dílo, které na Zábřežsku a Mohelnicku budujeme již 25 let! Vážíme si každé darované koruny a budeme dále naše služby rozvíjet tak, aby lidem pomáhali žít lepší životy. Děkujeme všem koledníkům, vzácným to lidem, kteří nám pomáhají šířit dobro a solidaritu s potřebnými: za jejich odvahu, um, nasazení, obětavost - bez Vašeho zapojení bychom to nezvládli! Děkujeme též i dalším zapojeným dobrovolníkům, zástupcům obcí za poskytnutou součinnost, sponzorům za poskytnuté věcné dary. DĚKUJEME!

20.1.2016: Pokud jste spolu s námi na sklonku loňského roku chystali vánoční balíčky pro ukrajinské děti, můžete se podívat na krátkou zprávu a fotografie z jejich předávání. Uskutečnilo se v minulých dnech při oslavě pravoslavných vánoc a protože na záběrech je dosti dětí z Ternopilu, možná najdete i to "své" a poznáte svůj balící papír. Děkujeme Vám za zapojení se do tohoto projektu!

Pozvánka na ples 2016

11.1.2016: Plesová sezóna je v plném proudu a my si dovolujeme Vás zblízka i zdáli srdečně pozvat na náš letošní, svým způsobem vyjímečný ples. Kromě pestrého programu, zajímavý bude hlavně tím, že každou korunou útraty zúčastněných pomůže devitiletému handicapovanému chlapci bez rodiny, který bydlí v bezprostředním sousedství místa, kde se tato naše veselice na konci února (v pátek 29.1.2016 v 20 hodin) koná - v Dětském domově Zábřeh. I když třeba běžně neplesáte, přiveďte prosím své známé, přijďte s nimi strávit příjemný večer a pomoci Kubíkovi získat dopomoc, kterou pro svůj plnohodnotný život a letošní rok nutně potřebuje - osobního asistenta. Podrobnější informace k záměru studentů zábřežského Gymnázia, ke kterému se touto akcí připojujeme, pozvánku s úplným programem naleznete na samostatné stránce našeho webu.

9.1.2016: Na samostatné stránce věnované Tříkrálové sbírce Vám přinášíme naši reakci na aktuální negativní internetovou kampaň proti Tříkrálové sbírce a též odpověď na to, zda budeme z výtěžku sbírky podporovat muslimské běžence?. Kdo už ale nechce/nemá čas číst podrobnosti dále a chce to vědět rychle, jednoduše, teď a tady: opravdu žádný záměr na pomoc běžencům, který bychom financovali z výtěžku právě probíhající Tříkrálové sbírky neplánujeme a neuskutečníme.

6.1.2016: S novým rokem se u nás urodilo několik volných pracovních míst, pokud zvažujete změnu nebo jen aktuálně hledáte práci, dovolujeme si Vám tedy adresovat pozvání ke spolupráci a do charitní služby. Přijmeme nové kolegy/kolegyně na následující pozice: vedoucí střediska Naděje, fyzioterapeut(ka) pro domácí terénní péči, pečovatel(ka), osobní asistent(ka). Kromě vedoucí se lze o uvedené pozice ucházet i na zkrácený úvazek či dohodu (občasná výpomoc, druhé zaměstnání ke stávajícímu na přivýdělek, ...). Bližší informace zájemci naleznou přímo v sekci Nabídka zaměstnání.

Pomoc po požáru v Rohli

22.12.2015: Pomozte prosím spolu s námi panu Petru Poláškovi z Rohle, jehož rodinný domek v úterý 15. prosince pozdě večer zachvátil ničivý požár. Více v samostatném článku.

23.11.2015: Přinášíme Vám krátké ohlédnutí za - o tomto víkendu - uskutečněnými akcemi.
Děkujeme všem, kdo do košíku nakoupili něco navíc a přispěli nám v mohelnickém TESCU potravinami v rámci třetího ročníku Národní potravinové sbírky. Vybralo se jich 281 kg v celkové hodnotě 10.420 Kč, a budou prostřednictvím našeho střediska potravinové pomoci následně přerozděleny potřebným.
Nedělní benefiční koncert Vzpomínka kapel MADALEN a jejich pardubických hostů POUTA, díky štědrosti pořádatelů a návštěvníků vynesl z dobrovolného vstupného částku 8.130 Kč ve prospěch léčby nemocné Terezky, pro kterou v letošním roce sbíráme i vršky z PET lahví.

Kalendář na 2016

16.11.2015: Nabízíme Vám jedinečný nástěnný kalendář na rok 2016 plný vzpomínek a oblíbených jídel našich klientů. Kalendář vznikl z projektu "Láska na talíři", do kterého se zapojila střediska pečovatelské služby, osobní asistence, stacionáře Okýnko a Domovinka. Klienti společně s asistentkami pekli, vařili a hlavně vzpomínali na dobu, místo a čas, který se jim s daným jídlem spojuje.
Kalendář formátu A3 nyní koupíte na recepci Charity za 100 Kč. Můžete přispět i více – prostředky z prodeje budou použity na činnost jmenovaných středisek.
Děkujeme.

Benefice Vzpomínka 2015

14.11.2015: Spolu se skupinou MADALEN si Vás dovolujeme pozvat na již 19. ročník benefičního koncertu "Vzpomínka", který je věnovaný bývalým spoluhráčům z kapely.
Kapela se rozhodla letošní výtěžek z dobrovolného vstupného věnovat Terezce Křížkové z Postřelmova. Jedenáctiletá holčička je od narození postižena dětskou mozkovou obrnou, odkázaná na péči svých nejbližších a příspěvek využije úhradu na rehabilitačního programu Kosmík. Pro Terezku letos sbíráme a třídíme vršky od PET lahví, ty můžete přinést také.
Hostem večera bude tentokrát pardubická folková kapela POUTA. Těšíme se na Vás v neděli 22.11.2014, od 17 hodin v Katolickém domě v Zábřehu. Podrobnosti se dočtete v přiložené pozvánce.

14.11.2015: V sobotu 21. listopadu od 8:00 do 20:00 hod. se ve vybraných prodejnách potravin po celé České republice, a také v TESCO Mohelnice, uskuteční třetí ročník Národní potravinové sbírky. V letošním roce se do akce zapojí také zaměstnanci a dobrovolníci Charity Zábřeh. Během celého dne mohou návštěvníci obchodního domu nakoupit a darovat potraviny do nákupních košíků označených logem projektu „Potraviny pomáhají“.
Vybrané potraviny budou prostřednictvím Střediska potravinové pomoci Charity Zábřeh přerozdělovány lidem v nouzi, neúplným rodinám, lidem s nízkými příjmy; tedy těm, kteří si nemohou dostatek potravin zajistit vlastními prostředky. Národní potravinovou sbírku pořádá Byznys pro společnost společně s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy.

9.11.2015: O psychosociálních souvislostech umírání a smrti, základních fázích umírání i truchlení, zármutku jako normální a přirozené reakci na ztrátu a orientaci v možnostech pomoci pozůstalým bude pečovatelům na listopadovém setkání přednášet PhDr. Naděžda Špatenková, PhD. Setkání proběhne ve středu 18. listopadu 2015 od 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh. Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

Vánoční dárky na Ukrajinu

3.11.2015: Pokud vám nejsou lhostejné osudy chudých dětí z dětských domovů na Ukrajině a rádi byste pomohli, nabízíme vám opět letos možnost podílet se na charitativní akci Vánoční balíčky pro dětské sirotky na Ukrajině. Cílem je připravit balíček charakteru individuálního vánočního dárku pro konkrétní vybrané dítě po předchozí rezervaci. Více informací najdete v samostatné zprávě. Dítě si můžete dle svých preferencí "předvybrat" z databáze zatím nezadaných dětí na následujícím odkazu. S Vaším výběrem můžete následně kontaktovat pana Martina Damborského (email: personalni@charitazabreh.cz, telefon 736 509 477), který je v naší zábřežské Charitě koordinací projektu pověřen.

3.11.2015: Charita Zábřeh díky vstřícnosti a zájmu vedení Loštic v tomto městě aktuálně zřizuje a 12.11.2015 otevírá svoji pobočku Občanské poradny. Zájemci o poskytnutí bezplatného poradenství z různých oblastí občanského života ji najdou ve zdejším Kulturním domě (boční vchod, zvýšené přízemí), poradenským dnem je čtvrtek v době od 13:00 - 15:15 hodin. K jednání je vhodné se předem objednat, lze tak učinit na telefonu 736 509 435 (Mgr. Hanušová). více informací o tom, co je možné v zázemí poradny řešit najdete v přiloženém letáčku.

CDS Oáza slaví 20 let existence

3.11.2015: Přejeme pěkný podzimní čas a dovolujeme si Vás pozvat na slavnostní jubilejní výstavu do Oázy – centra denních služeb pro dospělé osoby s mentálním postižením a chronickým duševním onemocněním Charity Zábřeh. Tentokrát se výstava ponese v duchu „rodinném“. Slavíme dvacet let. Oázu jsme stylizovali do zkušené mladé mámy. Výstava OÁZA – DVACETILETÁ ZKUŠENÁ MÁMA bude slavnostně zahájena vernisáží ve středu 25. 11. 2015 v 16:00 hod v prostorách Oázy, Žižkova 15, Zábřeh. Záštitu nad ní i letos převzal starosta města Zábřeha RNDr. et Mgr. František John, Ph.D., který se osobně vernisáže zúčastní.
Otevřeno bude následující dva dny ve čtvrtek 26. 11. 2015 9:00-18:00 hod a v pátek 27. 11. 2015 9:00-15:00 hod. Větší kolektivy se prosím nahlaste předem na níže uvedeném čísle, prostory denního centra nepojmou více jak jednu třídu. Vstupné dobrovolné.

9.10.2015: Aktuálně přijmeme spolupracovníka na pozici osobní asistent/osobní asistentka pro denní stacionář Okýnko v Mohelnici (Zámecká 11). Nástup na plný pracovní úvazek bude možný od prosince, případně dle domluvy. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání. Osobní asistent se významně podílí na přípravě denního programu a ten nový by mohl být podobně tvůrčí a činorodý, jako náš (zatím stále ještě) kolega Tomáš Velzl, který od nás odchází za jinou pracovní nabídkou - za vše děkujeme a přejeme v novém působišti mnoho úspěchů!

9.10.2015: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Charita Zábřeh - vybudování výtahu Valová 9, Zábřeh byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na provedení přístavby osobonákladního výtahu k objektu Valová 290/9, Zábřeh. Výtah bude řešit jak bezbariérovost pro osoby se sníženou schopností pohybu, tak i dopravu materiálu do v objektu zřizované terapeutické/chráněné dílny. Projekt id. číslo 113D31200 7301 je spolufinancován MPSV ČR z programu 113 310 Rozvoj a obnova materiálně-technické základny sociálních služeb. Děkujeme!

Program dne otevřených dveří 2015

30.9.2015: Na druhý říjnový týden, který je zároveň celorepublikovým Týdnem sociálních služeb jsme pro Vás připravili celou řadu možností, jak se potkat s naší činností, jak se do ní případně také aktivně zapojit. Bližší informace o Dni otevřených dveří (středa 7.10. v Zábřehu a čtvrtek 8.10. v Mohelnici) najdete na přiloženém plakátku.
Srdečně Vás k nám zveme a těšíme se na setkání!

30.9.2015: Říjnová svépomocná skupina – tentokrát v Mohelnici
Protože chceme zprostředkovat užitečné rady také pečovatelům na Mohelnicku, uskuteční se setkání svépomocné skupiny pečovatelů v domácnosti tentokrát Mohelnici. Ve středu 21. října 2015 od 16 hod. v zasedací místnosti Městského úřadu (přízemí Nové budovy). Srdečně vás zveme! Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

Materiální sbírka - podzim 2015

29.9.2015: Ve dnech 8. – 10. října 2015 pořádá Charita Zábřeh tradiční podzimní materiální sbírku šatstva, obuvi, lůžkovin, domácích potřeb a elektrospotřebičů. Věci budou sbírány ve čtvrtek a pátek od 9 do 17 hod a v sobotu od 9 do 12 v Zábřehu na tradičním sběrné místě (bývalý sklad nádraží ČD nad ČS Slovnaft) a v Mohelnici do přistaveného nákladního auta na Náměstí Svobody u Mohelnického kulturního centra.
Zachovalé věci pomohou chudším lidem prostřednictvím charitního sociálního šatníku a materiálního skladu, neupotřebitelné věci budou předány k dalšímu průmyslovému zpracování nebo ekologické likvidaci. Charita předem děkuje také za příspěvek na úhradu provozních nákladů spojených se sbírkou (doprava nákladním autem, nájem zázemí, obalový materiál, drobné občerstvení dobrovolníků), o který prosí ve výši přibližně 1 Kč za každý předaný 1kg. Přispět lze do zapečetěné pokladničky umístěné na sběrném místě.
Připravte se tak na zimu - provětrejte domácnosti a zbavte se nepotřebných věcí.

17.9.2015: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Rekonstrukce zázemí pro sociální služby Charity Zábřeh byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na dodávku a montáž nábytku a dalších zařizovacích předmětů do rekonstruovaného objektu Valová 290/9, Zábřeh. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, resp. Regionálního operačního programu Střední Morava. Děkujeme!

Babí léto s Charitou 2015

7.9.2015: Babí léto s Charitou
Naše zábřežské příznivce zase zveme na již čtvrté pokračování kulturní akce Babí léto s Charitou. Letos se vrátí na své původní místo - na prostranství před kulturní dům na ulici ČSA. Do svých kalendářů si tedy poznačte datum - pátek 25.9., začínáme od 15 hodin.
Vystoupí moravičanská kapela A.M.Úlet, která následně doprovodí vystoupení dětí z MŠ Severáček a na závěr se těšte na společné bubnování pod vedením členů sdružení Rytmus pro život. Ani děti se nebudou nudit - připravujeme pro ně různé hrátky, skákací hrad i malování na obličej. Z výtěžku akce i prodejů chceme letos pořídit lineární dávkovač léků pro hospicové pacienty.
Těšíme se s Vámi na shledání!

Okýnko slaví 10 let

2.9.2015: Okýnko slaví 10. narozeniny
Srdečně vás zveme ve středu 16. září na oslavu 10. narozenin denního stacionáře Okýnko (Zámecká 11, Mohelnice). Dopoledne od 10 do 12 hodin budou prostory stacionáře otevřeny dětem z mateřských a základních škol, odpoledne pak pokračuje oslava na zahradě ve 13 hodin mší svatou, na kterou od 14 hodin navazuje společné setkání s příznivci, přáteli a širokou veřejností. Uživatelé si k této příležitosti připravili premiéru autorské divadelní hry „Noemova archa“. Před měsícem slavili obrovský úspěch na divadelním festivalu Quijovota šedesátka v Lipnici nad Sázavou s autorskou pohádkou „O ježkovi, který tančil“. Věříme, že Noemova archa potěší návštěvníky slavnosti stejně tak. Vedle divadelního představení vystoupí uživatelé také při společném bubnování. Celý den pak bude ke zhlédnutí výstava fotografií a výrobků a bude možnost prohlédnout si zázemí stacionáře.

25.8.2015: Podzimní přivýdělek – "last minute"
Dceřiná sociální firma REPARTO Zábřeh s.r.o. nabízí posledních pár volných míst na sezónní brigádu, přivýdělek. V období od září do listopadu skládáme - v dílně v centru Loštic - sušené ovoce do proutěných košíků. Až do konce října přitom budou práce probíhat v dvousměnném provozu, dopolední/odpolední směnu si lze zvolit. Zaměstnání je vhodné pro nezaměstnané, studenty, ženy v domácnosti na rodičovské dovolené, aktivní a šikovné starobní důchodce.
Pro zájemce ze vzdálenějších míst můžeme poskytnout příspěvek na dopravu, z odpolední směny je možnost svozu pracovníků ve směru na Zábřeh.
Jedná se o práci v potravinářském provozu (vyžadována bezinfekčnost a platný zdravotní průkaz). Nástup možný ihned, více informací na webu www.reparto.cz . Zájemci o tuto práci se mohou hlásit u Marcely Klimkové, mobil: 736 509 432, email: info@reparto.cz

Pozvánka - svépomocná skupina srpen

29.7.2015: Srpnové setkání otevřené svépomocné skupiny pro laické pečovatele v domácnosti tentokrát poradí, jak pomoci blízkému, když má potíže rozhodovat se a právně jednat a jak jej v tomto případě ochránit. Pečovatelé se dozvědí, jaké formy podpory či ochrany mohou využít, co jednotlivé formy znamenají pro ně i pro blízkou osobu, kde a jak o ně požádat. Setkání proběhne ve středu 19. srpna 2015 od 16 hodin. Srdečně vás zveme! Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

28.7.2015: K poslednímu červnovému dni jsme ukončili realizaci dvou projektů podpořených z prostředků Evropského sociálního fondu. Jednalo se o Vzdělávání pracovníků sociálních služeb Charity Zábřeh, a projekt pro lidi s chronickým duševním onemocněním Šance zapojit se … do práce i do života. Více podrobností a zhodnocení si můžete přečíst přímo na samostatných stránkách těchto projektů. Za poskytnutou podporu mnohokráte děkujeme!

Česká potravina pomáhá

19.6.2015: Benefiční akce na pomoc potřebným se uskuteční v neděli 28. června v Korunní pevnůstce v Olomouci. Vstupenkou na odpoledne plné her a zábavy pro celou rodinu, které symbolicky započne letní prázdniny a oslaví "Den otců", bude libovolná česká trvanlivá potravina. Výměnou za ni získají návštěvníci od organizátorů volný přístup na celý program, který začne ve 14 hodin a vyvrcholí v 17 hodin koncertem známé české kapely Chinaski.
Příjemcem potravin bude Maltézská pomoc, Charita Olomouc a z našeho regionu i Charita Zábřeh, která bude následně zajišťovat jejich přerozdělení lidem v nouzi, neúplným rodinám, lidem s nízkými příjmy; tedy těm, kteří si nemohou dostatek potravin zajistit vlastními prostředky. Sběrem potravin od dárců, firem i obchodů, uskladněním a další distribucí potřebným se zábřežská Charita zabývá už od konce roku 2010. V roce 2013 například vydalo Středisko potravinové pomoci celkem 274 balíčků, v roce 2014 pak 340 a letos - za prvních pět měsíců tohoto roku - již 131. Potraviny mohou Charitě lidé nosit celoročně do sběrného boxu v Mohelnici (Zámecká 11) a v Zábřehu na recepci charitního domu (Žižkova 15).
Benefiční akce slibuje – kromě podpory dobré věci – netradiční prožití nedělního odpoledne u dobré hudby, interaktivních her pro celou rodinu, vzdělávacích soutěží. Každá vstupenka bude navíc slosovatelná, výherci získají celou řadu hodnotných cen – pobyt na ekofarmě, volné vstupenky do ZOO, aquaparku a mnoho dalšího. Záštitu nad celou akcí převzal ministr zemědělství Marian Jurečka.

27.5.2015: Aktuálně hledáme pro zajištění dopomoci v domácnostech seniorů a lidí s postižením dva nové spolupracovníky na pozici osobních asistentů/asistentek. Nástup na zkrácený pracovní úvazek od června/července, případně dle domluvy. Podrobné informace najdou zájemci v sekci Nabídka zaměstnání.

18.5.2015: Srdečně vás zveme na další setkání svépomocné skupiny pro laické pečovatele v domácnosti. Tématem tentokrát bude "Inkontinence a její řešení" - o co jde, příčiny vzniku, diagnostika, možnosti léčby a jaké jsou pomůcky pro zvládání inkontinence. Setkání se uskuteční ve středu 27.května od 16 hodin v zasedací místnosti Charity Zábřeh. Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít v této části webu.

6.5.2015: Evropský sociální fond pomohl na přelomu let 2014/2015 v naší organizaci financovat hned několik pracovních příležitostí veřejně prospěšných prací a společensky účelných pracovních míst ÚP. Čísla dohod: SUA-SN-484/2014, SUA-VN-18/2014, SUA-VN-29/2014, SUA-VN-53/2014, SUA-VN-86/2014, OLA-SN-1439/2014. Děkujeme!

Materiální sbírka - jaro 2015

22.3.2015: Ve dnech 16. – 18. dubna 2015 pořádá Charita Zábřeh tradiční jarní materiální sbírku šatstva, obuvi, lůžkovin, domácích potřeb a elektrospotřebičů. Věci budou sbírány ve čtvrtek a pátek od 9 do 17 hod a v sobotu od 9 do 12 v Zábřehu na tradičním sběrné místě (bývalý sklad nádraží ČD nad ČS Slovnaft) a v Mohelnici do přistaveného nákladního auta na Náměstí Svobody u Mohelnického kulturního centra.
Zachovalé věci pomohou chudším lidem prostřednictvím charitního sociálního šatníku a materiálního skladu, neupotřebitelné věci budou předány k dalšímu průmyslovému zpracování nebo ekologické likvidaci. Charita předem děkuje také za příspěvek na úhradu provozních nákladů spojených se sbírkou (doprava nákladním autem, nájem zázemí, obalový materiál, drobné občerstvení dobrovolníků), o který prosí ve výši přibližně 1 Kč za každý předaný 1kg. Přispět lze do zapečetěné pokladničky umístěné na sběrném místě.
Připravte se tak na jaro - provětrejte domácnosti a zbavte se nepotřebných věcí.

22.3.2015: Druhé setkání otevřené svépomocné skupiny pro laické pečovatele v domácnosti je spolu s přednáškou Uzdravení v nemoci o doprovázení nemocného a umírajícího, jeho různých potřebách, spirituálním rozměru pečujícího naplánováno na středu 25. března 2015 od 16 hodin. Jste srdečně zváni k účasti! Podrobnosti k aktivitám hospicové poradny i programu svépomocných skupin lze najít na této části webu.

Občanská poradna

17.3.2015: Dnešního dne si připomínáme Světový den sociální práce. Jeho cílem je veřejnosti více přiblížit práci sociálních pracovníků, jež jsou velmi často nejmenováni a v pozadí poskytovaných sociálních služeb, nicméně pro jejich kvalitu i lidskost jsou nepostradatelní.
Pokud si tedy sociální pracovnici představujete stále ještě jako paní Zubatou z úspěšného českého filmu Kolja, na pravou míru může pomoci vše uvést naše dnešní tisková zpráva.

12.2.2015: Projekt Domácí hospicové péče představuje novinky v podobě otevření Hospicové poradny, která má své zázemí na Farní 1 v Zábřehu. Otevírací dobu pak má v pondělky 12-16 hodin a ve čtvrtky 8-12 hodin. Další aktivitou je založení svépomocné skupiny pro laické pečovatele v domácnosti, která se bude neformálně v měsíčních intervalech scházet pro sdílení zkušeností, vzájemnou podporu, získání nových informací. První setkání je spolu s přednáškou o možnostech sociální péče o klienta v domácím prostředí naplánováno na středu 25. února 2015 od 16 hodin. Podrobnosti ke všem těmto aktivitám lze najít na této části webu.

10.2.2015: Zatímco nám reklama plíživě vnucuje povinnost připravit se na sobotní svatovalentinský svátek, poněkud v pozadí zájmu zůstává zítřejší významné jubileum – 11. únor, jako v pořadí již XXIII. Světový den nemocných. Slavíme jej z podnětu papeže Jana Pavla II. už od roku 1993. Není oslavou nemocí, ale připomínkou toho, že utrpení a nemoc k lidskému životu patří.
Nemocným na blízku Nemoc je pro člověka výzvou, aby nově naslouchal, nově vnímal svou situaci i svůj životní příběh. Na skutečnost je třeba se podívat novýma očima. Nemoc člověku připomíná, že život není v jeho moci, že s ním nemůže nakládat, jak ho napadne. V nemoci člověk dostává úkol, aby dal svému utrpení smysl. Nemoc totiž sama od sebe smyslem nedisponuje, spíše sama boří smysl a účelnost, jež člověk ve svém životě objevil.
Důležitou pomocí, kterou můžeme nabídnout, je být nemocnému nablízku, být s ním a sdílet jeho slabost a neschopnost, přijmout jeho způsob prožívání dané situace. Kdo trpí, nesmí být nikdy ponechán sám sobě, aby se cítil zapomenutý nebo odsunutý na okraj. Skutečná míra lidství se podstatně určuje ve vztahu k utrpení a k trpícímu. A to platí jak pro jednotlivce, tak pro společnost. Taková společnost, která nedokáže přijmout trpící a neumí jejich utrpení sdílet a vnitřně nést svým soucitem, je společností krutou a nelidskou. Není možné pohlížet na nemocného jen čistě v technické rovině (co je třeba léčit, ošetřit, zahojit), ale má být přijímán jako nositel důležitého poselství: je třeba mu naslouchat, učit se od něj v jeho slabosti.
Tento den je také svátkem všech zdravotníků a pečovatelů, kteří si za své povolání vybrali službu: "být slepému okem a kulhavému nohou". Přinášíme též odkaz na Poselství papeže Františka k tomuto svátku.

2.2.2015: Aktuálně v naší organizaci přijmeme hned 3 nové kolegy/kolegyně na následující pracovní pozice:

 • vedoucí zábřežské sociální služby - centra denních služeb OÁZA pro lidi s mentálním postižením a psychickým onemocněním
 • vedoucí střediska humanitární, krizové, sociální a vzájemné pomoci - střediska NADĚJE
 • provozní personál obsluhy veřejných toalet na autobusovém stanovišti Valová, pracovní místo je vyhrazeno pro člověka se zdravotním postižením

Pokud s novým rokem uvažujete o změně zaměstnání, plánujete se zapojit do služby místní Charity, podrobné informace ke všem aktuálně obsazovaným pracovním místům najdete v sekci Nabídka zaměstnání.

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

2.2.2015: Senioři na Domovince si díky finančnímu grantu Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové užijí pohodlnější odpočinek. Dvě polohovací postele i s antidekubitními matracemi mohla Charita do stacionáře pořídit právě jen díky štědrému příspěvku této nadace. Podrobnější informace k celému projektu se lze dočíst v rozhovoru s vedoucí stacionáře, paní Danielou Zajícovou.

22.1.2015: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Rekonstrukce zázemí pro sociální služby Charity Zábřeh byla právě zveřejněna zadávací dokumentace a výzva k podání nabídek na provedení stavebních prací. Jde o úpravy a rekonstrukci vyjmenovaných prostor v I.PP a I.NP objektu Valová 290/9, Zábřeh dle projektové dokumentace a jejich adaptaci na zázemí terénní pečovatelské služby, půjčovnu zdravotnických, rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, Občanskou poradnu, sociální zázemí pro lidi bez domova. Součástí akce je také oprava k objektu přilehlé zpevněné komunikace.. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, resp. Regionálního operačního programu Střední Morava. Děkujeme!

19.1.2015: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2015. Současně mnohokráte DĚKUJEME! všem koledníkům za pomoc a dárcům za jejich štědrost!

Společenský večer

11.1.2015: Přijměte naše srdečné pozvání na - v pořadí již patnáctý - ples naší Charity. Ve svém kalendáři si zvýrazňovačem zatrhněte pátek 6. února 2015, obvolejte své blízké, přijďte se dobře pobavit, prošoupat boty na parketu a svou zábavou současně přispět na dobrou věc - letošní výtěžek je určen na pořízení sušičky prádla klientů pečovatelské služby. Těšíme se na Vás tradičně v zázemí Katolického domu, od 20 hodiny. V rámci programu budete moci shlédnout výstavu fotek z práce nemocničních kaplanů - Být nablízku, ochutnat pravé kubánské delikatesy, ... Předprodej vstupenek již nyní zajišťuje recepce Charity Zábřeh (tel. 583 412 587, mobil: 739 246 015, email: podatelna@charitazabreh.cz).

11.1.2015: Pro lidi s chronickým duševním postižením v těchto dnech startuje 3. etapa projektu Šance zapojit se … do práce i do života. Klade si za cíl rozvinout jejich schopnosti a zvýšit šance na následné pracovní uplatnění. Organizátoři z centra Oáza zatím nabízí volnou kapacitu, informujte se o aktivitách a obsahu projektu.

Tříkrálový koncert

7.1.2015: TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT v Lošticích jako poděkování za uskutečněnou sbírku

Letošní novoroční tříkrálové koledování se již pomalu chýlí ke konci a my bychom - ještě než spočteme výtěžky všech pokladniček - rádi poděkovali všem zapojeným - dárcům, koledníkům, vedoucím skupinek, koordinátorům ve větších městech, ... Pro ně i širokou veřejnost jsme ve spolupráci s folk-country hudební skupinou MADALEN, dětskou kapelou Vodníci a sborečkem dětí z loštické MŠ Duhová školka Sedmikrásky připravili - věříme - příjemné odpoledne.
Všichni dospělí jsou zváni v neděli 18.ledna na 14:30 hodinu do Kulturního domu v Lošticích na pěknou, pohodovou hudbu, děti pak na soutěže a hry, které pro ně připravila loštická MŠ Sluníčkov. Na setkání budou také vůbec poprvé oficiálně oznámeny výsledky letošního koledování.
Přijďte a vezměte s sebou i své blízké, známé, kdo byl před rokem na podobné akci v Zábřehu rozhodně nelitoval!
Vedení města Loštice současně děkujeme za vstřícnou spolupráci a poskytnutí zázemí pro tento benefiční koncert.

2.1.2015: I u nás na Zábřežsku, Mohelnicku a Štítecku začíná TŘÍKRÁLOVÉ KOLEDOVÁNÍ 2015.

Přání z Charity

22.12.2014: Poděkování a přání z Charity
Na sklonku roku 2014 chci vyjádřit vděčnost každému, kdo se na práci Charity v minulém období osobně podílel.
Zaměstnancům za celoroční poctivou a nelehkou práci; jejich rodinám pak za poskytnutou podporu a zázemí. Dále děkuji všem dobrodincům, bez kterých by naše práce byla nemyslitelná a kteří se v průběhu roku zapojovali do různých aktivit – propůjčovali své ruce v dobrovolné činnosti, darovali nám finance či charitativní dílo provázejí modlitbou.
Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
Přeji všem Vám a i dalším čtenářům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2015, vše dobré a pevné zdraví.

(Jiří Karger, ředitel)

17.12.2014: Zůstat o Vánocích doma se svými blízkými mohou nemocní a hospicoví pacienti, o něž se stará tým ošetřovatelské služby Charity Zábřeh. Komplexní péčí a moderním vybavením jim nabízí alternativu k nemocnici, léčebně dlouhodobě nemocných nebo hospici.

Koncert Carmen

3.12.2014: Advent je časem očekávání, příležitostí pro ztišení, zastavení a usebrání. Ve všednodenním shonu nám k uvedenému mohou pomoci také adventní koncerty, jež se nás snaží naladit na nadcházející vánoční atmosféru. Ve spolupráci s Obcí Postřelmov si Vás dovolujeme pozvat na jeden takový, kde na koncertu pro Charitu Zábřeh vystoupí smíšený pěvecký sbor CARMEN.
Koncert se uskuteční na 3. neděli adventní 14.12. od 14:30 hodin v kostele sv. Matouše v Postřelmově. Všichni jste srdečně zváni, přijďte se svátečně naladit! Vstupné dobrovolné, z výtěžku benefice bude pořízeno lehátko na provádění domácí fyzioterapie a rehabilitace.

18.11.2014: Mohelnický denní stacionář Okýnko srdečně zve na tradiční Podzimní výstavu, kde představí a k odkoupení nabídne výsledky své letošní práce.
Dodatečně doplněno: Pokud jste na výstavě z jakéhokoliv důvodu nemohli osobně být, můžete se na ni dostat dodatečně okem kamery mohelnické televize. Berte to jako naši pozvánku na podobnou akci v příštím roce.

obdarované dítě

2.11.2014: Charita Zábřeh Vám i letos nabízí zapojení do přípravy vánočních dárků pro ukrajinské děti, které jsou sirotky nebo žijí ve velmi nuzných poměrech. Chcete-li pomoci rozzářit dětské oči radostí - pokračujte na samostatnou prezentaci s podrobnými informacemi i odkazem na seznam dětí, které chceme balíčkem překvapit. Pokud Vaše finanční situace unese jednoho vánočního "strávníka" navíc, zapojte se! (Aktualizovaný stav: do projektu zapojeno letos celkem 272 dětí a dárkový balíček je již všem připravován, celkem 22 dětí je obdarováváno dárci ze Zábřežska a Mohelnicka. DĚKUJEME!)

2.11.2014: Pečovatelka naší Charity paní Anna Foltýnová získala prestižní ocenění, takzvanou CENU SYMPATIE! Ocenění převzala 21. října v Rytířském sále Senátu Parlamentu ČR v rámci vyhlášení vítězů již 9. ročníku CENY KVALITY V SOCIÁLNÍ PÉČI. Anketu vyhlašuje každoročně redakce časopisu Ošetřovatelská péče, ve spolupráci s Radou kvality ČR. Spolu s kolegy a s vděčnými uživateli, kteří paní Foltýnovou na toto ocenění za její ochotu, vlídnost a stálou připravenost pomoci nominovali, GRATULUJEME! Dodatečně přikládáme odkaz na článek z regionálního Deníku.

Cena sympatie pro Annu Foltýnovou Cena sympatie pro Annu Foltýnovou

1.11.2014: Aktuálně do pracovního poměru přijmeme řidiče osobního, případně dodávkového vozidla, jehož úkolem bude zajišťovat rozvozy a svozy klientů center denních služeb a stacionářů, dopravu handicapovaného zaměstnance, svoz kompenzačních pomůcek (polohovacích postelí, vozíků) a darovaného nábytku, rozvozy obědů, přepravu materiálu a výtěžků sbírek ...
Požadavky: místo výkonu práce Zábřeh, řidičský průkaz skupiny B, dlouholetá praxe v řízení motorového vozidla, spolehlivost, zodpovědnost, komunikativnost v osobním kontaktu s přepravovanými osobami, bez omezení zdravotního stavu - manipulace s břemeny
Pracovní místo vytváříme s podporou Úřadu práce, je tedy vhodné pouze pro aktuálně nezaměstnané. Více informací podá a nabídky uchazečů přijímá: Jiří Karger, telefon: 736 509 430, email: reditel@charitazabreh.cz

31.10.2014: Omlouváme se, pokud jste v předchozích dnech zaznamenali výpadky a museli se potýkat s nefunkčností našeho webu - uvedené bylo způsobeno přechodem na jiný webhosting. Děkujeme za pochopení.

Benefiční koncert Madalen

24.10.2014: Spolu se skupinou MADALEN si Vás dovolujeme pozvat na 18. ročník benefičního koncertu "Vzpomínka", který je věnovaný bývalým spoluhráčům z kapely.
Kapela se rozhodla letošní výtěžek z dobrovolného vstupného věnovat Julince Bartošové z Lukavice. Pětiletá holčička trpí dětskou mozkovou obrnou a příspěvek využije na zdravotní pomůcky a rehabilitaci, která není proplácena pojišťovnou. Pro Julinku letos sbíráme a třídíme vršky od PET lahví, ty můžete přinést také.
Hostem večera bude tentokrát Pavel Helan - vlídný a vtipný písničkář, finalista soutěže "Československo má talent". Těšíme se na Vás v neděli 2.11.2014, od 18 hodin v Katolickém domě v Zábřehu.

24.10.2014: Přes 130 kilogramů potravin a 4 tuny šatstva, obuvi a domácích potřeb darovali lidé v druhém říjnovém týdnu prostřednictvím charitních sbírek potřebným a lidem v nouzi.
Charita spustila projekt „Krajíc pro potřebné“, jehož cílem je předcházet plýtvání potravinami a zajistit průběžné doplňování skladu potravinové pomoci, který Charita provozuje již od roku 2010. Pomáhá z něj lidem, kteří se ocitli v momentální krizi nebo nouzi. Do připravených košů v Zábřehu a Mohelnici nosili lidé nejčastěji těstoviny, rýži, mouku, konzervy, trvanlivé mléko i přebytky ze svých zahrádek. Celkem nám lidé věnovali potraviny v hodnotě 5.500 Kč, navíc na další doplňování potravinové pomoci přispěli finančním darem 1.254 Kč. Jednorázovou sbírkou však akce nekončí. Potraviny tak lze nosit stále, a to na recepci Charity (Zábřeh - Žižkova 15, v pracovní dny 7 – 16:30) a v nejbližší době také do mohelnického zázemí na Zámecké 11, kde bude díky podpoře Fondu pomoci Siemens umístěn také sběrný box.
Charita doplnila také zásobu Sociálního šatníku. Společně s městy Zábřeh a Mohelnice uskutečnila další materiální sbírku, z níž část vysbíraných věcí sama použije pro lidi v nouzi. Největší podíl darovaných převážně zimních věcí však odeslala prostřednictvím Arcidiecézní charity Olomouc na Ukrajinu dospělým i dětem z projektů, kterým v rámci zahraniční pomoci dlouhodobě pomáhá.
Děkujeme moc všem dárcům za jejich štědrost a vnímavost k potřebám lidí v nouzi, ale také dobrovolníkům, kteří přiložili ruku k dílu za jejich čas, nasazení i bezproblémové zvládnutí celé akce.

Sbírka šatstva

1.10.2014: Na druhý říjnový týden, který je zároveň celorepublikovým Týdnem sociálních služeb jsme pro Vás připravili celou řadu možností, jak se potkat s naší činností, jak se do ní případně také aktivně zapojit. Bližší informace o Dni otevřených dveří (středa 8.10.2014) najdete na přiloženém plakátku.
Díky podpoře mohelnického závodu Siemens uskutečňujeme první ročník projektu "Krajíc pro potřebné", kterým chceme posílit vzájemnou solidaritu a předcházet plýtvání s potravinami ve prospěch lidí s nízkými příjmy, v krizi, dočasně bez zdrojů. V průběhu roku rozdáme skrze naši "potravinovou banku" těmto lidem i několik stovek balíčků potravinové pomoci. Je však stále složitější a obtížnější tyto potraviny získat, což jste mohli nedávno v médiích zaznamenat.
Do připraveného koše budou sbírány potraviny základní (těstoviny, rýže, mouka, luštěniny, konzervy, instantní polévky, pečivo, trvanlivé mléko, jogurty, balené sýry) i přebytky ze zahrádek. Ve středu 8.10. v Zábřehu, v pátek 10.10. pak od 9 do 17 hodin na náměstí Svobody v Mohelnici. Koš na potraviny bude součástí prezentačního stánku Charity, v němž bude mj. možné zakoupit výrobky uživatelů našich sociálních služeb a přítomná zdravotní sestra změří návštěvníkům tlak, glykemii a vypočte index BMI.

Sbírka šatstva

30.9.2014: Ve druhém říjnovém týdnu od čtvrtku 9. do soboty 11. října uskuteční Charita Zábřeh společně s městy Zábřeh a Mohelnice další materiální sbírku šatstva, obuvi, textilií a domácích potřeb. Na obvyklém místě v bývalém skladu Českých drah (Zábřeh) a na prostranství před Kulturním domem (Mohelnice) nás mohou dárci navštívit ve čtvrtek a pátek vždy v době od 9 do 17 hodin a v sobotu pak od 9 do 12 hodin. Část z vysbíraných věcí použijeme sami pro lidi v nouzi, k doplnění provozovaného Sociálního šatníku, ze kterého celoročně poskytujeme oblečení a obutí potřebným.
Druhou část převážně zimních věcí odešleme skrze Arcidiecézní charitu Olomouc na Ukrajinu, dospělým i dětem z projektů, kterým v rámci zahraniční pomoci ACHO dlouhodobě pomáhá. Proto speciálně žádáme i o teplé zimní oblečení - bundy, svetry, rukavice, čepice, silné ponožky, termoprádlo, lůžkoviny, deky, spacáky, zimní obuv, osušky. Prosíme pouze o kvalitní a čisté (byť použité, nošené věci) nemůžeme si dovolit tak daleko vézt a darovat odpad.
Pro zajištění celé akce hledáme také dobrovolníky, kteří by nám s organizací sbírky v Zábřehu i Mohelnici pomohli. Půjde především o přebírání krabic a pytlů s věcmi od dárců, manipulaci s nimi a třídění. Pokud chcete pomoci, ozvěte se, prosím, p. Františku Klíčovi – vedoucímu střediska Naděje (tel. 736 506 436, email: nadeje@charitazabreh.cz).

Babí léto s Charitou

16.9.2014: Srdečně vás zveme na třetí ročník akce Babí léto s Charitou. Uskuteční se v pátek 26. září 2014 od 15 hodin v amfiteátru před zámkem v Zábřehu. Letos poprvé bude mít akce benefiční ráz. Ze získaných prostředků chceme pořídit nové bubínky a perkuse pro klienty mohelnického denního stacionáře Okýnko.
Hrát bude pardubická folková legenda Marien (známá i z Mohelnického dostavníku) a Velmi krátké vlny z Leštiny - pro tuto kapelu je to jeden z posledních koncertů před zhruba roční nahrávací pauzou. Nenechte si je tedy ujít! Program je přichystán i pro děti – skákací hrad, tvoření, pohybové hrátky. Občerstvení chybět nebude a vstoupit můžete úplně zdarma.
Přijďte se pobavit a podpořit dobou věc. Těšíme se na vás! Za možnost akci uspořádat, děkujeme celé řadě sponzorů uvedených na přiloženém plakátku.

16.9.2014: Charita Zábřeh - charitní ošetřovatelská služba - hledá na pravidelnou výpomoc dobrovolníka. Jedná se o lehčí práci spíše technického charakteru, vhodnou i pro ženy, konanou v zázemí sídla organizace - Žižkova 15, Zábřeh.
Časová náročnost: cca 2x týdně 4 hodiny (nebo 1x týdně cca 8 hod) ve všední dny, výběr dnů dle vzájemné domluvy. Předpoklady: smysl pro zodpovědnost, spolehlivost.
Bližší informace podá, zájemci mohou se svou nabídkou kontaktovat: Bc. Ludmilu Novákovou, tel 736 509 441, email.: zdravotni.pece@charitazabreh.cz

14.9.2014: Aktuálně nabízíme na prodej palivové dřevo do kotle, kamen i do krbu. Jde o kvalitní dřevo přímo z lesa, pochází výhradně z těžby, probírky a pěstebních zásahů v našem vlastním porostu, který jsme dostali na konci roku 2012 darem. Uplatnění při těchto činnostech a jeho přípravě našli lidé bez práce. Dřevo pro Vás připravují lidé, kteří dlouhodobě nemohli nalézt práci, jsou v sociální tísni a nebo je pro ně práce žádoucí terapií - lidé bez domova, lidé se závislostmi, odsouzení k alternativním trestům obecně prospěšných prací.
Nabídka palivového dřeva

  Nákupem dřeva právě u nás:
 • šetříte své náklady, protože naše ceny jsou opravdu levnější než u konkurence - jen 1.100 Kč/pmr měkkého dřeva (pmr = prostorový metr rovnaný; prostor 1x1x1 metr, ve kterém je vyskládáno dřevo)
 • podporujete naši nestátní neziskovou organizaci v samopodnikání
 • pomáháte lidem, kteří jsou potřební nebo na okraji společnosti, žijí v nouzi - práce a možnost patřit do pracovního kolektivu je pro ně výbornou terapií, dochází ke znovuupevnění pracovních návyků, zajištění vlastních příjmů

Palivové dřevo je určeno jen konečným spotřebitelům. Dodáváme jej pro ty vícezaměstnané, případně bez vlastního vybavení již zpracované a naštípané na polínka o délce 33 cm. Další sortiment je možný dle domluvy. Dopravu je možné zvolit vlastní nebo ji můžeme zajistit našimi přepravci. Pokud v regionu Zábřežska či Mohelnicka vlastníte les a chcete jej prodat nebo v něm potřebujete udělat údržbu, probírku, pěstební lesnické práce, ozvěte se nám.

12.8.2014: Aktuálně přijmeme vedoucí(ho) naší zábřežské sociální služby - centra denních služeb OÁZA pro lidi s mentálním postižením a psychickým onemocněním. Nástup na plný pracovní úvazek od října/listopadu, případně dle domluvy. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

16.7.2014: NABÍDKA MOŽNOSTI PŘIVÝDĚLKU! Naše dceřiná sociální firma REPARTO Zábřeh aktuálně hledá a přijme nové zaměstnance a brigádníky na sezónní, krátkodobou výpomoc při kompletaci a skládání sušeného ovoce do proutěných košíků. V období měsíců konec srpna - listopad 2014 na pracovišti v Lošticích zaměstná manuálně zdatné brigádníky, kteří vypomohou s výrobou přibližně 250.000 kusů ovocných košíků. Jejich úkolem bude seskládání sušeného ovoce (meruňky, jablka, švestky, fíky, datle, ...) do pletených bambusových podtácků podle přibližně 30 připravených šablon a receptur a následné zafóliování takto připravených výrobků.
Podrobné informace k této pracovní nabídce, i návod jak postupovat v případě Vašeho zájmu, najdete přímo na webu firmy REPARTO Zábřeh.

Dobrovolníci na Oáze

7.7.2014: Hlasujte pro náš projekt! Podpořte dobrovolnictví, dejte hlas charitnímu projektu „Dobrovolnictví v sociálních a zdravotních službách“. Zaměřuje se na pomoc a podporu klientů s mentálním postižením. Vybraní a proškolení dobrovolníci docházejí do jednotlivých sociálních služeb a pomáhají zde při celé řadě rozmanitých činností podle přání a potřeb – pletení košíků, vyšívání, práce na počítači a další. Poskytují jim podporu při společných akcích, jako jsou plesy, besedy, výstavy nebo výlety. Tato podpora je návaznou a nadstandartní službou jinak placené osobní asistence.
Poptávka po dobrovolnické službě stále roste. I když jsou dobrovolníci lidé, kteří svůj čas věnují bez nároku na jakoukoliv odměnu, jejich organizování zcela zdarma není (pojištění, registrace, koordinace). Díky prostředkům z Nadace ČS budeme moci tyto náklady pokrýt. K tomu ale potřebujeme také Váš hlas.
Hlasovat pro náš projekt můžete na webu projektu, a to od 26. 6. do 25. 7. 2014 (jsme pátí od konce).
Svým hlasem pomůžete lidem, kteří jsou do jisté míry odkázáni na pomoc jiných, zpříjemníte a zpestříte jim život o nové podněty, umožníte nové zážitky a možnost účastnit se aktivit, kterých by se jinak museli vzdát. Děkujeme Vám!.

výrobky k výročí města

11.6.2014: Jakožto zábřežská organizace se rádi připojujeme k přání a našemu domovskému městu gratulujeme k jeho 760ti letému výročí. Co jsme v této souvislosti pro všechny hrdé "Zábřežáky" připravili, najdete ve speciálním článku.

10.6.2014: Takřka přesně rok poté bilancuje Charita pomoc, jež doposud poskytla lidem v Čechách a v menší míře i na Moravě, kteří byli zasaženi povodněmi po vydatných deštích na přelomu května a června loňského roku. K výzvě k pomoci nebyli lhostejní a připojili se ve velké míře i dárci a pomocníci ze Zábřežska. Při tomto malém výročí tedy přinášíme malé ohlédnutí i informace o tom, jak Charita ČR s penězi naložila a naplnila důvěru veřejnosti. Připravili jsme pro Vás letáček se souhrnnými informacemi, shlédnout můžete také krátkou reportáž z vysílání České televize, případně se lze začíst do zprávy o tématické konferenci, kde Charita informovala mj. o zapojení svých zahraničních dárců.

24.5.2014: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Rekonstrukce zázemí pro sociální služby Charity Zábřeh byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na dodávku zdravotnických kompenzačních pomůcek (osobního zvedáku se závěsem, vanového bateriového zvedáku, 5 kusů elektrických polohovacích postelí) a 80 kusů termonosičů pro dodávku teplé stravy klientům pečovatelské služby. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, resp. Regionálního operačního programu Střední Morava. Děkujeme!

19.5.2014: Do samostatné sekce, která se na našem webu věnuje realizovanému projektu Rekonstrukce zázemí pro sociální služby Charity Zábřeh byly právě přidány aktuálně vyhlášené parametry výběrového řízení na dodávku víceúčelového automobilu pro terénní pečovatelskou službu a přepravu částečně imobilních osob. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, resp. Regionálního operačního programu Střední Morava. Děkujeme!

Pozvání na předání automobilu

8.5.2014: Srdečně Vás zveme na předání tzv. "sociálního automobilu" naší orgnizaci. O co jde, jak nám bude sloužit i jak můžete být přitom - to vše se můžete dočíst v následujícím článečku. Současně moc DĚKUJEME regionálním firmám a živnostníkům, kteří se nás tímto způsobem rozhodli podpořit!

17.4.2014: Přejeme čtenářům našeho webu pokojné prožití velikonočních svátků. Přinášíme také malé ohlédnutí za proběhlou jarní materiální sbírkou šatstva a loňským sběrem vršků od PET lahví, které od Vás rádi pro potřebné děti přijmeme i v letošním roce.

4.4.2014: Naše Charita nabízí od začátku dubna novou službu. Jsou jí fyzioterapie, léčebná rehabilitace a masáže poskytované přímo v domácnostech klientů, kteří ji z nějakých důvodů (stáří, nemoc, nepohyblivost) nemohou využít v ambulantních zařízeních. Více informací je možné najít přímo na samostatné stránce věnované této nově registrované a často poptávané zdravotní službě.

Velikonoční výstava Okýnko

3.4.2014: Dnešního dne startuje tradiční materiální sbírka šatstva, obuvi a domácích potřeb, která potrvá v Zábřehu i Mohelnici až do soboty 5. dubna. Darované věci Charita použije ve svém sociálním šatníku a na doplnění materiálu v humanitárním skladu. Neupotřebitelné věci naleznou další ekologické nebo průmyslové zpracování. Podrobnosti najdete na plakátku.
Současně zveme v pátek 4.4.2014 na Velikonoční výstavu do Denního stacionáře Okýnko. Uživatelé pro Vás připravili spoustu originálních výrobků vytvořených různými technikami. Jejich zakoupením nám přispějete na materiál k další výrobě. Výstavu je možné navštívit v době od 10:00 do 15:30 hodin.

6.3.2014: Právě v tyto dny startuje ve farnostech zábřežského děkanátu již pošesté Postní almužna. Křesťané tak mají v předvelikonoční době možnost sebezapření, půstu a peníze za odřeknuté požitky mohou svěřit církvi na pomoc potřebným.
Pro všechny naše věrné návštěvníky společenského plesu jsme zase zveřejnili výsledek letošní benefice a také poděkování všem podporovatelům.

4.3.2014: Charita Zábřeh aktuálně hledá zdravotní sestru pro terénní domácí zdravotní péči. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

25.2.2014: Charita se připojuje do pomoci lidem na Ukrajině.

pomoc ukrajině

19.2.2014: Do sekce o Tříkrálové sbírce 2014 byla přidána reakce na aktuálně šířený pomlouvačný a lživý anonymní email o počítání Tříkrálové sbírky v Praze.

14.2.2014: Charita Zábřeh aktuálně obsazuje dvě volné pracovní pozice. Hledá jednak vedoucího zábřežského denního stacionáře pro seniory Domovinka a dále také zprostředkovaně pro svého zřizovatele pastoračního asistenta/asistentku, který u zábřežské Charity působí. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

14.2.2014: Evropský sociální fond pomohl v předchozím roce v naší organizaci financovat osm pracovních míst na veřejně prospěšné práce. Děkujeme!

1.2.2014: Srdečně Vás zveme na - v pořadí již čtrnáctý - společenský ples Charity Zábřeh. Uskuteční se v pátek 7. února 2014 v Katolickém domě v Zábřehu a slibuje pestrý program.

20.1.2014: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2014. Současně mnohokráte DĚKUJEME! všem koledníkům za pomoc a dárcům za jejich štědrost!

Tříkrálový koncert

12.1.2014: TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT
Letošní novoroční tříkrálové koledování se již pomalu chýlí ke konci a my bychom rádi poděkovali všem zapojeným - dárcům, koledníkům, vedoucím skupinek, koordinátorům ve větších městech, ... Pro ně i širokou veřejnost jsme ve spolupráci s folk-country hudební skupinou MADALEN a dětskou kapelou Vodníci připravili - věříme - příjemné odpoledne.
Všichni dospělí jsou zváni v neděli 19.ledna na 14:30 hodinu do Katolického domu na pěknou, pohodovou hudbu, děti pak na soutěže a hry, které pro ně připravilo Hnízdo - mateřské a rodinné centrum Zábřeh. Na setkání budou také vůbec poprvé oficiálně oznámeny výsledky letošního koledování. Přijďte a vezměte s sebou i své blízké, známé.

12.1.2014: Sociální firma, společnost REPARTO Zábřeh s.r.o. aktuálně lidem se zdravotním postižením nabízí volné pracovní místo v Zábřehu. Podrobnější informace zájemci naleznou přímo na webu této dceřiné organizace.

P.F.2014

23.12.2013: Poděkování a přání z Charity
Na sklonku roku 2013 chci vyjádřit vděčnost každému, kdo se na práci Charity v minulém období osobně podílel. Zaměstnancům za celoroční poctivou a nelehkou práci; jejich rodinám pak za poskytnutou podporu a zázemí. Dále děkuji všem dobrodincům, bez kterých by naše práce byla nemyslitelná a kteří se v průběhu roku zapojovali do různých aktivit – propůjčovali své ruce v dobrovolné činnosti, darovali nám finance či charitativní dílo provázejí modlitbou. Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
Přeji všem Vám a i dalším čtenářům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2014, vše dobré a pevné zdraví.
(Jiří Karger, ředitel)

20.12.2013: TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2014 – Začněme rok dobrým skutkem Přípravy na Tříkrálovou sbírku, která proběhne začátkem ledna 2014 již popatnácté, jsou v plném proudu. Na samostatné stránce najdete vždy aktuální informace z příprav a následně i výsledky vlastního koledování.
Pokud byste se nám chtěli pomoci s přípravou, koledováním zavolejte nám prosím na tel. 736 510 816 nebo napište trikralova.sbirka@charitazabreh.cz. Rádi Vás uvítáme.

logoOK

19.12.2013: S koncem roku mnohokráte děkujeme Olomouckému kraji za finanční podporu našemu projektu "Ven z dluhové pasti". Prakticky každý den řeší pracovníci Občanské poradny problémy vzniklé neuváženým zadlužením. Díky projektu „Ven z dluhové pasti“ mohou lidem z mikroregionu Zábřežska a Mohelnicka (především lidem z nižší a střední příjmové skupiny a osobám důchodového věku) nabídnout podporu a pomoc při řešení těchto finančních problémů. Projekt zahrnoval jak přednášky k posílení prevence a finanční gramotnosti, tak samotné dluhové poradenství. Více informací například v článku regionálního Deníku.

Středisko Charitní ošetřovatelské služby Charity Zábřeh zase naopak v těchto dnech zahájilo projekt "Podpora aktivit mobilní hospicové péče na Zábřežsku", který byl podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce a poběží až do konce roku 2014.
Jeho cílem je usnadnit situaci geriatrickým a umírajícím pacientům, kteří chtějí a mohou zůstat až do poslední chvíle v zaopatření rodiny ve svém vlastním domácím prostředí. Cílem je zajistit dostupnost domácí hospicové, paliativní péče pro pacienty v terminálním stádiu života, komfortní materiálně-technické vybavení pro to, aby tato péče alternativní k nemocnicím, LDN nebo i kamenným hospicům byla možná. Cílem je vytvořit komplex péče, kde bude postaráno po všech stránkách jak o umírajícího, tak i jeho rodinu - blízké.
Pro dvě skupiny zdravotníků a sociálních pracovníků proběhl začátkem prosince seminář o metodách doprovázení "Poradenství pro pozůstalé", jehož přednášející byla PhDr. et Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D. Více informací na speciální stránce. logosvcs

Výstava Oázy

18.11.2013: Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu do Oázy – centra denních služeb pro osoby s mentálním a chronickým duševním onemocněním Charity Zábřeh. Tentokrát výstava nebude adventní, ale bude zachycovat naši dlouhodobou práci na tématu ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA a člověk dělá šaty. Jak je to s identitou člověka vzhledem k jeho vzezření, jak se cítíme ve své dosavadní roli a v dalších, ze kterých se skládá náš život. Při chystání výstavy zažíváme dobrodružství z nových setkání, humor, hrajeme divadlo, fotografujeme se ve svatebním salónu, tělocvičně, restauraci, domlouváme si exkurze na policii, Ekoservisu, ... a vše zpracováváme do podoby, ze které si Vám dovolíme část nabídnout na letošní výstavě.
Výstava bude probíhat dva dny 28. - 29. 11. 2013, 9 - 17 hodin a záštitu nad ní i letos převzal starosta města Zábřeha RNDr. et Mgr. František John, Ph.D. Slavnostní zahájení 28. 11. 2013 v 9:00 hod. se jistě neobejde bez recese v duchu výstavy.
Cílem této výstavy je možnost seznámit se blíže s tímto principem přístupu prostřednictvím naší služby. Zkuste tedy sami přijít v oděvu, který běžně nenosíte, v barvách na které si obyčejně netroufáte, možná budete překvapeni svými pocity, rádi je s Vámi budeme sdílet v rámci hry – výstavy Šaty dělají člověka.

Pomoc Filipínám

12.11.2013: Charita se připojuje k celosvětové pomoci těžce zkoušeným Filipínám, které o víkendu zdecimoval tajfun Haiyan. Prošel přes tamní ostrovy a za sebou zanechal hrozivou spoušt, velký počet obětí na životech, statisícům dalších lidí zpustošil příbytky. Více informací o tom, jak lze skrze Charitu přispět bezhotovostním převodem na bankovní účet, i popis vývoje situace a naší pomoci najdete přímo na webu Charity ČR.
Pokud chcete přispět darem v hotovosti, můžete navštívit recepci naší Charity (přízemí Žižkova 15, Zábřeh; ve všední dny 7:00 - 16:30 hodin) kde jsou připraveny zapečetěné pokladničky i sběrací listiny pro případ, že potřebujete potvrzení o daru pro daňové účely.
Za Vaši solidaritu s obětmi neštěstí i ochotu pomáhat prostřednictvím Charity DĚKUJEME! Pokud se chcete k pomoci připojit i ve své obci - kontaktujte nás (tel.736509430), pomůžeme Vám vyřídit potřebné náležitosti a zřídit sbírkové místo. Pokud nám chcete pomoci s propagací, využijte připravený letáček nebo video.

Předání výtěžku sbírky

6.11.2013: Dnes dopoledne proběhlo na Obecním úřadu Jestřebí za účasti vedení obce předání výtěžku veřejné sbírky manželům Kolářovým, kterým zde 27.8.2013 vpodvečer vyhořel rodinný domek. Celkem dárci různými způsoby přispěli částkou 36.548 Kč, 10.000 Kč navíc z prostředků Tříkrálové sbírky 2013 uvolnila naše Charita na akutní pomoc krátce po neštěstí. Všem dárcům patří velké a upřímné poděkování za projevenou solidaritu a pomoc.

6.11.2013: Evropský sociální fond pomohl v předchozím roce v naší organizaci financovat jedno pracovní místo na veřejně prospěšné práce. Děkujeme!

5.11.2013: Děkujeme pořádající kapele MADALEN za nedělní benefiční a vzpomínkový koncert. V pořadí již 17. ročník byl velkolepý, k příjemné atmosféře, kdy se nikomu nechtělo domů, přispěli také hosté večera, muzikanti z projektu FOLK ŽIJE: KOFE @ VLNA – srdcefolk z Olomouce a RADEK PÍĎA BARTOŠ – písničkář z Pardubic. Velké poděkování patří také posluchačům, kteří zaplnili velký sál Katolického domu a díky jejich štědrosti jsme mohli v průběhu večera předat dar ve výši 8.250 Kč na léčbu čtyřletého Lukáška z Postřelmova. Díky patří také Spolku Metoděj za poskytnuté zázemí, Městu Zábřeh za záštitu nad kulturní akcí.

Koncert Madalen Koncert Madalen Koncert Madalen Koncert Madalen Koncert Madalen Koncert Madalen Koncert Madalen

4.11.2013: Charita Zábřeh v těchto dnech zahajuje projekt vzdělávání svých pracovníků sociálních služeb podpořený Evropským sociálním fondem v ČR. Více informací je možné najít na samostatné stránce projektu.

Benefiční koncert Madalen

28.10.2013: Charita Zábřeh aktuálně hledá zdravotní sestru pro terénní domácí zdravotní péči. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

27.10.2013: Přinášíme vám zhodnocení a krátké ohlédnutí za pořádanými podzimními akcemi. Pokud jste s námi byli na Babím létě, dnu otevřených dveří nebo humanitární sbírce, děkujeme a těšíme se na viděnou například hned další víkend v Katolickém domě na benefičním koncertu skupiny Madalen.

16.10.2013: Spolu se skupinou MADALEN si Vás dovolujeme pozvat na 17. ročník benefičního koncertu "Vzpomínka", který je věnovaný bývalým spoluhráčům z kapely.
Letošní výtěžek bude věnován čtyřletému Lukáškovi Bílému z Postřelmova na speciální lázeňskou léčbu. Těšíme se na Vás v neděli 3.11.2013, od 18 hodin v Katolickém domě v Zábřehu.
Hosty večera budou muzikanti z projektu FOLK ŽIJE: KOFE @ VLNA – srdcefolk z Olomouce a RADEK PÍĎA BARTOŠ – písničkář z Pardubic.

16.10.2013: Zájemci mají již poslední možnost jak pomoci a finančně přispět rodině Kolářových z Jestřebí, jejichž rodinný domek v úterý 27. srpna zachvátil požár. Probíhající veřejná sbírka bude ukončena ve středu 25.10.2013. Více v samostatném článku. DMS pro Charitu Zábřeh

7.10.2013: V minulém týdnu byla pro naši organizaci opětovně aktivována lužba zasílání Dárcovských SMS (tzv. DMS) zpráv. Pokud tedy chcete snadno přispět na nákup nových kompenzačních pomůcek pro seniory, nemocné a lidi s postižením, můžete tak udělat zasláním SMS ve tvaru: DMS CHARITAZABREH na telefonní číslo 87 777.
Za odeslání DMS Vám bude počítán poplatek 30 Kč, Charita Zábřeh z této částky obdrží 28,50 Kč. Službu DMS pro naši organizaci zajišťuje Fórum dárců. DĚKUJEME!
Z výtěžku Vámi zaslaných DMS pořídíme to, co je pro zkvalitnění života nemocných, hendikepovaných nebo pro usnadnění práce pečujících potřeba: polohovací postele, antidekubitní matrace s kompresorem, polohovací prvky, nafukovací vanu pro koupel těla, invalidní vozíky, WC židle. Z výtěžku DMS za předchozí rok (1.944 Kč) jsme přispěli na pořízení polohovací postele a invalidního vozíku. Za Vaši pomoc vyjádřenou tímto způsobem velmi DĚKUJEME!
Pokud nás chcete podporovat pravidelně každý měsíc a na platbu nechcete příliš myslet, aktivujte si DMS na celý rok: stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK CHARITAZABREH na číslo 87 777 a každý měsíc po dobu jednoho roku Vám bude automaticky odečtena částka 30 Kč.

Den otevřených dveří

16.9.2013: Se začínajícím podzimem Vás, jako již tradičně, zveme na některé naše pořádané akce. Z pestré nabídky se jistě vybere každý tu svou možnost, jak se s námi setkat - těšíme se na Vás:

 • ve středu 18.9.2013 se na Domovince uskuteční Sportovní hry pro seniory a lidi se zdravotním postižením - přijďte se jen podívat, nebo i zasoutěžit v netradičních disciplínách (akt. 17.9. - pozor, z důvodu nepříznivého počasí se Sportovní hry ruší, o případném náhradním termínu Vás budeme dopředu informovat)
 • v neděli 22.9.203 se ve štíteckém kostele Nanebevzetí Pany Marie uskuteční benefiční koncert smíšeného pěveckého sboru CARMEN pro Charitu. Na programu budou pravoslavné duchovní zpěvy, sborové skladby českých a světových autorů, spirituály i úpravy populární a lidové hudby, koncert začíná v 16 hodin.
 • při příležitosti svátku patrona charitního díla sv. Vincence z Pauly se v úterý 24.9.2013 od 15 hodin koná v zábřežském kostele sv. Bartoloměje děkovná bohoslužba za zaměstnance, jejich rodinné příslušníky, dobrovolníky, příznivcce, klienty a pacienty zábřežské Charity
 • v pátek 27.9.2013 jste všichni malí i velcí srdečně zváni na kulturní program Babí léto s Charitou. Začne v 15 hodin před kulturním domem v Zábřehu a mimo jiné pro Vás vystoupí regionální kapely A.M.Úlet Nahlas a O5aRadeček, bohatý program je připraven také pro děti.
 • ve středu 9.10.2013, v rámci celorepublikového Týdne sociálních služeb, otevřeme dveře svých zařízení a necháme Vás nahlédnout do zázemí i obsahu našich služeb. Před charitním domem můžete navštívit stan s naší prezentací, připravujeme přednášku "Jak pečovat o své blízké", vyhlásíme soutěž v pečení koláčů , jež následně prodejem zpeněžíme na pomoc Lukáškovi Bílému. Ke stažení nabízíme podrobný program dnů otevřených dveří, pro šikovné pekaře pak pravidla soutěže o nejchutnější koláč - i zde (více než kdy jindy) platí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a pomoci!
 • již v předstihu můžete probrat své šatníky a případně i pro nás odložit část již nepotřebných věcí: na 10.-12. října 2013 totiž připravujeme v Zábřehu a Mohelnici tradiční opakování Materiální sbírky šatstva, obuvi, domácích potřeb a funkčních elektrospotřebičů. Pokud máte zájem se k nám připojit i z dalších okolních obcí - kontaktujte paní Ludmilu Macákovou, tel. 736 529 295, email: dobrovolnik@charitazabreh.cz

2.10.2013: Charita Zábřeh aktuálně hledá osobního asistenta/osobní asistentku na občasnou výpomoc s péčí o seniory a lidi s postižením na Zábřežsku. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

Pomoc po požáru v Jestřebí

12.9.2013: Pomozte spolu s námi rodině Kolářových z Jestřebí, jejichž rodinný domek v úterý 27. srpna zachvátil požár. Více v samostatném článku.

12.9.2013: Dovolujeme si Vás pozvat na teatroterapeutickou konferenci, které se účastní jako účinkující se svým programem, divadelním představením "O ježkovi, který rád tančil", také naši uživatelé z denního stacionáře Okýnko. Pokud můžete, jste tedy na úterek 8. října srdečně zváni do Regionálního centra v Olomouci.

30.7.2013: V elektronické podobě si můžete stáhnout a přečíst nedávno vydanou Výroční zprávu naší organizace za uplynulý rok 2012 (formát pdf, velikost 7,2 MB).

3.6.2013 (průběžně aktualizováno): V návaznosti na probíhající záplavy po téměř celých Čechách, se na následnou pomoc připravuje i zábřežská Charita. Průběžně - dle situace a potřeb jednotlivých partnerských Charit v místě neštěstí - aktualizované informace naleznete v na samostatné stránce. Ve prospěch všech, kdo byli povodní zasaženi prosíme o finance, materiální a věcnou pomoc (co a kde aktuálně vybíráme najdete uvnitř článku), hledáme dobrovolníky, kteří by v dalších dnech mohli na nějaký čas odcestovat do Čech pomoci s úklidem bahna a dalších napáchaných škod. (k 6. červenci byly všechny lokální formy pomoci již uzavřeny, další dění kolem charitní pomoci po povodních sledujte na povodne.charita.cz)

Vzácná návštěva z Haiti

21.6.2013: Beseda s misionářkou na Haiti. V červnu zavítá do České republiky vzácná návštěva, kterou je sr. Margaret Michael. Sr. Margaret je spolupracovnicí Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) v rozvojových projektech na Haiti. Sr. Margaret pochází z Indie a jako příslušnice řádu St. Joseph of Apparation vede Centrum sv. Josefa v Gonaives, které je od roku 2009 na Haiti partnerskou organizací ACHO. Spolu s dalšími třemi sestřičkami se stará o školu pro 700 dětí, prevenci podvýživy u dětí, rehabilitaci a léčbu hendikepovaných. Veškerá její práce na Haiti je doprovázena Božím požehnáním a lidskou radostí. V ČR stráví pouhé tři dny a jsme proto moc rádi, že bude moci navštívit i Zábřeh, kde je tolik podporovatelů české spolupráce s Haiti. Setkat se s ní můžete ve středu 26. 6. 2013 v 18:00 v zábřežském Katolickém domě - přijďte a pozvěte i své známé .

Rozumíme penězům?

20.5.2013: Charita Zábřeh otevírá (nejen) pro seniory kurzy hospodaření z penězi. Zkroťte svůj rodinný rozpočet, nezadlužujte se, nereagujte na různé nevýhodné předváděcí akce, předcházejte osobnímu bankrotu. Více informací je možné najít v informacích k projektu Rozumíme penězům?

29.4.2013: Charita Zábřeh aktuálně hledá dvě pečovatelky/pečovatele pro sever (Štítecko) i jih (Mohelnicko) regionu, kde zajišťuje terénní dopomoc seniorům a lidem s postižením.. Jde o práci na zkrácený pracovní úvazek, s předpokládaným nástupem v červnu. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

6.5.2013: Charita Zábřeh se dlouhodobým projektem sběru vršků od PET lahví, plastových zátek od nápojů, připojuje k pomoci malému Lukáškovi Bílému z Postřelmova. Vršky, kterými nás zásobujete (DĚKUJEME ZA TO!), letos pomohou konkrétnímu dítěti k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Více informací ...

Prezentace na Dni země

2.5.2013: Rádi bychom Vás pozvali na dvě akce, které sice nepořádáme, ale jsou konány s úmyslem pomoci a proto je rádi podpoříme. První je koncert zábřežského pěveckého sboru CARMEN - ten vystoupí 8.5. s benefičním programem na pomoc čtyřletému Lukáškovi, který od narození trpí dětskou mozkovou obrnou. Druhou akcí je tématické odpoledne o Haiti , kam dlouhodobě směřují rozvojové programy Arcidiecézní charity Olomouc a kde se v pomoci angažují i mnozí lidé ze Zábřehu.

29.4.2013: Oslav Dne Země se ve středu 24. 4. ve Wolkerových sadech v Zábřehu zúčastnila i Charita Zábřeh. Tématem letošního Dne byla „samozřejmá voda“- tedy voda ve všech podobách. Charita prezentovala její ničivou stránku a pomoc lidem postiženými povodněmi. Pro představu malým a připomínku velkým byly na panelech vystaveny fotografie z nedávných povodní i činnost pracovníků a dobrovolníků při pomoci postiženým. Ke zhlédnutí bylo i vybavení krizového týmu – elektrocentrála, vysokotlaký čistič „wapka“, vysoušeč, ale i obyčejná košťata, lopaty, gumáky a přilby. Aby se návštěvníci nenudili, připravili jsme si pro ně běh v pracovním oděvu dobrovolníka zasahujícího při povodni. V gumákách, výstražné vestě, rukavicích, s přilbou na hlavě a s koštětem v ruce se na trať pouštěly děti „školkové“, školní a ostych překonalo i několik mládežníků. Nešlo ani tak o vítězství v běhu, ale o uvědomění si důležitosti pomoci tam, kde je to nejvíce třeba. Ze zájmu a nadšení dětí pro tuto aktivitu lze s mírnou nadsázkou usoudit, že o dobrovolníky nebude mít Charita v budoucnu nouzi.

Jarní materiální sbírka

27.3.2013: Svého opakování se hned po velikonocích dočká očekávaná a tradiční jarní materiální sbírka. Od středy 3. do soboty 6. dubna budeme v Zábřehu i Mohelnici sbírat oděvy, obuv, domácí potřeby a po loňské premiéře také nepotřebná funkční elektrozařízení a elektrospotřebiče. Část z takto přijatých darů upotřebíme sami - přerozdělujeme je lidem potřebným, oděvy pak transportujeme broumovské Diakonii. Potřebné informace k organizace sbírky, můžete najít zde.

13.3.2013: Charita Zábřeh aktuálně hledá zdravotní sestru pro terénní domácí zdravotní péči. Na výpomoc formou dohody o provedení práce pro zajištění zástupů pak také osobního asistenta, osobní asistentku. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

23.1.2013: Charita Zábřeh v těchto dnech reaguje na mrazivé noční teploty a rozšiřuje aktivity pro lidi bez domova. Za pomoci donátorů pro ně připravila projekt Zima na ulici. I vy se můžete zapojit do pomoci například donesením potravin, navařením polévky, napečením buchty. Článek obsahuje také rozhovor redaktorky ČRO s některými ubytovanými.
Pro lidi s chronickým duševním postižením je zase připraven projekt Šance zapojit se … do práce i do života, který si klade za cíl rozvinout jejich schopnosti a zvýšit šance na následné pracovní uplatnění. Organizátoři z centra Oáza zatím nabízí volnou kapacitu, informujte se o aktivitách a obsahu projektu.

16.1.2013: Chtěli bychom Vás, návštěvníky webu, požádat o podporu a Vaše hlasování ve prospěch našeho projektu, projektu Charity Zábřeh, kterým jsme zrekonstruovali průčelí charitního domu sv. Barbory, v přízemí zřídili a vybavili recepci a charitní prodejnu, navazující kuchyňku, jednací a projekční místnost. V neposlední řadě bylo díky dotaci MAS Horní Pomoraví v suterénu založeno Středisko potravinové pomoci, které dodnes v hojné míře shromažďuje a přerozděluje potraviny - poskytuje potravinové balíčky potřebným.
Hlasovat pro náš projekt můžete na tomto odkazu, kde jsme zhruba devátí shora. Za Vaši podporu DĚKUJEME!

12.1.2013: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2013. Současně ještě jednou DĚKUJEME! všem koledníkům za pomoc a dárcům za štědrost!

Společenský večer Charity

11.1.2013: Přijměte naše srdečné pozvání na - v pořadí již třináctý - ples naší Charity. V kalendáři si zvýrazňovačem zatrhněte pátek 1.2., obvolejte své blízké, přijďte se dobře pobavit, prošoupat boty na parketu a svou zábavou současně přispět na dobrou věc. Těšíme se na Vás tradičně v zázemí Katolického domu, od 20 hodiny. Předprodej vstupenek již nyní zajišťuje recepce Charity Zábřeh (tel. 583 412 587, mobil: 739 246 015, email: podatelna@charitazabreh.cz).

9.12.2012: Tříkrálová sbírka 2013 Přípravy na čtrnáctý ročník největší charitativní sbírky v ČR jsou v plném proudu. Stovky koledníků vyrazí do ulic měst a obcí našeho regionu hned v prvních dnech nového roku – od 2. do 7.ledna 2013. Akci takového rozsahu by Charita nikdy nezvládla bez nezištné pomoci stovek dobrovolníků. Jsou pro nás nenahraditelní a jejich pomoci si nesmírně vážíme. Přesto stále hledáme další vedoucí skupinek, a to především v našich velkých městech – Zábřehu a Mohelnici. Čím víc nás bude, tím větší šanci na lepší život mají lidé sociálně slabí, opuštění, nemohoucí či jinak potřební. Staňte se vedoucími skupinek Tří králů. Pokud je Vám více než 15 let a chcete pomoci, pak kontaktujte koordinátorku TS 2013 pro Zábřežsko a Mohelnicko Pavlínu Hoškovou, tel: 736 789 721, mail: trikralova.sbirka@charitazabreh.cz.

3.12.2012: Charita Zábřeh aktuálně hledá nové spolupracovníky/spolupracovnice na tyto volné pozice: Pracovník recepce (kontaktního místa) Charity Zábřeh / prodejny Barborka a dále na kumulovanou pozici v centru denních služeb Oáza pro lidi s s mentálním postižením a chronickým duševním onemocněním sociální pracovník / asistent koordinátora projektu. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

18.11.2012: V prodejně v přízemí Charitního domu sv. Barbory nebo i na e-shopu naší organizace můžete zakoupit nástěnný kalendář HAITI - VÝZVY 2013. Jeho autorem je zábřežský dokumentarista a cestovatel Martin Strouhal a ukazuje Haiti tak, jak ho lidé v České republice ještě neznají, plné radosti a barev. Nákupem kalendáře za 250 Kč podpoříte také tamní vzdělávací projekty.

10.11.2012: Tradiční Podzimní výstava se uskuteční v pátek 16. listopadu 2012 od 10 do 16 hodin v Denním stacionáři Okýnko v Mohelnici na Zámecké ulici č.11. Ke zhlédnutí i ke koupi budou výrobky drátkované, tkané, z keramiky, pedigu, ze dřeva i z korálků. Návštěvníci tak pořídí originální dárek pro své blízké a zároveň přispějí na nákup dalšího materiálu k tvoření.
O týden později, ve dnech 22. – 23. listopadu 2012, proběhne v Oáze – centru denních služeb Charity Zábřeh na Žižkově ulici 15, adventně laděná výstava Cesta ke světlu. Záštitu nad ní přijal starosta města Zábřeha RNDr. Mgr. František John,Ph.D., který ji ve čtvrtek 22.11. v 9 hodin také slavnostně otevře. Světlo lampiček, svíček i svícnů bude návštěvníky provázet v prostorách Oázy i na netradičních místech a pro zájemce bude připravena tvořivá dílnička v podobě zdobení svíček. Veškeré výrobky bude možné si zakoupit a podpořit práci a další rozvoj centra.

12.10.2012: Charita Zábřeh aktuálně hledá zdravotní sestru pro terénní domácí zdravotní péči. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

19.9.2012: Charita Zábřeh aktuálně hledá zaměstnankyni na kumulovanou pozici zdravotní sestra/pracovnice sociální péče pro denní stacionář pro seniory Domovinka v Zábřehu. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

19.9.2012 Podzimní akce pro veřejnost: Září je již tradičně obdobím, kdy si připomínáme svátek naší organizace - památku zakladatele organizované charitativní služby církve sv. Vincence z Pauly. Současně s tím připravujeme celou řadu aktivit pro uživatele i širokou veřejnost, při kterých máte možnost se s námi blíže seznámit. Nejinak tomu bude i letos, i když Dny otevřených dveří mimořádně posouváme až do října - do oficiálního celorepublikového Týdne sociálních služeb.
Den po Babím létu s Charitou, ve středu 26.9., Vás srdečně zveme do denního stacionáře Domovinka na Leštinské ulici v Zábřehu, kde se uskuteční již 2. ročník Sportovních her. Je pro Vás připraveno plno zajímavých disciplín, poradenství ke zdravému životnímu stylu. Seniory a lidi s postižením zveme k aktivní účasti, zbytek čtenářů pak k návštěvě našeho zařízení.
Za uplynulých 20 let existence naší organizace, za vše dobré co se podařilo i za lidi, kteří byli přitom (zakladatelé, bývalí i současní zaměstnanci, dobrovolníci, dobrodinci a dárci) poděkujeme a za živé i zemřelé klienty našich služeb poprosíme při bohoslužbě v Den Charity - v den svátku naší organizace, ve čtvrtek 27.9. od 17.30 hodin. Pokud jste tedy měli cokoliv do činění s charitním dílem - srdečně Vás zveme do našeho společenství.
Kola pro Afriku Svého opakování se dočká také očekávaná a tradiční podzimní materiální sbírka. V říjnu (10.-13.10.) budeme v Zábřehu i Mohelnici sbírat oděvy, obuv, domácí potřeby a po jarní premiéře také podruhé nepotřebná funkční elektrozařízení a elektrospotřebiče. Část z takto přijatých darů upotřebíme sami - přerozdělujeme je lidem potřebným, oděvy pak transportujeme broumovské Diakonii. Letošní novinkou je sbírka jízdních kol pro projekt "Kola pro Afriku", ke kterému jsme se připojili. Pokud tedy máte doma nepotřebné jízdní kolo (nejlépe horské nebo trekingové, jež si s neexistencí asfaltových silnic lépe poradí), které by umožnilo dětem v Africe překonat často velkou vzdálenost do školy - prosíme Vás o něj. Potřebné informace k organizace sbírky, můžete najít zde.

Babí léto s Charitou

19.9.2012 Prožijte Babí léto s Charitou: V úterý 25.září 2012 jste od 14.30 hod. co nejsrdečněji zváni před Kulturní dům do Zábřehu na hudebně-divadelní odpoledne. V letošním roce završujeme první dvacetiletí činnosti. Chceme se setkat s našimi podporovateli, dárci, dobrovolníky a tříkrálovými koledníky a za jejich přízeň jim poděkovat. Zváni jsou však všichni, kteří se s námi chtějí seznámit, pobavit se a poznat některé z aktivit klientů našich služeb.
Všichni účinkující mají k Charitě nějaký vztah: klienti denního stacionáře Okýnko z Mohelnice vystoupí s divadlem „O ježkovi, který rád tančil“, s klienty Oázy-centra denních služeb si můžete společně zabubnovat – bubnování povede zkušený lektor z o.s. Rytmus pro život, svými písničkami nás potěší dobrovolník Charity pan Zdeněk Gereš z Mohelnice. Hudebním bonbónkem bude skupina A.M.Úlet, jejíž členové jsou dlouholetými pomocníky-koledníky při Tradiční tříkrálové sbírce a v poslední době k této pomoci přidali ještě jeden velký počin. Z každého prodaného kusu svého nového CD "Malé velikosti" věnují 50 Kč na nákup hudebních nástrojů právě pro klienty Oázy.
Vstup na akci je volný, a při velké nepřízni počasí se přesune z venkovních prostor do kulturního domu.

Kompletní program ke stažení. Akci podpořili a moc děkujeme:
Zábřežská kulturní, s.r.o., Český rozhlas Olomouc, SIMO plus, s.r.o., KARSIT HOLDING, s.r.o., Nástrojárna Postřelmov, RestArt, Zdeněk Petr – firma PETR s.r.o., J.V.Š. s.r.o., CONTI-RSC s.r.o., RNDr. Dagmar Jílková, Studio JaRo výroba reklamy, Expo Barrag s.r.o., Veseta Litovel s. r.o., Agrodružstvo Zábřeh

DMS pro Charitu Zábřeh

1.7.2012: Počínaje dneškem byla pro naši organizaci spuštěna služba zasílání Dárcovských SMS (tzv. DMS) zpráv. Pokud tedy chcete snadno přispět na nákup nových kompenzačních pomůcek pro seniory, nemocné a lidi s postižením, můžete tak udělat zasláním SMS ve tvaru: DMS CHARITAZABREH na telefonní číslo 87 777.
Za odeslání DMS Vám bude počítán poplatek 30 Kč, Charita Zábřeh z této částky obdrží 27 Kč. Službu DMS pro naši organizaci zajišťuje Fórum dárců. DĚKUJEME!
Z výtěžku Vámi zaslaných DMS pořídíme to, co je pro zkvalitnění života potřebných či usnadnění práce pečujících potřeba: polohovací postele, antidekubitní matrace s kompresorem, polohovací prvky, nafukovací vanu pro koupel těla, invalidní vozíky, WC židle. Za Vaši pomoc vyjádřenou tímto způsobem velmi DĚKUJEME!
Pokud nás chcete podporovat pravidelně každý měsíc a na platbu nechcete příliš myslet, aktivujte si DMS na celý rok: stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK CHARITAZABREH na číslo 87 777 a každý měsíc po dobu jednoho roku Vám bude automaticky odečtena částka 30 Kč.

25.6.2012: Ti, kdo na středeční akci Domovinky dorazili, zažili počasím krásné a programem bohaté dopoledne, všichni ostatní se mohou podívat na krátké zhodnocení.

Akce Domovinka

10.6.2012: Denní stacionář Domovinka Charity Zábřeh (ul. Leštinská č.16) zve širokou veřejnost k prožití příjemného a aktivního dopoledne. Ve středu 20.června 2012 si od 8 do 12 hodin budete moci vyzkoušet nové zahradní cvičební prvky, potrénovat paměť, navštívit a zasnít se ve vzpomínkové místnosti, ale také zapojit fantazii i ruce a vyzkoušet si některou z výtvarných technik. O dobrou pohodu se postarají manželé Jarmarovi se svým hudebním programem a nebude chybět ani malé občerstvení.
Denní stacionář Domovinka Charity Zábřeh již 15 let nabízí služby seniorům a zdravotně postiženým občanům a je také pomocí a odlehčením pečujícím rodinám. „Přesvědčte se sami, že Domovinka je místem pohody, klidu, ale i prostředím pro aktivně strávený den. Přijďte také načerpat informace, které Vám mohou pomoci při péči o vaše blízké,“ zve k návštěvě vedoucí stacionáře Jaroslav Člupný a dodává: „Červnové setkání je jen začátkem akcí pro veřejnost. Další chystáme na září.“ Pro více informací se obracejte na vedoucího Domovinky Jaroslava Člupného, tel: 736 509 431, mail: domovinka@charitazabreh.cz
Chcete-li se akce zúčastnit, ale Váš zdravotní stav Vám neumožní se k nám dostat, můžete využít přepravu charitním vozem speciálně upraveným pro převoz lidí hendikepovaných a upoutaných na vozíku. Je třeba se však nahlásit 5 pracovních dní předem. Veškeré informace Vám podá paní Lenka Klimentová, tel: 736 509 478.

Charitní dům sv. Barbory

3.6.2012: ZAHÁJENA OPRAVA STŘECHY CHARITNÍ BUDOVY. Minulý týden začala dlouhodobě plánovaná oprava střechy Charitního domu sv. Barbory. Práce potrvají zhruba do konce července. Provoz služeb (včetně recece - prodejny) však není nijak omezen a funguje v běžných otvíracích dobách. Stav střechy je natolik vážný, že opravu není možné déle odkládat.
Vlivem konstrukční chyby na krovu a špatně provedené vazbě při rekonstrukci před 35 lety, dochází nyní k sedání konstrukce a vyhřeznutí trámů ze zdi. Zatékání vody totálně zlikvidovalo pozednici na severní straně budovy a celá konstrukce je delší dobu provizorně podepřena a visí ve vzduchu. Porušen je i světlík nad schodištěm z drátoskla – nepomáhá přetmelení a dochází k únikům tepla a kondenzaci vody, která ničí zdivo. Horní část budovy je dlouhodobě staticky narušena a k puklinám ve zdech přispívá i sedání pohyblivého podloží pod objektem.
Rekonstrukcí bude staticky zajištěna horní část budovy a nová konstrukce krovu umožní využít prostor pro vznik multifunkční místnosti (porady, školení, setkávání, prezentace, využití externími organizacemi) a archivu. Na financování oprav a údržby budov máme jen velmi málo zdrojů – grantů nebo dotačních příležitostí. Proto jsme vděčni všem sponzorům a dárcům za jejich příspěvky. Na financování opravy byl určen i výtěžek letošního plesu a také již dříve avizovaná část výtěžku Tříkrálové sbírky 2011.
Budova je zázemím mnoha služeb Charity Zábřeh – domácí zdravotní péče, pečovatelské služby, Oázy – centra denních služeb pro lidi s mentálním postižením a psychickým onemocněním, Recepce – kontaktního místa Charity s prodejnou knih, Střediska potravinové pomoci, Střediska osobní hygieny a nouzové nocležny, vedení chráněných dílen a pracovišť, ekonomického a technického úseku. Realizovanou rekonstrukcí budou mít pracovníci i klienti jistotu, že jim „střecha nespadne na hlavu“.
Ve vstupní chodbě Charity si můžete na nástěnce prohlédnout fotografie současného stavu s popisem i návrh řešení.
Děkujeme za pochopení a ještě jednou se omlouváme všem návštěvníkům charitních služeb i kolemjdoucím za ztížení průchodu do a kolem budovy.

Sbírka mobilů

2.4.2012: Během celého měsíce dubna bude (nejen) ve školských zařízeních regionu Zábřežska a Mohelnicka probíhat První regionální sbírka starých mobilních telefonů. Zapojte se skrze své ratolesti (děti, vnuky) také a pomozte jejich školce/škole vyhrát hodnotnou cenu!

15.3.2012: Pokud jste z Mohelnicka, srdečně Vás, Vaše známé a přátele zveme na Výstavu v jarním stylu, kde si můžete koupit a prohlédnout výrobky uživatelů denního stacionáře. Výstava proběhne v pátek 30. 3. 2012 od 10 hod do 16 hodin v prostorách Denního stacionáře Okýnko v Mohelnici (ulice Zámecká 11, vedle Komerční banky). Získaný výtěžek z prodeje využijeme na nákup materiálu na další výrobu. Těšíme se na Vaši návštěvu.

3.3.2012: Pomozte spolu s námi rodině Strašilových z Rájce, jejichž novostavbu v sobotu 25. února zachvátil požár. Více v samostatném článku.

2.3.2012: Charita Zábřeh připravuje na poslední březnové dny tradiční, veřejností netrpělivě očekávanou, MATERIÁLNÍ HUMANITÁRNÍ SBÍRKU . I tentokrát budou dobrovlníci na sběrných místech v Zábřehu a Mohelnici přijímat šatstvo, obuv a domácích potřeb. Díky nadačním prostředkům společnosti Asekol budeme i letos VYBÍRAT ELEKTROZAŘÍZENÍ a ELEKTROSPOTŘEBIČE – funkční pro následnou pomoc těm, kdo si nákup nových nemohou dovolit, a rozbité pro následné předání k ekologické likvidaci.

Nadace OKD

1.3.2012: Zkušenosti z Recepce zúročí ve skutečné práci
V předminulém týdnu se dostavil první hmatatelný výsledek probíhajícího projektu „Také chceme šanci“ - jeden z jeho účastníků získal trvalé pracovní uplatnění a může tak zúročit všechny doposud získané zkušenosti z tréninkového pracoviště na Recepci Charity.
Projekt „Také chceme šanci“ byl zahájen v srpnu loňského roku díky finanční podpoře ostravské Nadace OKD. Pro pět klientů Oázy-centra denních služeb vzniklo v zázemí Recepce Charity tréninkové pracoviště, kde vždy jeden den v týdnu po dobu 1,5 hodiny „skutečně pracují“. Komunikují s návštěvníky a poskytují jim informace, prodávají zboží, přijímají platby, aranžují výrobky a knihy nebo vypomáhají s evidenčními pracemi ve skladu. Za práci dostávají zaslouženou finanční odměnu, ale především se osamostatňují a učí se odpovědnosti za vykonanou práci. Díky zapojení do projektu lze u účastníků pozorovat zvýšení sebevědomí a vlastní důležitosti vzhledem k okolí.
Velké poděkování patří Nadaci OKD, která tento projekt posoudila jako smysluplný a podpořila ho. Přestože do projektu mohlo být zapojeno pouze pět uživatelů Oázy, ovlivňuje projekt i ostatní uživatele. Více přemýšlí o své budoucnosti, zvažují své schopnosti a limity a chtěli by také „dostat šanci“- alespoň na tréninkovém pracovišti.

14.2.2012: Charita Zábřeh aktuálně hledá kolegy/kolegyni na pozici osobní asistent/osobní asistentka v péči o seniory a osoby se zdravotním postižením. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

3.2.2012: Pomoc lidem bez domova. V návaznosti na trvající třeskuté mrazy, kdy ukazatel teploměru slézá až pod -20°C, rozšiřuje Charita Zábřeh možnost nouzového přenocování pro lidi bez domova. Od čtvrtka 2. února Charita díky poděkováníhodné vstřícnosti pronajímatele sousední nemovitosti rozšířila počet míst pro pobyt a přespání v teple na 12 míst. Lidé bez domova, lidé žijící na ulici se tak mohou uchýlit na 4 postele nebo dalších 8 matrací, kde mohou přečkat noc ve vytápěných, před nepřízní počasí a mrazů krytých prostorách. Ve všední dny Charita nabízí možnost zapojit se po část dne do činnosti návazné dílničky, kde probíhá třídění vršků od PET lahví dle barev a jejich příprava do výkupu, do tohoto týdne zde také probíhalo odstraňování ochranných značek ze zabavených padělků. Součástí služby, kterou organizuje Dobrovolnické centrum ve spolupráci s dalším charitním střediskem pro sociální, krizovou a vzájemnou pomoc Naděje je i poskytnutí teplé polévky a teplého nápoje – čaje, kávy. K dispozici je současně sociální zařízení (toaleta a sprcha), improvizovaná prádelna pro možnost přeprat si osobní oblečení. K podmínkám pobytu v krizové ubytovně patří symbolický poplatek na zázemí i stravu, charitní pracovníci v tomto období dokáží tolerovat i zbytkovou hladinu alkoholu v krvi.
Na projektu Charita spolupracuje s terénními pracovníky RES-SEF, městskou policií a sociálním odborem Města Zábřeh, společně navštěvují vytipované lokality a posílají takto nalezené lidi na zábřežskou Charitu. Městská policie Zábřeh v rámci své činnosti v nočních hodinách dohlíží nad pořádkem v okolí ubytovny. Dle předběžných údajů se na území města – převážně v městských brownfieldech - pohybuje do 10 lidí, kteří v této době neuchýlili do zázemí azylových domů – nejčastěji pro jejich naplněnou kapacitu. Ihned po otevření zázemí, v noci ze čtvrtku na pátek, již ke stávajícímu osazenstvu ubytovny přibyl slovenský státní příslušník, který chtěl noc trávit na vlakovém nádraží.
Charita Zábřeh tuto krátkodobou službu poskytuje bez toho, že by měla zajištěné finance na její provoz. Protože je mnohé založeno na dobrovolnické práci (třeba i zaměstnanců Charity), náklady nebudou velké, pro jejich umoření Charita použije také malou část výtěžku nedávno skončené Tříkrálové sbírky 2012, aktuálně také žádá o příspěvek na celoroční činnost místní samosprávu. Věří také, že se do pomoci podaří zapojit i některé místní firmy, které by například mohli dodat potraviny, či již hotová jídla. V mnohém si ale Charita dokáže vypomoci z vlastních zdrojů – lůžkoviny a základní nábytek pocházejí z provozovaného humanitárního skladu, část stravy zajistí z vlastního střediska potravinové pomoci, kde celoročně shromažďuje přebytky nadprodukce potravin.
Závěrem obecná výzva ke spolupodílení se na pomoci: pokud potkáte někoho bez odpovídajícího zázemí, kdo bude očividně stávajícími mrazy sužován, nasměrujte jej k nám, případně nám o něm dejte vědět. Chcete-li účinně pomoci, můžete nám také donést potraviny, ze kterých připravíme večeři nebo svačinu, případně nám můžete s přípravou pomoci.
kontaktní informace: Tomáš Hampl, tel. 736509434, Markéta Horáková 736510816

1.2.2012: Přijměte pozvání na akce konané tento týden: Zasoutěžit si, případně jen fandit můžete na Zábřežské běžce. Jde o závod v běhu (s ohledem na nedostatek sněhu v teniskách) po tělese bývalé železniční tratě, nynější cyklostezce Nemile - Lupěné. Výtěžek z dobrovolného vstupného je věnován na podporu našeho centra pro lidi s mentálním postižením a duševním onemocnění Oáza.
Kromě plesu naší Charity by si zájemci (zvláště z Mohelnicka) neměli nechat ujít již 18. společenský ples firmy Siemens. Uskuteční se v sobotu 4. února ve zdejším Domě kultury a naše organizace je velmi poctěna, neboť na něm převezme dar na vybavení místnosti pro bazální stimulaci v denním stacionáři Okýnko. Oběma organizátorům za vyjádřenou podporu mnohokráte děkujeme!

17.1.2012: Tuto neděli jsme strávili s koledníky v zábřežském kině RETRO při promítání rodinného filmu "Pan Popper a jeho tučňáci". Děkujeme vedoucímu kina panu Milanu Uhlovi za dlouholetou vstřícnost a podporu tříkrálového koledování a našim dobrovolníkům za zájem - během odpoledne tuto kolednickou odměnu využilo na čtyři stovky dobrovolníků. Do zábřežského kina Vás zveme i na víkend následující, v neděli 22.1. od 16 hodin zde vystoupí náš kolega Simeon Hýbl. Přijďte si pro nevšední zážitek při koncertu komorního hudebního tria reprodukujícího známé tradicionály a tzv. siónské písně především předminulého tisíciletí, a to v příjemném aranžmá a se vstupy o tvůrcích a vzniku písní. Zpěv a klávesy - Simeon Hýbl, kytara - Zdeněk Krystek, baskytara - Oldřich Picek; vstupné: 80,- Kč.

Počítání výtěžku TS2012

16.1.2012: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2012. Současně ještě hjednou DĚKUJEME všem koledníkům za pomoc a dárcům za štědrost!

27.12.2011: TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2012 – Začněme rok dobrým skutkem Přípravy na Tříkrálovou sbírku, která proběhne začátkem ledna 2012 již potřinácté, jsou v plném proudu. Na samostatné stránce najdete vždy aktuální informace z příprav a následně i výsledky vlastního koledování.
Pokud byste se nám chtěli pomoci s přípravou, koledováním zavolejte nám prosím na tel. 736 510 816 nebo napište trikralova.sbirka@charitazabreh.cz. Rádi Vás uvítáme.

22.12.2011: Poděkování a přání z Charity Na sklonku roku 2011 chci vyjádřit vděčnost každému, kdo se na práci Charity osobně podílel. Zaměstnancům za celoroční poctivou a nelehkou práci; jejich rodinám pak za poskytnutou podporu a zázemí. Dále děkuji všem dobrodincům, bez kterých by naše práce byla nemyslitelná a kteří se v průběhu roku zapojovali do různých aktivit – propůjčovali své ruce v dobrovolné činnosti, darovali nám finance či charitativní dílo provázejí modlitbou. Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
Přeji všem Vám a i dalším čtenářům Farních informací pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2012, vše dobré a pevné zdraví. (Jiří Karger - ředitel)

20.12.2011: Vánoční dárky pro děti z dětských domovů na Ukrajině Po roční odmlce se opět Charita Zábřeh zapojila do vánočního obdarovávání dětí z dětských domovů na Ukrajině, koordinované z Arcidiecézní charity Olomouc. Stejně jako vloni a předchozích letech získali děti své „adoptivní“ rodiče opět krátce po zveřejnění seznamu. Je tak vidět, že osud dětských sirotků není lhostejný mnoha lidem. Za zábřežský děkanát se letos sešlo 32 dárců, kteří spojili svoji ochotu a štědrost, a kteří alespoň na chvíli pomohou dětem zapomenout na jejich těžké chvíle. Velké poděkování patří všem dárcům, ať už to jsou jednotlivci, skupiny, školy nebo jiné instituce.

logoOK

20.12.2011: S koncem roku končí také některé naše grantové aktivity. Mnohokráte touto cestou děkujeme Olomouckému kraji za podporu našim čtyřem projektům, které obdrželi podporu z rozpočtu kraje v rámci programu "Podpory aktivit zaměřených na sociální začleňování 2011". Více ve zpracovaném přehledu.

10.12.2011: V sobotu 26. listopadu 2011 se uskutečnilo již osmé Adventní setkání s odsouzenými ve Věznici Mírov. Toto setkání probíhá vždy jedenkrát do roka, právě v předvánočním čase a ani tento rok tomu nebylo jinak. Za Charitu Zábřeh bych proto chtěla poděkovat především T. Kobzovi, který do věznice Mírov za zábřežskou Charitu pravidelně každý měsíc dochází a na organizaci vánočního setkání má největší zásluhu, dále P. Františku Petrikovi, který se ujal duchovního slova a zábřežské schole Picola band, která pod vedením Báry Hamplové obohatila Adventní setkání svým zpěvem a hrou. Za ochotu a obětavost, se kterou se každoročně ze strany členů scholy setkáváme, mnohokrát děkujeme a do nového roku přejeme všem hodně studijních i pracovních úspěchu a těšíme se na další spolupráci.(Zdeňka Hrubá, koordinátorka sociálních služeb)

7.12.2011: Přinášíme Vám žhavou novinku (a přiznáme i trochu chlubení :-) ) o tom, že na Mohelnicku se o klienty Charity Zábřeh stará čerstvá "Pečovatelka roku 2011", paní Jaroslava Klímová! Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě, a to včetně jejich osobních odpovědí na všetečné dotazy výběrové, hodnotící komise. Kromě našich vlastních zpráv lze doplnění nalézt i ve zpravodajství České televize.

diplom foto s organizatory foto s organizatory

SGP v Zábřehu

6.12.2011: Ve čtvrtek 1.12. byl v prostoru před kostelem sv. Bartoloměje slavnostně otcem děkanem Františkem požehnán a starostou města Zábřehu RNDr. Františkem Johnem zažehnut velký venkovní adventní věnec. Pro město i farnost jej připravili dobrovolníci organizovaní Charitou, následně jej vyzdobili děti ze školek a škol při své návštěvě kostela. Bude nás provázet adventní dobou, s plynoucím časem se postupně rozžínají další a další svíce, i za všední dny. Následoval koncert Scholy Gregoriana Pragensis, která v Zábřehu vystupovala již po dvaadvacáté, tentokrát s novým cyklem adventních a rorátních skladeb 15. a 16. století. Slavnostně zde představili nové CD „Adventus Domini“, které je možné si za 330 Kč zakoupit v recepci Charity – prodejně Barborka a přenést si tak alespoň část z hlubokého zážitku do svých obýváků. Po ukončení koncertu Charita ocenila při příležitosti končícího Evropského roku dobrovolnictví zástupce dobrovolníků, kteří jí v minulosti i nyní pomáhají zabezpečovat rozmanité aktivity.
Program „Zábřežské vítání adventu 2011“ svou účastí podpořil, i přes nepřízeň počasí, velký zástup návštěvníků. Výtěžek z dobrovolného vstupného a prodeje v charitním stánku činí téměř 24.000 Kč. Po odečtení nákladů s pořádáním benefice Charita za zůstatek, ke kterému přidá výtěžek zářijového koncertu sboru Carmen, ještě do konce roku pořídí polohovací elektrické lůžko. Velký dík patří všem návštěvníkům za účast i štědrost, zábřežské farnosti za zázemí pro koncert i scholu, starostovi města Zábřeh za záštitu nad beneficí, vystupujícím členům SGP za to, že se zřekli svého obvyklého honoráře ve prospěch účelu benefice.

20.11.2011: Další pozvání je na připravené výstavy výrobků uživatelů našich služeb. První připravilo zábřežské centrum denních služeb Oáza a nese podtitul Andělé v sedmém nebi. Je prodejní a uskuteční se ve dnech 23.-24.11. Duhová čajovna v Mohelnici zase 5.12. hostí vernisáž výstavy obrazů klientů denního stacionáře Okýnko nazvanou Znáte nás?. Srdečně Vás zveme k účasti a těšíme se na setkání při jakékoliv akci, kterou pro Vás naše Charita v závěru roku 2011 připravila.

benefiční koncert pro Charitu

15.11.2011: Přijměte naše pozvání na čtvrtek 1. prosince, kdy připravujeme akci "Zábřežské vítání Adventu 2011". V rámci benefičního koncertu pro naši organizaci vystoupí Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena, která nás naladí na přicházející vánoce rorátními písněmi 15. a 16. století. Všechny budou zpívány acapela, schola v těchto dnech vydává nový CD nosič Adventus Domini, právě s repertoárem, který v Zábřehu premiérově představí. Těšit se můžete i na následnou autogramiádu. Od 17:30 hodin se potkáme v prostoru před zábřežským kostelem, kde bude slavnostně zapálena první svíce na připraveném velkém venkovním adventním věnci, který připravují naši dobrovolnící a v prvním adventním týdnu nazdobí děti. Více v přiložené pozvánce.

6.10.2011: Mnohokráte děkujeme za Váš zájem i vyjádřenou podporu, přání k 20 letům existence organizace. Přinášíme malé ohlédnutí za týdnem plným oslav, který jsme strávili možná i spolu s Vámi. Více v tiskové zprávě.

18.9.2011:CHARITA ZÁBŘEH SLAVÍ SVÁTEK A SOUČASNĚ VÝROČÍ 20 LET EXISTENCE!!!
Dovolujeme si Vás touto cestou pozvat na akce, které zábřežská Charita připravila pro své příznivce, klienty i širokou veřejnost. Připomínáme si v nich uplynulých 20 let ve službě potřebným, 20 let znovuobnoveného charitního díla v zábřežském děkanátu a připojujeme se k oslavám svátku Charity, jež jsou tradičně směřovány do dnů kolem památky sv. Vincence z Pauly – zakladatele a patrona institucionalizované podoby pomoci církve potřebným.
Týden aktivit bude zahájen v neděli 25.9. BENEFIČNÍM KONCERTEM , při kterém sbor Carmen v kostele sv. Bartoloměje přednese ze svého repertoáru české i zahraniční duchovní a světské písně. Přijďte/přijeďte si i se svými blízkými pro hluboký duchovní i kulturní zážitek, takto strávený sváteční čas navíc pomůže – výtěžek z dobrovolného vstupného je určen na nákup speciální polohovatelné postele pro lidi upoutané trvale na lůžko.
V následujícím týdnu nejen - jak je naším dobrým zvykem v tento čas - otevřeme dveře našich služeb zvědavým zájemcům, ale nově také s putovním stánkem a (věříme i poutavou) prezentací vyrazíme propagovat naši činnost na náměstí největších měst.
V pondělí 26. září si při bohoslužbě od 15 hodin s vděčností připomeneme poctivou práci a zapojení všech zakladatelů, zaměstnanců, dobrovolníků i dobrodinců. V přímluvě vzpomeneme také na osud klientů, kterým jsme pomáhali či dosud stále pomáháme žít lepší životy, uskutečňovat svá přání nebo jen nebýt na těžké situace a problémy sami. Poděkujeme za historii a poprosíme za budoucnost.
Úterý 27. září je dnem, kdy slavnostně uvedeme do provozu několik nových služeb. Odhaleno, požehnáno a předáno k užívání bude vozidlo, které je speciálně upravené pro převoz lidí na invalidním vozíku a na které se firmy z našeho regionu svým sponzoringem finančně skládaly déle než jeden rok. Odpolední „Sportovní den pro seniory“ oficiálně zahájí provoz venkovního hřiště na Domovince, kde jsme z grantové podpory pořídili cvičební prvky.
Ve čtvrtek 29. září zase například startuje v Zábřehu a Mohelnici veřejností netrpělivě očekávaná tradiční MATERIÁLNÍ SBÍRKA šatstva, obuvi a domácích potřeb. Díky nadačním prostředkům společnosti Asekol budeme letos poprvé VYBÍRAT I ELEKTROSPOTŘEBIČE – funkční pro následnou pomoc těm, kdo si nákup nových nemohou dovolit, a rozbité pro následné předání k ekologické likvidaci.
V pátek potom chceme budovat společenství s dalšími zábřežskými neziskovými organizacemi, které jsme vyzvali ke sportovnímu zápolení v netradičním trojboji.
Během oslav bude spuštěn nový webový portál Charity Zábřeh, vyhlášena první regionální sbírka starých mobilních telefonů a čeká nás mnoho dalších doprovodných aktivit.
CELÝ PODROBNÝ PROGRAM OSLAV JE MOŽNÉ STÁHNOUT ZDE.

Na všechny akce dohromady i každou jednotlivě si Vám tedy dovolujeme tlumočit srdečné pozvání.
Současně děkujeme všem, kdo nám jakkoliv po dlouhé roky projevujete svou přízeň!

1.9.2011: Haiti bez naděje? - pozvánka na předpremiéru filmu.
Česká televize uvede ve čtvrtek 15. září 2011 dokument s názvem "Haiti bez naděje?" navazující na práci Charity v této těžce zkoušené zemi. Padesátiminutový snímek s příběhy lidí z Baie de Henne, kteří mnohdy přežívají jen díky pomoci z Česka, připravil zábřežský filmař Martin Strouhal s tvůrčím týmem ostravského televizního studia. Předpremiéra filmu se bude konat za účasti autorů v kině Retro v neděli 11. září v 10 hodin a odpoledne od 16.30 hod. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude poukázán ve prospěch dětí v Baie de Henne.

31.8.2011: Charita Zábřeh hledá náhradu za odcházejícího kolegy - pracovníka/pracovnici pro zajištění přepravy klientů, rozvozu obědů, výkon pečovatelské služby a osobní asistence v domácnostech klientů oblasti Zábřežska. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

21.7.2011: V příslušné sekci najdete nedávno vydanou výroční zprávu naší organizace za rok 2010 v elektronické podobě.

21.4.2011: Všem návštěvníkům našeho webu přejeme radostné, pokojné a požehnané prožití velikonočních svátků.

Velikonoční přání

4.4.2011: Srdečně Vás zveme na tento pátek na předvelikonoční výstavu výrobků (nejen) denního stacionáře Okýnko. Uskuteční se v Mohelnici a podrobnosti se můžete dočíst v přiložené pozvánce.

pomoc po požáru

4.4.2011: V těchto dnech byla ukončena veřejná sbírka na pomoc čtyřčlenné rodině Svačinových, která v sobotu 22. ledna přišla v Jedlí vinou rozsáhlého požáru o střechu nad hlavou. Všem štědrým dárcům DĚKUJEME a přinášíme informace o výsledku.
Spolu s příchodem jarního počasí hledáme pro malou Lucinku Svačinovou (necelé 3 roky) nadbytečnou tříkolku. Také shořela ... Pokud máte a nevyužijete ji, nabídněte prosím skrze tel. 736509430 (Jiří Karger).

16.3.2011: (akt.24.3.) Charita se připojuje k celosvětové pomoci těžce zkoušenému Japonsku, kde si přírodní katastrofa (zemětřesení a jím vyvolaná vlna tsunami) vyžádala mnoho obětí na lidských životech a způsobila také nespočet vážných škod na majetku. Více informací o tom, jak lze skrze Charitu přispět, i popis vývoje situace najdete přímo na webu Charity ČR. Pokud chcete přispět darem v hotovosti, můžete navštívit recepci naší Charity (přízemí Žižkova 15, Zábřeh) kde jsou připraveny zapečetěné pokladničky i sběrací listiny pro případ, že potřebujete potvrzení o daru pro daňové účely. Děkujeme.

pomoc japonsku

14.3.2011: Charita Zábřeh aktuálně v důsledku personálních změn hledá nové kolegy/kolegyně na dvě obsazované pozice pečovatel/ka terénních služeb na Mohelnicku a osobní asistent pro denní stacionář Okýnko Mohelnice. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

14.3.2011: Právě v tyto dny startuje ve farnostech zábřežského děkanátu Postní almužna. Křesťané tak mají v předvelikonoční době možnost sebezapření, půstu a peníze za odřeknuté požitky mohou svěřit církvi na pomoc potřebným.
Pro širokou veřejnost zase Charita v Zábřehu a Mohelnici připravuje tradiční sbírku šatstva , obuvi a domácího vybavení. V letošním roce je seznam shromažďovaných darů doplněn o staré autolékárničky, jejichž obsah (obvazový materiál) ještě není expirovaný.

25.2.2011: Děkujeme za Vaši podporu i osobní účast na 11. pokračování benefičního společenského večera Charity Zábřeh. Ať jste již s námi osobně plesali nebo ne můžete navštívit fotogalerii, která připomene, jak to 5.února v Katolickém domě bylo.

24.2.2011: Charita Zábřeh připravuje na 16.-19.3.2011 ve spolupráci s městy Zábřeh a Mohelnice jarní sbírku šatstva, obuvi, drobného vybavení domácnosti. Více informací naleznete v přiloženém letáčku .

24.1.2011: Pomozte spolu s námi čtyřčlenné rodině Svačinových, která v sobotu 22. ledna přišla v Jedlí vinou rozsáhlého požáru o střechu nad hlavou.

fotky z koledování

14.1.2011: Jistě na ně již netrpělivě čekáte, tak tady jsou - konečné výsledky a zhodnocení Tříkrálové sbírky 2011. Současně ještě hjednou DĚKUJEME všem koledníkům za pomoc a dárcům za štědrost!

11.1.2011: Přijměte naše srdečné pozvání na - v pořadí již jedenáctý - ples naší Charity. V kalendáři si zvýrazňovačem zatrhněte 4.2., sbalte své blízké, přijďte se dobře pobavit, prošoupat boty na parketu a svou zábavou současně přispět na dobrou věc. Rozhodně to bude stát za to a spolu s Vámi možná přijde i kouzelník :-)

11.1.2011 (doplněno 13.1.2010): Pokud jste spolu s námi chystali vánoční balíčky pro ukrajinské děti, můžete se podívat na krátkou reportáž České televize z jejich předávání. Uskutečnilo se v minulých dnech při oslavě pravoslavných vánoc a protože na záběrech je dosti dětí z Ternopilu, možná najdete i to své a poznáte svůj balící papír. Pokud nechcete shlédnout celý pořad Události v regionech, posuňte se na časové liště dopředu, na 17:45 (minuty:sekundy). Další reportáž z předávání dárků v sociálním centru pro mládež v Lopatyně byla ČT odvysílána následující den (začátek ve stopáži od 11:13). Podrobnější fotodokumentaci připravujeme. (Aktualizováno 20.1.2011): Fotogalerie z předávání dárečků můžete již shlédnout na webu ACHO.

2.1.2011: I u nás na Zábřežsku, Mohelnicku a Štítecku začíná TŘÍKRÁLOVÉ KOLEDOVÁNÍ 2011.

Věcný dar ze zábřežského Kauflandu

29.12.2010: Moc a moc děkujeme zábřežské pobočce obchodního řetězce Kaufland, který nám na sklonku roku poskytl vánoční potřeby (umělé vánoční stromky, ozdoby, balící papír) a cukrovinky v celkové hodnotě 130 tis Kč. Věcný dar bude sloužit pro naše střediska i uživatele, o které se v širokém a pestrém spektru služeb staráme. Darované potraviny také vhodně doplnily sortiment našeho střediska potravinové pomoci. Ještě jednou moc DĚKUJEME.

27.12.2010: Charita Zábřeh otevírá Středisko potravinové pomoci. Stalo se tak ve vánočním týdnu při speciální štědrovečerní večeři s lidmi bez domova. Více se dozvíte v přiložené tiskové zprávě.

24.12.2010: Přeji všem návštěvníkům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2011, vynalézavost v konání dobra a pevné zdraví.
Děkuji všem, kdo se v odcházejícím roce 2010 jakkoliv do charitativního díla na Zábřežsku zapojili. Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
(Jiří Karger, ředitel CHZ)

9.12.2010: Naše Charita intenzivně pracuje na přípravách Tříkrálové sbírky 2011, potřebné informace najdete ve speciální části webu.

8.12.2010: V tomto měsíci končí seriál aktivizačních programů pro seniory, který Charita připravila s podporou Olomouckého kraje a ve spolupráci s Katolickým domem. Nabídku pro měsíc prosinec si můžete prohlídnout zde. Tlumočíme také pozvání přátel z A.M.Úlet na moravičanské předvánoční setkání, které se uskuteční v sobotu 18.12. (pozvánka).

29.11.2010: V minulém týdnu byla ukončena sbírka na pomoc srpnovými povodněmi postiženým oblastem v severních Čechách. V součtu jsme od dárců obdrželi na sběrací listiny a do pokladniček velmi štědrý příspěvek 53.694 Kč. Peníze jsme odeslali na povodňové konto, informace o Charitou průběžně uskutečňované pomoci najdete na webu Charity ČR. Všem dárcům moc děkujeme!

22.11.2010: Vánoční dárky pro Ukrajinu jsou pro přidělený počet 46 dětí již zajištěny. Děkujeme za Vaši pomoc.

12.11.2010: Charita Zábřeh aktuálně hledá kolegy/kolegyni na pozici sociální pracovník/pracovnice sociálně aktivizačních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

Lypakova Tanja

4.11.2010: Charita Zábřeh Vám i letos nabízí zapojení do přípravy vánočních dárků pro ukrajinské děti, které jsou sirotky nebo žijí ve velmi nuzných poměrech. Chcete-li pomoci rozzářit dětské oči radostí - pokračujte na samostatnou prezentaci s podrobnými informacemi a seznamem 46 dětí, které chceme balíčkem překvapit. Můžete nahlédnout také do fotogalerie z předávání dárků v letech 2009 i 2010. Pokud Vaše finanční situace unese jednoho vánočního "strávníka" navíc, zapojte se.

4.11.2010: Pro zaměstnance chráněné dílny Palonín aktuálně hledáme použitou mikrovlnou troubu. Pokud Vám doma jedna navíc "zavazí" a můžete ji postrádat (stačí i menší se základními funkcemi), prosím nabídněte nám ji (Tomáš Hampl - tel. 736509434). Děkujeme.

4.11.2010: Seriál aktivizačních programů pro seniory s podporou Olomouckého kraje a ve spolupráci s Katolickým domem pokračuje. Nabídku pro měsíc listopad si můžete prohlídnout zde.

20.9.2010: Charita Zábřeh připravuje v době kolem svátku patrona charity (sv. Vincence z Pauly) cyklus akcí určených pro veřejnost. Jedná se o tradiční dny otevřených dveří, připraveno je také slavnostní otevření zázemí recepce či cyklus kulturních akcí pro seniory. Zahájíme humanitární sbírkou šatstva a poděkováním společnosti A.W., která přijme ocenění za dlouholetou podporu charitního díla. Podrobné informace o tom, kde a co můžete navštívit naleznete v přiloženém plakátku .

8.9.2010: Dnes vspouštíme nový projekt. Pokud chcete pomoci Charitě, jejím prostřednictvím lidem v hmotné nouzi o které se stará i životnímu prostřední čtěte dále. Sbíráme plastové vršky od PET lahví .

Pomoc po povodních v Čechách

1.9.2010: Charita Zábřeh hledá nového pracovníka technického úseku. Jeho úkolem bude zvládat zadané údržbové a opravárenské práce na budovách i vybavení (základní údržba vozidel, stroje, zařízení). Samostatně pak správa výpočetní a kancelářské techniky, počítačové sítě, provádění pravidelných revizí elektrospotřebičů a prodlužovacích šňůr (absolvent elektro s odbornou způsobilostí dle vyhlášky 50/78 Sb.). Hledáme spolehlivého, šikovného a samostatného kolegu. Nástup na plný pracovní úvazek dle dohody (optimálně říjen, listopad 2010). Zájemci získají více informací o obsahu práce i pracovních podmínkách u Jiřího Kargera (tel. 736509430, email: reditel@charitazabreh.cz). Pokud Vás nabídka zaujala, doručte nám do 22.září 2010 svůj životopis spolu s motivačním dopisem.

9.8.2010: Charita Zábřeh se zapojuje do pomoci lidem v Čechách, kteří byli zasaženi bleskovou sprnovou povodní. Připojíte se také?

9.8.2010: Charita Zábřeh upozorňuje veřejnost, že s aktuálně probíhající zmatenou a organizačně nedotaženou sbírkou šatstva Diakonie Broumov po zábřežských sídlištích nemá nic společného! Jde o samostatnou akci Diakonie Broumov (www.diakoniebroumov.org). Tradiční sbírka, která proběhne pod záštitou města a s organičním zajištěním naší Charitou se připravuje na 22.-25. září 2010. Více informací naleznete v přiloženém letáčku .

Den Horního Pomoraví

8.6.2010: Charita Zábřeh hledá PŘEMÝŠLIVÉ, AKTIVNÍ A KREATIVNÍ MLADÉ LIDI I SPOLEČENSTVÍ k realizaci projektů Vpohybu . Více informací najdete v přiloženém letáčku .

7.6.2010: Tuto sobotu se naše Charita zúčastnila Dne MAS Horní Pomoraví v Leštině. Návštěvníci mohli v našem stánku zhlédnout nabídku našich výrobků i produktů, které balíme či vyrábíme firmám na zakázku. V podvečerních hodinách jsme na dětském dnu v Rovensku přebírali výtěžek soutěže ve sběru vršku od PET lahví. Celkový výsledek cca 220 kg nás velmi překvapil a Rovenským za tuto aktivitu, kterou podpořili dobrovolnický program pro lidí v hmotné nouzi, mockrát děkujeme!

25.5.2010: Charita Zábřeh aktuálně hledá zdravotní sestry na prázdninovou výpomoc v domácí péči. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

Troubky

21.5.2010: Krizový tým Charity Zábřeh nyní v Troubkách spolupracuje přímo s krizovým štábem. Dobrovolníci pomáhali vyklízet místní školku , vytrhávali podlahy v rodinném domku, vysokotlakým strojem WAP a průmyslovým vysavačem čistili domácnosti od nánosů bahna. Tým se na Přerovsko chystá i o víkendu, pokud se chcete přidat a přiložit ruku k dílu, nahlaste se na tel. 736509434 (T.Hampl).

20.5.2010: Dnes krátce před polednem vyrazil na základě požadavku od diecézního povodňového koordinátora do Troubek šestičlenný krizový tým Charity Zábřeh. Více se dočtete v článku šumperského Deníku . V pátek 21.5. bude skupina dobrovolníků doplněna o další 3 členy.

Troubky

18.5.2010: Charita Zábřeh se spolu s Vámi zapojuje do pomoci lidem zasaženým povodněmi na severní a východní Moravě. Zvýšené vodní toky pomalu opadají, přichází čas pro vyjádření solidarity se zaplavenými. Pobočky regionálních Charit mají na místě neštěstí své koordinátory, kteří mapují situaci, způsobené škody, rozdělují materiální a následně i finanční pomoc konkrétním jednotlivcům i rodinám.
Pomoci nyní můžeme:

 • bezhotovostním příspěvkem zaslaným na sbírkové konto u Raiffeisenbanky č. účtu 5015003434/5500 pod variabilním symbolem 333
 • zasláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS POVODNE2010 na číslo 87777 (jedna DMS stojí 30 Kč, Charita obdrží 27 Kč)
 • penězi v hotovosti, které předáte do zapečetěné pokladničky nebo na sběrací listinu v nově zřízené recepci Charity Zábřeh (přízemí Žižkova 15, Zábřeh; ve všední dny 7-17 hodin)
V současné době Charita nevyhlašuje materiální sbírku. Potřeby nářadí, dezinfekčních prostředků, šatstva, nábytku a dalšího vybavení domácností vykrývá z věcí shromážděných již dříve. Mapuje možnost využití dobrovolnických týmů. Více o zapojení zábřežských např. v periodiku Deník . Aktuální a podrobné informace na www.charita.cz.

18.5.2010: Chcete JEDNÍM KLIKNUTÍM POMOCI ALESPOŇ TROCHU ZMÍRNIT CHUDOBU, která sužuje jeden z nejchudších států světa - HAITI? Myslíte si, že se u nás nežije také nijak zvlášť dobře, máte nápady a vůli s tím něco dělat? Přijďte k volbám a zamyslete se nad tím, komu dáte svůj cenný hlas. Možnou inspiraci můžete najít u našeho regionálního kandidáta RNDr. Františka Johna , který dlouhodobě pracuje pro Charitu a podporuje občanský sektor.

31.3.2010: Charita Zábřeh aktuálně hledá kolegy/kolegyni na pozici asistent/ka koordinátorky sociálních projektů. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

materialni sbirka

15.3.2010: Charita Zábřeh v těchto dnech opakuje materiální humanitární sbírku oděvů, obuvi a drobného domácího vybavení. Sběrná místa budou V Zábřehu a Mohelnici otevřena od středy 17. března do soboty 20. března 2010. Více podrobných informací naleznete po kliknutí na přiložený plakátek.

9.2.2010: Děkujeme všem, kdo se s námi rozhodli prošoupat boty na tanečním parketu při příležitosti konání X. společenského plesu Charity Zábřeh. Slavili jsme jubileum a tančili jsme na podporu Haiti. Děkujeme všem dárcům, sponzorům, návštěvníkům i dobrovolníkům za podporu velmi zdařilé akce. Více informací v přiložené tiskové zprávě.

22.1.2010: Pro všechny dárce, kteří o vánocích rozšířili své rodiny o obdarované dítě z Ukrajiny, přinášíme malé fotoohlédnutí za úspěšnou akcí .

haiti

15.1.2010 (průběžně aktualizováno): Pomozme obětem ničivého zemětřesení na Haiti!
Nejchudší zemi západní polokoule Haiti zasáhlo v úterý 12. ledna 2010 ničivé zemětřesení. Otřesy půdy o síle 7 stupňů Richterovy stupnice, které trvaly déle než 1 minutu vážně poničily hlavní město Port au Prince, které bylo jen 16 km od epicentra zemětřesení. Podle odhadů zemětřesení zasáhlo tři miliony osob, tedy zhruba 1/3 haitské populace, vyžádalo si podle prvních odhadů zhruba 50 - 100 tisíc lidských obětí. Veřejnou sbírku na pomoc po tomto zemětřesení vyhlašuje Charita ČR prostřednictvím Arcidiecézní charity Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty - Střecha pro Haiti, Adopce na dálku.
Zábřežská Charita již uvolnila pro první rychlou pomoc 80.000 Kč z výtěžku aktuální Tříkrálové sbírky. Farnosti zábřežského děkanátu zaslali na sbírkové konto pomoci dalších 220.000 Kč. Pro více informací navštivte podstránku věnovanou této humanitární katastrofě a pomozte také. Do pomoci se již zapojili různým způsobem tyto obce: Mohelnice, Moravičany, Štíty, Postřelmov.

14.1.2010: Konečné výsledky Tříkrálového koledování jsou již známy! Obsahy pokladniček byly spočteny, zajímá Vás jak dopadla Vaše skupinka nebo obec? Pokračujte na speciální část webu věnovaného sbírce.

11.1.2010: Přijměte naše pozvání na jubilejní, desátý společenský večer, který pořádá naše organizace. Charita už od roku 2000 benefiční plesy pořádá s cílem poděkovat příznivcům a dobrodincům a také získat finance na dobrý účel (tím letošním je nákup polohovacích postelí a antidekubitních matrací). 5. února si tedy rezervujte páteční večer a přijďte se dobře pobavit! V předprodeji si již nyní můžete rezervovat lístky. .

Ples 2010

1.1.2010: Dnes začíná novoroční Tříkrálové koledování. Kolednické skupinky Vás (dle lokality) mohou navštívit až do 10.1.2010. Prosíme, aby jste tyto naše velvyslance přijali a pokud můžete tak i obdarovali. Pokud z královské návštěvy u Vás pořídíte fotografie, moc prosíme o jejich zaslání. Svými fotkami a literárními dílky se můžete také zapojit do vyhlášené soutěže.
Veškeré další informace o průběhu sbírky najdete ve speciální části webu.

26.12.2009: S novým rokem nové zaměstnání: Charita Zábřeh hledá ve farnostech zábřežského děkanátu nového kolegu/kolegyni, s ochotou a touhou dát se do služby praktické charitativní pomoci potřebným. Obsazovaným místem je kontaktní místo (recepce) Charity Zábřeh, při vstupu do zázemí Charitního domu sv. Barbory na Žižkově ulici 15. Úkolem pracovníka bude vyřídit s příchozími a zájemci o služby vše potřebné, zajišťovat prodej výrobků chráněných dílen, křesťanské literatury a devocionálií. Zájemci najdou podrobnější informace o obsahu a podmínkách práce zde.

24.12.2009: Přeji všem návštěvníkům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2010, vynalézavost v konání dobra a pevné zdraví.
Děkuji všem, kdo se v odcházejícím roce 2009 jakkoliv do charitativního díla na Zábřežsku zapojili. Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
(Jiří Karger, ředitel CHZ)

8.12.2009: Děkujeme všem Vám za zájem o projekt přípravy vánočních dárků pro ukrajinské děti. Po pouhých 8 dnech od zveřejnění nabídky již každé z nich má své adoptivní rodiče. Děkujeme také za hojnou návštěvu pondělního zábřežského koncertu Scholy Gregoriana Pragensis. Na dobrovolném vstupném jsme v rámci této adventní benefice vybrali 12.913 Kč. Celý obnos poputuje na nákup speciální polohovací postele pro nemocné pacienty naší Charity. Kdo jste se nemohli chorálního přednesu mariánských písní z 15.-16. století zůčastnit, budete mít možnost shlédnout záznam koncertu, který v Zábřehu pořídila TV Noe a bude jej vysílat v adventu 2010.

3.12.2009: Charita Zábřeh nyní intenzivně připravuje na začátek roku 2010 již jedenácté pokračování Tříkrálové sbírky.

1.12.2009: V naší organizaci již delší dobu sbíráme víčka od plastových PET lahví, která následně dobrovolníci třídí dle barev. Vytříděná víčka od nás poté vykoupí firma, která je druhotně zpracovává a vyrábí z nich kompostéry a igelitové pytle. Takto získané peníze budou použity na financování charitativních aktivit. Zapojte se a sbírejte víčka s námi! Chráníme tím životní prostředí a pomáháme dobré věci. Sběrné boxy na víčka najdete v Zábřehu v přízemí vstupu do Charitního domu sv. Barbory (Žižkova 15), případně v kostele sv. Bartoloměje, hned u vchodu za dveřmi po levé straně. Děkujeme. .

1.12.2009: Jako příjemci výtěžku benefičního adventního koncertu si Vás dovolujeme pozvat na krásný duchovní prožitek. Stane se jím nepochybně pondělní - na zábřežsku již tradiční - vystoupení Scholy Gregoriana Pragensis. Tentokráte přednesou adventní mariánskou mši z 15. - 16. století. Spolu s pořadateli se těšíme i na Vaši účast! Pro více informací klikněte na pozvánku umístěnou výše.

obdarované dítě

25.11.2009: Charita Zábřeh Vám i letos nabízí zapojení do přípravy vánočních dárků pro ukrajinské děti, které jsou sirotky nebo žijí ve velmi nuzných poměrech. Chcete-li pomoci rozzářit dětské oči radostí - pokračujte na samostatnou prezentaci s podrobnými informacemi a seznamem 43 dětí (aktualizace 30.11., přidány 3 chlapci z dětského domova v Bortnikách), které chceme balíčkem překvapit. Můžete nahlédnout také do fotogalerie z předávání dárků v lednu 2009. Pokud Vaše finanční situace unese jednoho vánočního "strávníka" navíc, zapojte se.

23.11.2009: Sídlo zábřežské Charity - Charitní dům sv. Barbory - a její služby se v roce 2010 stanou lépe přístupné pro seniory a lidi se sníženou schopností pohybu. Společný projekt Charity a současného provozovatele knihkupectví Barborka p. Václava Tschulika pomůže zachovat v našem regionu unikátní prodejnu křesťanské literatury a devocionálií. Investiční podpora celému záměru plyne mimojiné z prostředků Programu rozvoje venkova skrze MAS Horní Pomoraví. Podrobnosti o chystaných změnách najdete zde. Dočtete se zde fakta a ne lži, které se bohužel různě šíří mezi iniciátory petice, jež (bohužel i na půdě kostelů) bojuje proti virtuálnímu nepříteli. Věříme, že nově vzniklé zázemí v přízemí charitního domu zkvalitní naše služby a všichni, kterým jde opravdu o zachování sortimentu Barborky na Zábřežsku, nás po novém roce podpoří svým nákupem.

23.11.2009: Omlouváme se za dočasnou menší aktivitu při přidávání novinek na náš web. Intenzivně pracujeme na novém portálu organizace, který by měl daleko lépe prezentovat naši činnost a stát se prostředníkem naší komunikace s uživateli internetu. Termín spuštění nové webové prezentace je 1.1.2010. Děkujeme za pochopení.

paškál pro papeže

22.9.2009: Speciální svíce z chráněné dílny Palonín bude dárkem pro Svatého Otce. Během víkendových bohoslužeb bylo v Lurdské kapli zábřežského chrámu sv. Bartoloměje možné shlédnout speciální svíci, kterou šikovné ruce pracovnic palonínské dílny připravili pro papeže Benedikta XVI. Podrobnosti v šumperském Deníku.

18.9.2009: My tři králové jdeme k vám … Aby krátce po novém roce mohla tato koleda zaznít i před Vaším prahem, je zapotřebí schopných a ochotných lidí, kteří se ujmou organizace Tříkrálové sbírky. A že to není věc jednoduchá, naznačuje počet skupinek, se kterými musí komunikovat (téměř 290 v celém zábřežském děkanátu), a laťka, jež byla štědrostí dárců v předchozích letech nastavena velmi vysoko – jestli vzpomínáte, letos se vykoledovalo 1 097.310 Kč. Zábřežská Charita aktuálně hledá zaměstnance (zaměstnankyni), který(á) bude na poloviční (4 hodinový) úvazek v období říjen 2009 – březen 2010 asistovat koordinátorce Tříkrálové sbírky. Více informací.

2.9.2009: Chystáme další opakování úspěšné materiální sbírky šatstva, látek, lůžkovin, obuvi a drobného domácího vybavení. Sbírka se uskuteční ve dnech 23.-26. září v Zábřehu a v Mohelnici. Podrobnosti o věcech, které přijímáme, nárocích na jejich zabalení i o sběrných místech najdete na přiloženém plakátku.

2.9.2009: Charita Zábřeh aktuálně hledá dva nové zaměstnance na pozice vedoucí stacionáře Domovinka Zábřeh / sociální pracovník/ce a koordinátor/ka individuálního plánování ve stacionáři Okýnko Mohelnice. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

22.7.2009: Dobrovolník je každý, kdo ze své dobré vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu vykonává činnost ve prospěch jiných lidí nebo organizací. Dobrovolníkem se může stát v podstatě kdokoliv, protože každý z nás umí něco, co může poskytnout druhým. :-) Dobrovolnické centrum naší Charity se od začátku června nově zaměřuje také na lidi dlouhodobě nezaměstnané v hmotné nouzi. Více v této tiskové zprávě.

16.7.2009: Postit se, odepřít si něco v dnešním konzumním světě, kde je všechno dostupné a na dosah je umění. Je potřeba k tomu mít pádný důvod a pevné rozhodnutí. Půst je výrazem odhodlání změnit své jednání, špatné postoje, návyky; vyjít ze svého sobectví. Charita Zábřeh právě díky takovémuto postoji srdce hospodaří s částkou téměř 80 tis. korun, kterou jí za své sebezápory svěřili křesťané žijící v zábřežském děkanátu rámci postní almužny. Jak s nimi naloží?

30.6.2009: Charita Zábřeh od pololetí rozšiřuje svoje služby pro seniory a handicapované na Mohelnicku. Od jiného poskytovatele pečovatelské služby zde přebírá téměř 50 klientů v terénu. Klikněte pro více informací.

příprava materiálu

28.6.2009: Charita Zábřeh se aktivně zapojuje do pomoci oblastem postiženým červnovými povodněmi. Ani Vám není osud lidí bydlících na Jesenicku, Novojičínsku nebo v Jižních Čechách lhostejný? Přidejte ruku k dílu nebo přispějte do vyhlášené sbírky!

11.5.2009: V souvislosti s plánovaným převzetím terénní pečovatelské služby od stávajícího poskytovatele v Mohelnici hledá Charita Zábřeh dva nové spolupracovníky/spolupracovnice na pozici: pečovatel/pečovatelka pro oblast Mohelnicka. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

14.2.2009: Charita Zábřeh aktuálně hledá kolegy/kolegyni na pozici vedoucí střediska charitní pečovatelské služby. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

6.2.2009: Výherci Tříkrálového luštění jsou již známi.

25.1.2009: Charita Zábřeh aktuálně kolegy/kolegyni na pozici sociální pracovník/osobní asistent pro Středisko osobní asistence a odlehčovacích služeb. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

14.1.2009: Nově byla přidána zpráva z tříkrálové mise na Ukrajinu. Měla za cíl dopravit dětem (sirotků a chudým) vánoční dárečky, které pro ně ve spolupráci s Charitou připravili dobrovolníci, pro dětský domov v Ternopilu pak konkrétně dárci ze Zábřežska. Fotky z výpravy budou přidány později. Více ...

3.1.2009: Charita Zábřeh aktuálně hledá a přijme pastoračního asistenta / pastorační asistentku. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

3.1.2009: Dovolujeme si Vás pozvat na již deváté pokračování tradičního společenského večera. Charita tento ples pořádá s cílem poděkovat příznivcům a dobrodincům a také získat finance na dobrý účel (tím letošním je nákup antidekubitních systémů). 13. února si tedy rezervujte páteční večer a přijďte se dobře pobavit! Svůj předběžný zájem můžete projevit zde, jakmile bude zahájen předprodej vstupenek budeme Vás přednostně informovat.

Ples 2009

darovaná fabia

2.1.2009: Pod charitní stromeček ještě dodatečně nadělil dárek majitel firmy RPS Computers Ing. Jan Rýznar. Zábřežské Charitě daroval modrou Škodu Fabia v kupní ceně 99.000 Kč a k tomu ještě 4 nové zimní pneumatiky obuté na discích. Za takto vyjádřenou podporu a pomoc VELMI DĚKUJEME, vozidla jsou pro nás základním prostředkem, jak se dostat k těm, kdo potřebují naši pomoc.

23.12.2008: Na sklonku roku 2008 chci vyjádřit vděčnost každému, kdo se na práci Charity osobně podílel. Zaměstnancům za celoroční poctivou a nelehkou práci; jejich rodinám pak za poskytnutou podporu a zázemí. Dále děkuji všem dobrodincům, bez kterých by naše práce byla nemyslitelná a kteří se v průběhu roku zapojovali do různých aktivit – propůjčovali své ruce v dobrovolné činnosti, darovali nám finance či charitativní dílo provázejí modlitbou. Děkuji za Vaši ochotu pomáhat i volbu dělat to naším prostřednictvím.
Přeji všem Vám návštěvníkům našeho webu pokojné prožití vánočních svátků, každodenně zakoušenou Boží blízkost i v novém roce 2009, vše dobré a pevné zdraví. Jiří Karger - ředitel
- Elektronické přáníčko -

děti k obdarování

10.12.2008: Díky Vaší štědrosti jsou již aktuálně všechny vánoční dárečky pro děti na Ukrajině zajištěny. DĚKUJEME!

29.11.2008: Charita Zábřeh se zapojuje do přípravy vánočních dárků pro dětské sirotky na Ukrajině. Přidáte se? K rozhodování mohou pomoci podrobné informace.
Počet dětí byl 2.12. vzhledem k zájmu veřejnosti navýšen na konečných 26.
Děkujeme vám za přispění do předchozí materiální sbírky lyžařského vybavení - za náš děkanát jsme na Ukrajinu odesílali 2 páry běžek a větší množství zimního oblečení.

28.8.2008: Charita Zábřeh hledá na nově vytvořené pracovní místo v mohelnickém stacionáři Okýnko osobního asistenta/asistentku.
Bližší informace o obsazovaném pracovním místě, obsahu práce, požadavcích na uchazeče a pracovních podmínkách najdou zájemci v sekci Nabídka zaměstnání.

27.8.2008: Na Charitu nám před nedávnem přišel povzbudivý email, chceme se s Vámi o něj podělit:
Přeji Vám dobrý den!
Velmi moc Vám děkuji za výhru v tříkrálovské sbírce. Moc jsem si to užila v adrenalin parku v České Vsi. Vyzkoušela jsem si lezt po stěně, sjed si lanovku, zhoupnout se cca z 8m na houpačce a prolezt si různé lanové překažky. Bylo to pro mně velké dobrodružství. Aby jste měli také z mé výhry nějaký zážitek posílám vám pár fotografii.
Jestě jednou Vám děkuji. Tereza Haltmarová

Terezce tuto zkušenost přejeme, těší nás, že se tento dárek pro vylosované tříkrálové koledníky líbil. Adrenalin Parku Jeseníky ještě jednou děkujeme za vstřícnost, s jakou nám volňásky poskytli.

Adrenalinpark Adrenalinpark Adrenalinpark Adrenalinpark

14.8.2008: Charita Zábřeh hledá nového spolupracovníka/spolupracovnici na pozici vedoucí chráněných dílen a pracovišť (koordinátor/ka projektů zaměstnávajících lidi s handicapem). Zaměstnání na plný pracovní úvazek, zázemí pracoviště v Lošticích, s nástupem v září 2008.
Bližší informace o obsazovaném pracovním místě, obsahu práce, požadavcích na uchazeče a pracovních podmínkách najdou zájemci v sekci Nabídka zaměstnání.

Košíky

4.7.2008: Charita Zábřeh nabízí sezónní možnost přivýdělku pro ženy na rodičovské dovolené, šikovné seniory i studenty starší 18 let. Na skládání sušeného ovoce do bambusových košíků se bude pracovat v patře obchodního domu v Lošticích, v době od srpna do listopadu 2008. Zájemci najdou více informací v této části webu nebo na telefonu 583 412 587 (Lenka Kročilová).

20.6.2008: Jeden z projektů Charity Zábřeh poctila svým zájmem vzácná návštěva více ...

Cena kvality

6.6.2008: Mohelnický denní stacionář Okýnko letos obhájil a vylepšil své umístění V celostátní soutěži Cena kvality v sociální péči, která je pořádána v rámci Národní politiky podpory jakosti pod záštitou Rady ČR pro jakost a časopisu Sociální péče. I letos si dovolíme malé chlubení.

9.5.2008: Charita Zábřeh se připojuje k pomoci Barmě ničivě postižené cyklónem Nardis. Více informací najdete na webu Charity Česká republika.
Svůj příspěvek můžete zaslat bankovním převodem přímo na sbírkové konto Charity ČR. Číslo účtu: 22770022/0800, variabilní symbol 121. Můžete nově využít také dárcovské SMS ve tvaru: DMS CHARITABARMA (tj. dms mezera charitabarma), kterou odešlete na číslo 87777. SMS stojí 30,- Kč, na pomoc postiženým v Barmě z toho přispějete částkou 27,- Kč. Hotovostní dary pak přijímá účtárna naší Charity.

7.5.2008: Charita Zábřeh aktuálně hledá zaměstnance na kumulovanou pracovní pozici sociální pracovník(ce)/osobní asistent(ka). Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

5.5.2008: Koncem dubna proběhla v pořadí již čtvrtá humanitární sbírka oblečení, obuvi, lůžkovin a domácích potřeb. Pořádali jsme ji ve spolupráci (již tradičně) s Městem Zábřeh a letos poprvé i s Městem Mohelnice. Díky štědrosti občanů se při letošní jarní sbírce shromáždilo v Zábřeze necelých 18 tun, na Mohelnicku pak bezmála 5 tun darů. V Zábřeze se nám tak podařilo téměř zcela zaplnit kapacitu přízemí zapůjčeného objektu bývalé městské knihovny. Letošní sbírka se nepatrně lišila od těch předcházejících tím, že do zapečetěné pokladničky mohli dárci nově přispívat finanční hotovostí, která poslouží ke krytí alespoň části nákladů spojených s přepravou vysbíraného materiálu na místo určení. K tomuto účelu jsme od dárců obdrželi celkem 5.855,50 Kč (v zábřežské pokladničce čítala hotovost 3.184,50 Kč a mohelnické 2.671 Kč). Tak jako v minulosti se do výběru ošacení zapojilo celkem 24 dobrovolnic Charity Zábřeh, které při zajišťování provozu sběrných míst odpracovaly celkem 137 hodin.
Velký dík patří právě všem dobrovolníkům za jejich nezištnou pomoc, mediálním partnerům za šíření informovanosti, a v neposlední řadě i vedení měst Zábřeh a Mohelnice za jejich vstřícnost k podobným humanitárním aktivitám. Vzhledem k úspěšnosti celé akce předpokládáme její opakování a to nejpozději na jaře roku 2009. Budeme ale také ještě jednat o letošním podzimním termínu.

Sbírka šatstva Zábřeh Sbírka šatstva Zábřeh Sbírka šatstva Mohelnice

5.5.2008: Přinášíme Vám pár fotografií z hojně navštívené poutě ke sv. Martinovi na Olšanských horách. Ze všech světových stran připutovalo více než 100 poutníků.

Májová na olšanských horách Májová na olšanských horách Májová na olšanských horách

28.4.2008: Spolu s olšanskými farníky Vás srdečně zveme na májovou pobožnost a bohoslužbu, která se v kapli u sv. Martina na Olšanských horách uskuteční v neděli 4. května 2008. Více informací v pozvánce.

Pozvánka na májovou na olšanských horách

11.4.2008: Charita Zábřeh aktuálně spolupracuje s Misijní společností sv. Vincenta de Paul na misijním a rozvojovém projektu Pomozme Hondurasu! Finanční sbírka, jejímž účelem je zajistit dostatek zdravotního materiálu trvá do 30. června 2008.
Bližší informace najdete v samostatné části našeho webu.

Honduras

Sbírka šatstva 2008

9.4.2008: Charita Zábřeh ve spolupráci s partnery chystá již čtvrté opakování materiální sbírky šatstva, obuvi, látek, lůžkovin a domácích potřeb. Sbírka se uskuteční od 21. do 26.dubna 2008. Pro letošní rok rok plánujeme dvě novinky: nově bude otevřeno sběrné místo i v Mohelnici; dárce budeme také nově žádat o dobrovolný příspěvek do pokladničky, který bude použit na krytí nákladů spojených s transportem pomoci na místo určení.
Více informací najdete po kliknutí na vedlejší obrázek nebo v přiloženém plakátku ve formě souboru pdf (prohlížeč můžete stáhnout např. zde).

18.3.2008: Charita Zábřeh aktuálně hledá pečovatele, pečovatelku do denního stacionáře pro seniory Domovinka. Nástup na plný pracovní úvazek co nejdříve, úkolem pracovníka je pečovat o dům i uživatele – asistuje klientům, připravuje stravu, pomáhá při programu a svozech, zajišťuje úklid. Přihlášky očekáváme do 31. března, více informací přímo na Domovince (Leštinská 16) nebo zde v sekci Nabídka zaměstnání.

18.3.2008: Všem návštěvníkům našeho webu přejeme radostné, pokojné a požehnané prožití velikonočních svátků.

Velikonoční přání

14.2.2008: V dozvucích tříkrálového koledování přinášíme výsledky a vyhlašujeme vítěze výtvarné soutěže: Jak si představuji Tři krále.
Známe také vylosované šťastlivce z řad koledníků, kteří správně vyluštili Tříkrálovou tajenku a pojedou za adrenalinem do České Vsi.
Zajímá Vás jak to dopadlo?
Všem neoceněným děkujeme a věříme, že budou mít štěstí příště.

Zámecká 11

4.2.2008: Naše služby najdete v Mohelnici na nové adrese! Dvě zařízení sociálních služeb a zdravotní péče provozovaná Charitou Zábřeh k začátku února mění svou adresu. Jedná se o denní stacionář Okýnko, který je určen dospělým lidem s mentálním, těžkým zdravotním nebo kombinovaným postižením a středisko charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby.Tyto služby nově najdete na Zámecké ulici č. 11 (objekt bývalé základní a mateřské školy). Ostatní kontaktní údaje - telefony a emaily se nemění.
Více informací najdete v přiložené tiskové zprávě.

10.1.2008: Dovolujeme si Vás pozvat na již osmé pokračování tradičního společenského večera. Charita tento ples pořádá s cílem poděkovat příznivcům a dobrodincům a také získat finance na dobrý účel (tím letošním je nákup polohovacích postelí pro následné zapůjčování do domácností). 25. ledna si tedy rezervujte páteční večer a přijďte se dobře pobavit! Předprodej vstupenek právě zahájen.

Ples 2008

10.1.2008: Dnešního dne byly rozpečetěny a spočítány poslední tříkrálové pokladničky. Chcete-li vědět jak to dopadlo, pokračujte na konečné výsledky letošního tříkrálového koledování. Všem dárcům i spolupracovníkům na tomto díle patří velký DÍK.
Připomínáme, že vrcholí soutěž o nápadité ztvárnění problematiky třech králů. Svá dílka můžete dodávat do pátku 18.ledna 2008 (původní termín byl prodloužen). Bližší informace naleznete na plakátku.

Tříkrálová soutěž o ceny

9.1.2008: Jak jsme slíbili, přinášíme průběžné výsledky letošního tříkrálového koledování.

5.1.2008: Na mnoha místech děkanátu Zábřeh - kde zajišťuje pořádání sbírky Charita Zábřeh - v těchto dnech probíhá tříkrálové koledování. Hledat příjemce tříkrálového přání a štědré dárce vyrazilo letos celkem 274 skupinek. Děkujeme všem, kdo naše vyslance vlídně přijmou a obdarují. První informace s výsledky koledování zde naleznete ve středu 9.ledna 2008. Prozatím nabízíme pár fotek, tentokráte z Veleboře.
Pokud jste koledníky vyhlíželi marně a chcete nás obdarovat, můžete do středečního večera přispět do pokladničky umístěné na Charitě (Žižkova 15, Zábřeh) v prodejně knih Barborka, nebo zaslat dárcovskou SMS ve znění DMS KOLEDA na telefonní číslo 87777. Děkujeme!

tříkrálové koledování tříkrálové koledování

 

3.1.2008: Sledujte aktuální dění kolem Tříkrálového koledování ve speciální části našeho webu. Jste také srdečně zváni ke sledování Tříkrálového koncertu. Je určen pro koledníky, jejich doprovod a příznivce sbírky, koná se v neděli 6. ledna od 17.00 hodin v Hudební scéně Městského divadla Brno, Lidická 14. Vystoupí zde Peha, Ewa Farná, Petr Kolář, Jana Musilová, G Apeels a další. Koncert bude přenášet v přímém přenosu Česká televize (ČT1) a Český rozhlas 1-Radiožurnál.

20.12.2007: Vážení návštěvníci našeho webu. Děkuji za Vaši přízeň, spolupráci a podporu v končícím roce 2007 a připojuji přání do následujících dní. Požehnané a pokojné Vánoční svátky a opravdovou radost z Kristova narození. V novém roce 2008 pak pevné zdraví těla i ducha, štěstí, sem tam nějaký ten úspěch, ať se splní tajná přání i předsevzetí. Dobré přátele, víru v dobro a sílu růst v lásce. -přáníčko-

13.11.2007: Přinášíme malé ohlédnutí za velmi úspěšnou podzimní výstavkou výrobků klientů denního stacionáře Okýnko. Nemohli jste tam být osobně? Přijměte pozvánku na virtuální prohlídku.

TS 2008

7.11.2007: Na obrátkách nabírá příprava Tříkrálové sbírky, která proběhne v začátku roku 2008. Sledujte aktuální informace ve speciální části našeho webu. Aktuálně máte možnost zapojit se do soutěže o ceny, nebo nám pomoci s vedením skupinek koledníků.

2.11.2007: Proběhlo fyzické přestěhování některých projektů Charity Zábřeh. Občanskou poradnu společně s Poradnou pro ženy a dívky nově najdete na adrese Farní 1, Zábřeh (vchod je z prostoru před kostelem sv. Bartoloměje). Na stejném místě také nově najdete kontaktní místo komunitního plánování sociálních služeb. Zbývající kontaktní údaje (telefon, email) se nemění. Děkujeme za pochopení a těšíme se s Vámi na shledání v novém zázemí.

2.10.2007: Ve spolupráci s Městem Zábřeh připravujeme opakování humanitární sbírky šatstva, obuvi, lůžkovin a dalšího vybavení domácností z loňského října a letošního června, kdy se vysbíralo pokaždé minimálně 12 tun materiálu. Sbírka se uskuteční ve dnech 4.-6. října 2007 (POZOR ZMĚNA: Z DŮVODU VOLNÝCH KAPACIT SBÍRKA POKRAČUJE I 8.,9. A 10. ŘÍJNA 2007!), sběrným místem je opět objekt bývalé knihovny na Masarykově náměstí. Více informací ...
Plakátek ke stažení.

24.9.2007: Byly zaktualizovány prezentace středisek Domovinka a Centrum Oáza - nově zde přibyly dokumenty a fotogalerie.

Výroční zpráva 2006

4.9.2007: V elektronické podobě si můžete stáhnout Výroční zprávu naší organizace za uplynulý rok 2006 (formát pdf, velikost 6,5 MB; přes pravé tlačítko myši zvolte nabídku Uložit cíl jako).

29.7.2007: Sociální služby Charity Zábřeh jsou jako jedny z prvních v Olomouckém kraji registrovány podle nového zákona o sociálních službách.

27.6.2007: Významné rozšíření služeb pro lidi se zdravotním postižením připravuje Středisko osobní asistence a odlehčovacích služeb. Od 1.7.2007 bude v rámci osobní asistence poskytována individuální doprava osob se sníženou schopností pohybu a osob pohybujících se na invalidním vozíku. Zájemce lze dopravit všude tam, kam potřebují - za vzděláním, prací, sportem nebo kulturou, na úřady, k lékaři či k vlakovým spojům. Jedná se o realizaci části opatření, jehož potřebnost potvrdilo komunitní plánování. Před učiněním objednávky si prostudujte bližší podmínky a ceník služby.

Upravené vozidlo

26.6.2007: V těchto dnech vychází časopis Respekt s přílohou o Charitou pořádané Tříkrálové sbírce. Jedním z článků je také story výroby Tříkrálových cukříků, které se balí v naší chráněné dílně Palonín. Nemůžete-li časopis sehnat a máte-li rychlejší internetové připojení, můžete si přílohu stáhnout ve formátu pdf (velikost 3,2 MB).

25.6.2007: "Služebně" nejmladší ze sociálních projektů zábřežské Charity - mohelnický denní stacionář Okýnko - slaví obrovský úspěch! V celostátní soutěži Cena kvality v sociální péči, která je pořádána v rámci Národní politiky podpory jakosti pod záštitou Rady ČR pro jakost a časopisu Sociální péče toto zařízení obsadilo výborné druhé místo v kategorii „nejlepší poskytovatel služeb pro osoby zdravotně postižené“. Zajímá Vás více? Zkuste pokračování našeho "chlubení".

Pohádka

25.6.2007: DĚKUJEME VŠEM TŘÍKRÁLOVÝM KOLEDNÍKŮM, KTEŘÍ SE I PŘES NEPŘÍZEŇ POČASÍ A MNOŽSTVÍ KONKURENČNÍCH NABÍDEK ROZHODLI NAVŠTÍVIT SOBOTNÍ AKCI KOLEDNICKÉ DOZVUKY! Děkujeme také všem sponzorům dne, kteří připravili občerstvení - Pivovaru Holba Hanušovice, řeznictví a uzenářství Jiřího Rýznara, Pekařství Leština, a účinkujícím, kteří nám poskytli slevu na honoráři - o.s. Václav, kapele Two men whose love°s music, Katolickému domu Zábřeh a dalším.

15.6.2007: Všechny minulé, současné i budoucí koledníky a vedoucí skupinek Tříkrálové sbírky zveme na akci Kolednické dozvuky. Ve spolupráci se skauty ze Skaličky jsme pro vás připravili - jako poděkování za Vaši námahu a pomoc - den nabitý programem pro malé i velké. Celá akce se uskuteční v sobotu 23. června 2007 od 10 hodin v Zábřehu, v prostorách Katolického domu a můžete se těšit na závod skupinek spojený s plněním úkolů, horolezeckou stěnu, fotbálek, ruské kuželky, prolézačky a pískoviště pro nejmenší, divadelní představení - pohádku v provedení divadelního souboru Václav z Václavova, přednášku o zahraniční humanitární a rozvojové pomoci. Setkání bude doprovázet reprodukovaná i živá hudba, k dispozici bude i bohaté občerstvení. Přestože očekáváme sluníčko, jsme nachystáni i na „mokrou“ variantu.
Bližší informace najdete na pozvánkách, které jste v uplynulém týdnu nebo o víkendu obdrželi od svého vedoucího skupinky, případně si ji stáhněte.

10.6.2007: V těchto dnech slaví charitní Domovinka - stacionář pro seniory a lidi se zdravotním postižením - 10. výročí svého založení a fungování. Projekt Charita provozuje ve spolupráci s Městem Zábřeh. Krátký pohled zpět do počátků, kdy Domovinka sloužila jako nouzové ubytování pro lidi postižené povodněmi až dodnes je možné absolvovat zde. Gratulujeme a přejeme dalších úspěšných 10 let existence ve službě potřebným!

Sběrné místo

2.6.2007: Ve spolupráci s Městem Zábřeh připravujeme opakování humanitární sbírky šatstva, obuvi, lůžkovin a dalšího vybavení domácností z loňského října, kdy se vysbíralo celkem 12 tun materiálu. Sbírka se uskuteční ve dnech 14.-16. června 2007, sběrným místem je opět objekt bývalé knihovny na Masarykově náměstí. Více informací ...
Plakátek ke stažení.

30.5.2007: Charitní pečovatelská služba aktuálně hledá pečovatelky a pečovatele pro střediska Zábřeh a Mohelnice. Více informací o nabídce volných pracovních míst.

10.5.2007: Charita Zábřeh aktuálně hledá osobního asistenta, osobní asistentku. Popisem práce je poskytovat podporu v domácnosti klienta a pomoc při vykonávání každodenních úkonů (osobní hygieně, oblékání, přesunu na vozík, apod.). Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

4.4.2007: Charita Zábřeh aktuálně hledá zástup za odcházející účetní, člověka ochotného dát svou profesionalitu do služby. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

3.4.2007: Ze zábřežské Charity přejeme všem návštěvníkům naší webové prezentace hluboké prožití velikonočních svátků, pokoj a radost ze vzkříšení Vítěze nad smrtí. Moc Kristova kříže a vzkříšení je větší než veškeré zlo, z něhož by člověk mohl a musel mít strach ... (Jan Pavel II.: Nebojte se).

20.3.2007: Byla aktualizována prezentace střediska osobní asistence a nově doplněno představení odlehčovací služby.

19.3.2007: Srdečně Vás zveme na dnes začínající Dny otevřených dveří našich středisek. Přijďte se podívat jaké služby, v jakých prostorách a v za jakých podmínek nabízíme. V rámci akce Týden sociálních služeb je individuálně možné navštívit naše střediska podle přiloženého harmonogramu. Návštěvníky čekají i další doprovodné akce, jako je měření tlaku, hladiny cukru v krvi, předvedení kompenzačních pomůcek. Těšíme se na Vaši návštěvu.

21.2.2007: Chráněná dílna Palonín přišla díky politice Evropské unie v oblasti cukrovarnictví (dopady kvót výroby cukru) o strategickou zakázku na balení cukru pro firmu Eastern Sugar. Momentálně tedy nabízíme, i touto cestou, volné kapacity firmám a podnikatelům pro obchodní spolupráci a zpracování jejich zakázek. Jsme zařízeni na potravinářskou výrobu, zvládáme drobnou dokončovací výrobu, jsme schopni zajistit kompletační činnost. Výhodou spolupráce s námi je možnost uplatnit si tzv. náhradní plnění povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. Pro orientaci je možné si stáhnout tabulku, která propočítá výhodnost vzájemné spolupráce. V případě zájmu či potřeby doplňujících informací nás kontaktujte na mobil 736 509 431 (Jana Hermanová).
V zábřežské šicí dílně jsme zase pro Vás schopni zhotovit pracovní oděvy a další textilní výrobky.

14.2.2007: Byly aktualizovány kontakty na pracovníky organizace.

4.2.2007: Děkujeme všem, kdo nás přišli podpořit na VII. ples Charity Zábřeh. Věříme, že se Vám večer líbil a že jste si to užili. Pokud jste se z jakýchkoliv důvodů zúčastnit nemohli, neváhejte a zablokujte si v kalendáři termín konání našeho plesu příštího - 25.1.2008. Předběžný výtěžek plesu činí 27 tis. Kč, zájemci mohou shlédnout fotogalerii vybraných fotek.

18.1.2007: Charita Zábřeh aktuálně hledá nového spolupracovníka na pozici sociální pracovník/pracovnice Občanské poradny. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

12.1.2007: Dovolujeme si Vás pozvat na již v pořadí sedmý společenský ples naší organizace. Uskuteční se v pátek 2. února od 20 hodin v Katolickém domě v Zábřehu. A protože naše společná zábavy vždy přinesla něco dobrého lidem v rozličné nouzi (adopce ugandského chlapce, pomoc Indonésii po tsunami, nákup speciálních křesel pro klienty Domovinky), nejinak tomu bude i letos. Z výtěžku společenského večera bychom rádi zafinancovali výměnu oken v Centru Oáza. O jeho zdvojnásobení jsme i letos požádali Nadaci Divoké husy.
Vstupenka na ples stojí 100 Kč a již teď je možné si ji u nás zamluvit (tel. 583 412 587, email: zabreh@caritas.cz). Těšíme se na shledání.

Počítání výtěžku TS

11.1.2007: Jak jsme slíbili, přinášíme podrobné, nyní již i konečné výsledky letošního tříkrálového koledování. Zájemci mohou zhlédnout a případně si i stáhnout výsledky TS 2007 podle jednotlivých pokladniček nebo sumáře za obce.
Ještě jednou děkujeme vám všem koledníkům a vedoucím skupinek za odvahu a obětavost, kterou jste prokázali zapojením se do sbírky! Dárcům pak za jejich obdivuhodnou stědrost.
Jak jsme si pak společně (ať již jako dárci přispívající do sbírky nebo jako koledníci) vedli ve srovnání s ostatními je možné najít na tomto webu.
Uvítáme také fotky z koledování ve vaší obci, z koledování té vaší skupinky. Zasílejte je prosím na email miroslav.krejci@charitazabreh.cz . Děkujeme.

6.1.2007: Na mnoha místech děkanátu Zábřeh - kde zajišťuje pořádání sbírky Charita Zábřeh - v těchto dnech probíhá tříkrálové koledování. Děkujeme všem, kdo naše vyslance vlídně přijmou a obdarují. První informace s výsledky koledování zde naleznete ve středu 10.ledna.

30.12.2006: Na web byly přidány informace o v novém roce chystané Tříkrálové sbírce i vyúčtování využití výtěžku sbírky loňské.

23.12.2006: Všem návštěvníkům našich stránek přejeme příjemné a požehnané prožití vánočních svátků v kruhu nejbližších, mnoho zdraví, lásky, pokoje a Boží blízkosti i v příštím roce 2007. Ať je i pro vás rokem úspěšným.

5.12.2006: Charita Zábřeh aktuálně hledá dva nové spolupracovníky: ekonoma/mku a dále pracovníka na kombinovanou pozici asistent/ka ředitele + personalista/tka. Více informací je možné najít v sekci Nabídka zaměstnání.

20.11.2006: Za čtyři roky života strávené prací pro Charitu DÉKUJEME Luďku Diblíkovi, který zastával funkci zástupce ředitele a ke konci října odešel pracovat na zábřežskou faru. Setkat se s ním při plnění charitních úkolů je však možné i dnes - momentálně je (vzhledem k závazku organizaci) odpovědný za průběh a organizaci Tříkrálové sbírky 2007.

Nakládání pomoci

31.10.2006: Dnešního dne si Diakonie Broumov odvezla poslední část výtěžku humanitární sbírky. Díky stědrosti občanů Zábřeha a blízkého okolí bylo shromážděno více než 12 tun oblečení, lůžkovin a domácích potřeb. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti se do konání sbírky zapojíme s největší pravděpodobností i v příštím roce. Chceme tímto poděkovat také téměř dvaceti dobrovolníkům, kteří zajišťovali příjem darů i lidem ze zábřežské ubytovny pro lidi bez domova, kteří pomáhali s nakládáním pytlů a krabic na kamion.
K nahlédnutí je dostupné i poděkování broumovské Diakonie.

3.10.2006: Charita Zábřeh ve spolupráci s Městem Zábřeh pořádá jednorázovou humanitární sbírku oblečení, lůžkovin a domácích potřeb. Sbírka se uskuteční ve dnech 12. - 14. října 2006. Zájemci mohou svůj dar donést do prostor bývalé Městské knihovny – budova v sousedství Muzea na Žižkově ulici. Dobrovolníci budou dary občanů přijímat ve všední dny (ČT a PÁ) vždy od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Konečným příjemcem vysbíraného materiálu bude Diakonie Broumov. Více informací.
Plakátek ke stažení.

2.10.2006: Hledáme spolupracovníka na pozici animátor/vychovatel (animátorka/vychovatelka) do centra denních služeb Okýnko v Mohelnici. Pro bližší podmínky vyhlášeného výběrového řízení zavítejte zde.

18.9.2006: V naší organizaci byl za účasti dobrovolníků zformován tým humanitární a psychosociální pomoci. Jeho úkolem je součinnost s dalšími složkami IZS (Integrovaného záchranného systému) a pomoc lidem v obtížných životních situacích (postiženým přírodními či živelnými katastrofami nebo jinou krizí). Naše nabídka pomoci se zaměřuje na ty, kdo si nejsou schopni pomoci sami (z důvodu stáří, osamocení, po šoku z prožité situace) či s příspěním svých blízkých. Konkrétní pomoc pak spočívá v zajištění dobrovolnické výpomoci, zapůjčení speciální techniky (elektrocentrála, čerpadla, vysoušeče, ...), v poskytnutí okamžitého nouzového ubytování, v poskytnutí šatstva a základního vybavení domácnosti (nábytek a spotřebiče), ve zprostředkování pomoci externího psychologa. ..
Znáte-li někoho, komu bychom mohli pomoci - KONTAKTUJTE NÁS!
Letáček o dostupné pomoci ke stažení.

WC na nádraží ČD

17.7.2006: Charita Zábřeh se po pátečním uvedení do zkušebního provozu stala provozovatelem veřejných WC na nádraží železniční stanice Zábřeh na Moravě. Charita poskytuje tuto službu cestujícím Českých drah a to formou chráněného pracoviště, které vzniklo ve spolupráci s úřadem práce a slouží pro zaměstnávání zdravotně postižených. Není v tomto „podnikání“ nováčkem. Navázala totiž na dobrou zkušenost, kdy podobnou službu provozuje i pro město Zábřeh na autobusovém nádraží Valová.
Zaměstnáváme zde lidi s handicapem, jednoduchou práci je možné zvládat i s ohledem na jejich postižení. Pracovníci obsluhy byli vybráni po konzultaci se zábřežskou pobočkou úřadu práce.
Díky vstřícnému jednání ze strany vedení zábřežské železniční stanice (zvláště děkujeme ing. Vítězslavu Šmelkovi – vrchnímu přednostovi UŽST) se zase o kousek podařilo srovnat příležitosti k dosažení zaměstnání.
Pro provozování toalet je tedy na nádraží ČD zaměstnáno na zkrácený úvazek celkem 5 lidí. Veřejné WC je otevřeno denně (včetně víkendů a svátků), nepřetržitě od 5 do 23 hodin. Cestující jej najdou ve „staré“, původní zrekonstruované nádražní budově, v přízemí, u příchodu k výtahu. K dispozici jsou zde také dvě kabinky pro cestující na vozíčku nebo pro seniory se sníženou schopností pohybu.

25.4.2006: Z Veselí nad Lužnicí se po pěti dnech vrátila druhá 8 členná skupinka dobrovolníků (skautů ze střediska Skalička), kterou vedl Aleš Pátek. Dobrovolníci pomáhali s úklidem naplavenin v postižených domech, kde konečně po dvou týdnech zcela opadla hladina spodní vody. Děkujeme za jejich ochotu a nasazení. V rámci finanční sbírky na pomoc obětem záplav jsme do této chvíle obdrželi 16.350,- Kč v hotovosti. Všem dárcům patří upřímné: Pán Bůh zaplať.

14.4.2006: Skupina dobrovolníků se vrátila v úterý 11. 4. 2006 večer; za sebou nechala spoustu práce v podobě uklizených ulic ve Veselí nad Lužnicí. Dobrovolníci pomáhali ve městě s odstraňováním následků povodní. Naplnili nespočet kontejnerů, pomáhali s úklidem domácností, čerpali vodu ze sklepů, vynášeli zničený nábytek a odklízeli hromady odpadů, které po sobě nechala voda. Jedinou odměnou jim může být dobrý pocit, že pomohli někomu v nesnadné situaci. Děkujeme! Činnost Charity však ve Veselí nekončí. Druhá etapa úklidových prací nastane, až klesne hladina spodní vody. Teprve pak budou moci lidé vyklidit sklepy, ve kterých stále stojí voda. Situace na místě je monitorována Diecézní Charitou České Budějovice a jsou vytipováni nejhůř postižení lidé, kterým bude poskytnuta finanční pomoc.

7.4.2006: Dnes odjela pomáhat s likvidací následků povodní do Veselí nad Lužnicí první 11ti členná skupina dobrovolníků. Team vede Michal Uhrák (technik CHZ), tvoří jej skauti ze středisek Skalička a Postřelmov, a dále pak členové bludovského tábornického oddílu Delaware. Jejich motivaci - kromě obecné skautské připravenosti vždy pomáhat - shrnuje prohlášení jednoho z účastníků výpravy: "Přece je v tom nenecháme samotné!" Mnohokráte také děkujeme vedení firmy Ekozis, která poskytla bezplatně pracovní nářadí a vybavení pro tuto dobrovolnickou skupinu.

5.4.2006: Aktuálně jsme byli požádáni o dobrovolnickou výpomoc ve městě Veselí nad Lužnicí. Práce i zázemí je zde připraveno již na tento víkend. Hledáme tedy skupinu 10 lidí (kamarádů, spolupracovníku, ale i jednotlivců) ochotných odjet na týden na českobudějovicko pomáhat lidem postiženým záplavami. V případě zájmu nás kontaktujte. Viz kontakt ve zpráve níže (1.4.)

Povodně 2006

3.4.2006: Charita vyhlásila veřejnou finanční sbírku pro pomoc lidem postiženým probíhajícími záplavami. Zájemci mohou přispět bezhotovostně bankovním převodem na sbírkový účet číslo 369-369369369/0800, pod variabilním symbolem: 906. Finanční dar je možné přinést také v hotovosti na sekretariát Charity Zábřeh, ve všedních dnech od 7 do 15.30 hodin. Zde jsou připraveny sběrací listiny a je možné požádat i o zprostředkování potvrzení o daru. Na "povodňové" konto věnovalo Sdružení Česká katolická charita ze svého krizového fondu 500.000 Kč. Tato částka je určena na počáteční odstraňování škod, zejména na nákup nářadí, čistících a dezinfekčních prostředků. O částce shromážděné na kontu "povodeň", i o jejím využití Vás budeme nadále informovat.

1.4.2006: V souvislosti s probíhajícími záplavami připravujeme dobrovolnickou výpomoc nejvíce postiženým oblastem a lidem, kteří si úklid po opadlé vodě nemohou zajistit sami (osamělí senioři, zdravotně postižení,...). Máte-li zájem pomoci, můžete nás již teď kontaktovat na email: tomas.hampl@charitazabreh.cz, či mobil: 736 509 434 - nebo prostřednictvím formuláře. Jakmile to bude aktuální - opadne voda, která právě kulminuje a jakmile budeme znát konkrétní potřebu a podmínky pomoci, budeme Vás obratem kontaktovat. Děkujeme za ochotu pomáhat lidem v obtížné životní situaci.

31.3.2006: Lidem v naší oblasti zkoušeným velkou vodou (Hněvkov, Lupěné, Moravičany, Loštice) nabízíme zapůjčení čerpadel, vysokotlakého čistícího stroje WAP, kondenzačních vysoušečů, elektrocentrály, dále pak ruce ochotné k dobrovolné výpomoci při boji s následky záplav. Současně jsme schopni zajistit nouzové ubytování v Zábřehu pro cca 8 lidí, přepravu materiálu prostřednictvím našich služebních vozidel - dodávka, pick-up. Zájemci nechť volají 736 509 434 (Tomáš Hampl).

22.3.2006: Omlouváme se všem koledníkům, kteří se v pondělí a v úterý nedostali na plavecký bazén v Mohelnici a nemohli tak využít volnou vstupenku. Na vině byla naše špatná komunikace s provozovatelem bazénu. Momentálně je vše již v pořádku a plavecký areál v Mohelnici je možné bez problémů na "Tříkrálového volňáska" navštívit. Vzhledem k těmto nedostatkům byl také prodloužen termín plavání v Mohelnici - až do soboty 1.4.2006. Ještě jednou se za způsobené komplikace omlouváme.

15.3.2006: Zveme Vás na Týden pro Charitu. V rámci této akce je možné navštívit námi realizované zdravotní a sociální služby a dozvědět se o nich více. Podrobný program je možné stáhnout zde.

23.1.2006: Přijměte naše pozvání na 6. ples Charity Zábřeh, spojte příjemné s užitečným, přijďte se dobře pobavit a podpořit naši činnost. Pro více informací klikněte zde.

16.1.2006: Aktuální konečné výsledky Tříkrálové sbírky 2006, výtěžky koledování jednotlivých skupinek a podrobné obsahy pokladniček najdete zde. Připravili jsme pro Vás také přehledy částek vybraných souhrnně v jednotlivých obcích.

Prohlédnout si můžete také velmi zdařilé fotky z koledování skupinky č. 115 v Písařově, kde nevynechali ani chalupu na samotě u Sv. Trojice (děkujeme autorce paní Aleně Hlásné).

 

 

Charita

Charita Zábřeh
Žižkova 15
789 01 Zábřeh
tel.: 583 412 587


Vyhledej na webu:


Projekt cestovatelé

Rychlé odkazy
Tříkrálová sbírka
Výroční zpráva
Ples Charity

Aktuality
Připravované akce
Tiskové zprávy

Chtěli jste vědět
Otázky a odpovědi
Zeptejte se nás

Charita Zábřeh
na mapě
Charita Zábřeh na mapě
Charita Zábřeh na mapě ČR